Wywrota

Europejski Rok na rzecz Rozwoju | Debata | Wrocław

Europejski Rok na rzecz Rozwoju

Zapraszamy na pierwsza w tym roku debatę z cyklu Z WIDOKIEM NA EUROPĘ

 

Polacy lubią pomagać. Według badania Eurobarometru z 2014 r. prawie dziewięciu na dziesięciu z nas uważa, że wsparcie dla krajów rozwijających się jest ważne, a ponad połowa, uważa, że pomaganie powinno być jednym z głównych priorytetów Unii Europejskiej. Ale o tym jak i komu ta pomoc jest udzielana i w jaki sposób angażuje się w nią Polska czy Unia Europejska, wiemy już znacznie mniej. Rok 2015 ogłoszony został Europejskim Rokiem na rzecz Rozwoju (ERR). O tym, jakie są jego założenia i cele oraz jak w pomoc angażuje się Polska porozmawiamy podczas debaty w Domu Europy we Wrocławiu 24 lutego o godz. 16:30.

 

Jednym z powodów ustanowienia Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju stało się podsumowanie działań krajów ONZ w ramach Milenijnych Celów Rozwoju z 2000 r., zmierzających do zwalczania ubóstwa i głodu na świecie, a także zapewnienia globalnej równowagi politycznej i gospodarczej.  Z perspektywy tych piętnastu lat widzimy, jak wiele się zmieniło: osób żyjących w skrajnej biedzie jest dziś na świecie o połowę mniej, ale do realizacji wszystkich celów pozostaje jeszcze długa droga. Rok 2015 jest ważny, ponieważ to właśnie teraz społeczność międzynarodowa będzie decydować o celach zrównoważonego rozwoju, które zastąpią cele milenijne po 2015r.

 

Unia Europejska od początku swojego istnienia aktywnie wspiera działania zmierzające do rozwiązywania problemów globalnych, promując m.in. działania na rzecz pokoju, rozwoju gospodarczego czy dostępu do edukacji. UE jest także najhojniejszym dawcą pomocy rozwojowej na świecie, w 2013 r. instytucje unijne i państwa członkowskie wydały na ten cel 56,5 mld euro, co stanowi połowę oficjalnych takich środków w skali świata.

 

W celu uświadomienia obywatelom UE znaczenia i rozmiaru przekazywanej przez nich pomocy, na mocy decyzji Parlamentu Europejskiego rok 2015 został ustanowiony Europejskim Rokiem na rzecz Rozwoju (ERR).

 

Każdy miesiąc ERR poświęcony jest jednemu, szczególnie ważnemu zagadnieniu. Tematem przewodnim w lutym jest edukacja – najlepsza możliwa inwestycja w walce z wykluczeniem, nierównościami i ubóstwem. Ma pierwszorzędne znaczenie dla procesu budowania społeczeństwa. Niestety ponad 50 mln dzieci na całym świecie nie chodzi do szkoły podstawowej, a 250 mln nie umie czytać, pisać ani liczyć. Dlatego współpraca na rzecz rozwoju odgrywa tak ważną rolę w zapewnieniu wszystkim ludziom możliwości uzyskania dobrego wykształcenia, przyczyniając się jednocześnie do rozwoju własnych społeczności.

 

Nasze wydarzenie ma również pobudzić regionalną dyskusję wewnątrz państw członkowskich, w celu zwiększenia świadomości społecznej i wiedzy na tematy związane ze współpracą rozwojową. Dodatkowo chcielibyśmy zachęcić do aktywnego uczestniczenia w projektach na rzecz rozwoju.

 

Organizowana przez nas debata z cyklu „Z Widokiem na Europę” będzie doskonałą okazją, by zapoznać się z różnorodnymi aspektami prowadzonej przez Unię Europejską współpracy rozwojowej. Zaproszeni goście przedstawią zaangażowanie Komisji Europejskiej w krajach rozwijających się, czym zajmuje się Dyrekcja Generalna ds. Rozwoju i Współpracy KE, w jaki sposób Ministerstwo Spraw Zagranicznych wspiera swoich zagranicznych partnerów, a także jak samemu można zaangażować się w pomoc na rzecz rozwoju.

 

W debacie wezmą udział: Agnieszka Skuratowicz z Dyrekcji Generalnej ds. Współpracy Międzynarodowej i Rozwoju Komisji Europejskiej, Jan Hofmokl zastępca Dyrektora z Departamentu Współpracy Rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Kamil Wyszkowski z UN Global Compact, oraz Aleksandra Minkiewicz z Fundacji Kultury Świata, angażująca się w projekty współpracy rozwojowej w Birmie. Spotkanie poprowadzi znany wrocławianom dziennikarz, Filip Marczyński z Radia Wrocław.

 

Podczas spotkania będzie można także zobaczyć wystawę zdjęć projektów pomocowych wspieranych przez Unię Europejską na całym świecie, a także pokaz filmów.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

Debata w skrócie:

 

·         Debata pt. „Europejski Rok na rzecz Rozwoju” z cyklu Z Widokiem na Europę

·         24 lutego, wtorek, godz. 16:30, ul. Widok 10, Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu

·         Organizatorzy: Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu oraz Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.

Prosimy o potwierdzenie przybycia do dn. 20 lutego na adres comm-rep-pl-wroclaw@ec.europa.eu lub telefonicznie pod numerem 71 324 09 08. Wstęp bezpłatny.

 

Spotkania "Z Widokiem na Europę" to cykl wykładów i debat z aktywnym udziałem publicznością w formule otwartego salonu. Nazwa cyklu nawiązuje do wrocławskiego adresu Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej mieszczącego się przy ulicy Widok 10.

Podczas debat „Z Widokiem na” mieszkańcy Wrocławia mają możliwość spotkania się ze szczególnie interesującymi postaciami, które zajmują się bieżącymi problemami i zagadnieniami związanymi z szeroko pojętą integracją europejską.

 

 


przysłano: 17 lutego 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca