Wywrota

FrameLab 2014: Wiemy, co grozi mężczyźnie nocą!

FAMELAB 2014: DR JOANNA BAGNIEWSKA ZWYCIĘŻCZYNIĄ!

 

W trzeciej polskiej edycji FameLabu, którego finał odbył się 10 maja w Centrum Nauki Kopernik, zwyciężyła dr Joanna Bagniewska – zoolożka, absolwentka Oxfordu i wykładowczyni Uniwersytetu w Nottingham. Jej wystąpienie porwało publiczność i jury dowodząc, że o nauce można mówić w sposób zrozumiały i atrakcyjny. Łatwiej docenić wagę nauki, gdy rozumie się jej istotę i wpływ badań na życie. Ten konkurs służy temu, by pomóc społeczeństwu to dostrzec.

 

Do walki o zwycięstwo w Centrum Nauki Kopernik stanęło 10 młodych badaczy i badaczek, reprezentujących nauki ścisłe, przyrodnicze, medyczne i techniczne, wyłonionych we wcześniejszych zmaganiach półfinałowych. Na scenie finałowej wystąpili chemicy: Tomiła Łojewska, Mariana Kozłowska i Tomasz Jakubek, biolożki: Justyna Lesiak, Barbara Pietrzak i Malwina Roszkowska-Chojecka, fizyk Michał Kępa oraz biotechnolodzy: Natalia Woźniak i Damian Sojka, którzy na co dzień prowadzą badania zarówno w Polsce (m.in. Warszawie, Krakowie, Lublinie czy Białymstoku), jak i poza jej granicami (np. w Edynburgu, Nottingham czy Monachium).

 

10 TRZYMINUTOWYCH HISTORII

O czym mówili finaliści? O kluczowej roli i niezwykłej wydajności nerek, porównywanych do największej oczyszczalni ścieków w Warszawie, opowiadała Malwina Roszkowska-Chojecka; tajniki teorii kwantowej i ultradźwięków próbowali przybliżyć kolejno Tomiła Łojewska i Michał Kępa, zaś chemiczka Mariana Kozłowska przekonywała publiczność o ważności wiązań wodorowych, bez których nie istniałaby na świecie woda. Z kolei Natalia Woźniak, studentka biotechnologii, porównywała ludzkie DNA do… książki kucharskiej, Damian Sojka opowiadał o warunkach sprzyjających kancerogenezie, czyli powstawaniu komórek nowotworowych, zaś dr Barbara Pietrzak zastanawiała się, czy zauważalne w przyrodzie tendencje do nieśmiertelności niektórych organizmów – np. bakterii – mogą w przyszłości oznaczać, że nieśmiertelność stanie się osiągalna także dla gatunku ludzkiego.

 

NAJLEPSI Z NAJLEPSZYCH

Drugą nagrodę w konkursie, jak również specjalne wyróżnienie specjalne Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Nagrodę Specjalną BASF Polska i Nagrodę Publiczności ufundowaną przez British Council, współorganizatora konkursu, otrzymała Justyna Lesiak, doktorantka Uniwersytetu w Monachium. W swoim wystąpieniu, zatytułowanym Gdzie człowiek nie może... tam bakterię pośle, opowiedziała o badanych przez siebie bakteriach Clostridium, które już niedługo mogą stać się lekiem na nowotwory oporne na chemioterapię i radioterapię. Jak podkreśliła prof. Daria Lipińska-Nałęcz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Justyna Lesiak zachwyciła nie tylko klarownością przekazu i pasją, ale także wyborem tematu i obszarem badań, który jak w soczewce pokazuje piękno nauki. Również Tomasz Jakubek, chemik z Uniwersytetu Jagiellońskiego, spotkał się z uznaniem jurorów, którzy przyznali finaliście trzecie miejsce w konkursie. Za swoje wystąpienie, dotyczące katalizatorów obniżających temperaturę spalania i eliminujących szkodliwą substancję powstającą przy spalaniu węgla, zwaną sadzikiem, Tomasz Jakubek otrzymał także dwie nagrody specjalne, przyznane przez BMW Group Polska i BASF. Siłą prezentacji laureata, jak mówiła Katarzyna Gospodarek z BMW Group Polska, było pokazanie powiązania badań naukowych z innowacyjnymi rozwiązaniami praktycznymi, które mogą zostać zastosowane np. w przemyśle. - Wsparcie konkursu FameLab to kolejny ekscytujący aspekt współpracy BASF z Centrum Nauki Kopernik, która ma na celu edukację młodych ludzi w Polsce. Innowacje i kreatywność w nauce to przyszłość. Jesteśmy szczęśliwi mogąc wspierać kształtowanie tej przyszłości – powiedział dr Dirk Elvermann, Prezes Zarządu BASF Polska, wręczając wyróżnienie dr Barbarze Pietrzak, trzeciej osobie wyróżnionej przez tę firmę.

 

Największe uznanie jurorów zdobyła dr Joanna Bagniewska, która w ramach pierwszej nagrody otrzymała 30 tys. złotych na cele naukowe i 5 tys. złotych na dowolne wydatki. Zwyciężczyni będzie także reprezentowała Polskę podczas międzynarodowego finału konkursu w Cheltenham. W swoim wystąpieniu Jądra ciemności. Co grozi mężczyźnie nocą? opowiedziała o wynikach badań przeprowadzonych na chomikach. Jak się okazało, pod wpływem dużej ilości melatoniny, czyli hormonu snu, wydzielającego się w okresach ciemności, chomikom zaczęły kurczyć się jądra. Jednak – jak przekonywała zwyciężczyni – pomimo faktu, że melatonina jest odpowiedzialna za czuwanie i sen również u człowieka, to ta przypadłość nie grozi jednak mężczyznom. Tym samym, badaczka zwróciła uwagę na konieczność ostrożnej analizy wyników badań przeprowadzanych na zwierzętach.

 

  • Finały międzynarodowe: 3-5 czerwca 2014, Cheltenham, Wielka Brytania

 

FameLab został stworzony w 2005 r. w Wielkiej Brytanii przez organizatorów Cheltenham Festivals. Dwa lata później do projektu dołączył British Council, szerząc w świecie ideę popularyzowania nauki. Dziś edycje FameLabu odbywają się w ponad 20 krajach na świecie: w Europie, Afryce, Azji i obu Amerykach.

 

Kryteria oceny występujących opierają się na „trzech C”. Dla jury liczy się CONTENT (treść, merytorycznie poprawna pod względem naukowym), CLARITY (jasność, pozwalająca na zrozumienie prezentowanego zagadnienia przez osobę niezajmującą się daną dziedziną) i CHARISMA (charyzma prezentera lub prezenterki oraz sposób zaprezentowania badań). 

Organizatorzy: Centrum Nauki Kopernik, British Council

Patronat honorowy: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Partner: Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej

Partnerzy wspierający: BASF Polska, BMW Group Polska

Patroni medialni: TVP 1, Polskie Radio, Gazeta Wyborcza, Gazeta.pl, Metro, Nauka PAP, Perspektywy, Crazy Nauka


 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 15 maja 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca