Wywrota

Kultura i neuronauka

 

Po raz pierwszy w Polsce na jednym wydarzeniu spotykają się kultura i neuronauka. 25 października w Zachęcie — Narodowej Galerii Sztuki odbędzie się konferencja, która ma rozpocząć dialog między światem szeroko rozumianej kultury i badaczami zajmującymi się ludzkim mózgiem i układem nerwowym.

 

Konferencja „Kultura i neuronauka” została przygotowana przez Karolinę Wiktor — artystkę wizualną, która w 2009 roku przeszła dwa udary i cierpiała na afazję (zaburzenie mowy spowodowane uszkodzeniem mózgu). „O ogromnym potencjale naszego mózgu dowiedziałam się, rzekłabym, organoleptycznie — tętniak tętnicy kręgowej i dwa udary uświadomiły mi kruchość naszego bytu. Jednocześnie to właśnie choroba pokazała, jak wielkie są braki w edukacji i świadomości społecznej — ucząc się na nowo liter i słów zrozumiałam sens niektórych, jak na przykład »dialog i współdziałanie na rzecz rozwoju społecznego«. Jak górnolotnie by to nie zabrzmiało, widzę w tym sens” — mówi Karolina Wiktor.

 

Stąd pojawił się pomysł konferencji, która łączyłaby neuronaukę z szeroko rozumianą kulturą. Dialog między tymi obszarami trwa, ale jest prowadzony w zamkniętym środowisku i niezrozumiały z powodu nadmiaru hermetycznej terminologii. Konferencja ma nadać mu znacznie szerszy, otwarty charakter, aby uczestniczyli w nim ludzie kultury, nauki, ludzie zdrowi, ale też niesprawni, bez wyjątku.

Na konferencji omawianych będzie wiele tematów, począwszy od działania zmysłów i plastyczności mózgu, sposobów komunikacji ze światem jak system PISAK i BSI, poprzez gry poznawcze, design i aplikacje dla osób z afazją umożliwiające im kontakt z otoczeniem, po różne sposoby rehabilitacji i opieki. O swoich doświadczeniach opowie także kuratorka konferencji Karolina Wiktor. Na zakończenie zostanie pokazany film dokumentalny „Deep Love”. Konferencji będą towarzyszyły warsztaty przygotowane przez EduAkcję i dział edukacji Zachęty, które poprowadzi m.in. neurobiolog dr hab. Robert Jakub Filipkowski.

 

Swój udział w konferencji potwierdzili: Przemysław Chruścielewski (montażysta filmu „Deep Love”), prof. Piotr J. Durka (fizyk biomedyczny, neuroinformatyk), dr Mateusz Hohol (kognitywista, filozof nauki), Joanna Jeśman (kulturoznawczyni), prof. Małgorzata Kossut (neurobiolog), Abi Roper (współautorka GeST – Computer Gesture Terapy Tool dla osób z afazją), Maciej Skorko (prowadzący badania w Laboratorium Zaawansowanych Technologii Komputerowych w Instytucie Psychologii PAN), Marcin Wichrowski (autor aplikacji umożliwiającej osobom z afazją komunikację z otoczeniem), dr Marzena Żylińska (specjalista neurodydaktyki), Fundacja Aktywnej Rehabilitacji.

 

Wydarzenie na Facebooku: www.facebook.com/events/492440310858480/?fref=ts
Fanpage: https://www.facebook.com/pages/Konferencja-Kultura-i-neuronauka/347921798719414?fref=ts

 

Wywiad z Karoliną Wiktor: TUTAJ 

 

Kultura i neuronauka, Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki, Pl. Małachowskiego 3, 25 października, wstęp wolny, www.zacheta.art.pl

 

Konferencja tłumaczona na język angielski.

 

kuratorka: Karolina Wiktor

moderator: dr hab. Marcin Grynberg

współpraca merytoryczna: Obywatele Nauki
współpraca ze strony Zachęty: Julia Leopold, Marta Miś, Zofia Dubowska

warsztaty: EduAkcja, dział edukacji Zachęty

grafika: Paprotnik Studio

partner: Instytut Adama Mickiewicza

sponsorzy: HBO, Lidex, Kawa.ska
 

Karolina Wiktor (ur. 1979) — artystka wizualna, w latach 2001–2010 tworzyła razem z Aleksandrą Kubiak duet performerski Grupa Sędzia Główny (wybrane wystawy i akcje: Rozdział III, w ramach 4 x performance, Galeria BWA, Zielona Góra, 2002; Telegra, program Noc artystów, TVP Kultura, 2005; akcja Wirus na Magnetyzmie serc w reż. Grzegorza Jarzyny, Teatr Rozmaitości, 2006; wystawa konkursowa Spojrzenia 2007 — Nagroda Fundacji Deutsche Bank, Zachęta, 2007; Być jak Sędzia Główny, BWA Wrocław, Galeria Awangarda, 2010; prace w kolekcjach m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki, Fundacji Signum w Poznaniu). Autorka blogów www.afazja.blogspot.com i www.poezjawizualna.blogspot.com, swoje doświadczenia opisała w poetyckiej biograficznej książce „Wołgą przez Afazję” (ukazała się na początku października 2014).

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 9 pazdziernika 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca