3 Wodna Masa Krytyczna

Wodna Masa Krytyczna to inicjatywa społeczna promująca walory rekreacyjne i krajobrazowe rzeki Wisły. Działania które podejmowane są wokół Wodnej Masy Krytycznej to przede wszystkim organizowane cyklicznie spływy krakowskim odcinkiem Wisły. Od czerwca 2012 roku, inicjatorzy Wodnej Masy Krytycznej zapraszają mieszkańców Krakowa do wspólnego pływania.

 

Wodna Masa Krytyczna ma pomagać mieszkańcom Krakowa odbudować kontakt z Wisłą. Rzeka w mieście, jeszcze do niedawna była przedmiotem trosk i tematem rozmów. Dziś wydaje się być atrakcyjna jedynie dla turystów.

 

Akcja ma charakter happeningu. W czasie Wodnej Masy Krytycznej po Wiśle pływają kajaki, rowery wodne, a także specjalnie zbudowane na tę okazję tratwy z materiałów pochodzących z recyklingu.

 

W 2012 roku Wodna Masa Krytyczna była częścią festiwalu Art Boom i została oceniona jako jedno z najciekawszych wydarzeń. Wówczas była związana z projektem artystycznym Cecylii Malik "6 rzek". Inicjatywa poprzedzona była licznymi działaniami promocyjnymi i informacyjnymi.

 

Od pierwszej edycji Wodna Masa Krytyczna cieszy się coraz większą popularnością. Do tej pory w akcji uczestniczyły między innymi studenckie kluby żeglarskie i kajakarskie ( AKTK Bystrze, Klub Podwodny KRAB AGH, Osada Wioślarska Uniwersytetu Jagiellońskiego ) oraz reprezentacje smoczych łodzi Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo- Hutniczej i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

 

Tegoroczna Wodna Masa Krytyczna odbędzie się 22 czerwca. Impreza rozpoczyna się o godzinie 16.00 przy przystani wodnej AZS AWF przy Bulwarze Rodła w Krakowie. Atrakcją tegorocznej edycji będzie akustyczny koncert Jerzego Mazzola. Artysta wystąpi na drewnianym galarze, zbudowanym według konstrukcji z XVIII wieku.

 

Podczas tegorocznej akcji, uwagę uczestników i obserwatorów na pewno przyciągną nietypowe łódki i tratwy zbudowane specjalnie na na tę okazję. Marta Sala przygotuje „pływające buty”a Bartolomeo Koczenasz popłynie na recyclingowej tratwie. W pracowni Wytwórnia powstaje specjalnie zaprojektowany na tę okazję kajak. Na najmłodszych, czekać będzie Krakowski Tramwaj Wodny. Na Wiśle pojawią się także łódki zbudowane z naturalnych surowców: wikliny i słomy.

 

 

Spływ zakończy się pod Hotelem Forum. Tam, na uczestników czekać będzie poczęstunek przygotowany przez organizatorów NajedzeniFest.

 

Nad bezpieczeństwem akcji czuwa WOPR. Uczestnicy spływu proszeni są o zabranie lub wypożyczenie kapoków.

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 18 czerwca 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło