Wywrota

Matisyahu gwiazdą XII edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

22-30 sierpnia 2015

 

W ostatnim tygodniu sierpnia bieżącego roku kultura żydowska na nowo rozgości się w Warszawie! Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera jest świętem wspólnego, polsko–żydowskiego dziedzictwa i stanowi okazję do nadrobienia tego, co stolica straciła w wyniku II wojny światowej. Dzięki bogatemu programowi obfitującemu w występy wybitnych artystów z Polski i zagranicy, Warszawa ponownie stanie się tyglem kultur.           

KANTORZY, KLEZMERZY, BEATBOKS i GOSPEL

Tegoroczną edycję festiwalu tradycyjnie zainauguruje koncert w Synagodze im. Nożyków, podczas którego usłyszymy najznakomitszych kantorów i chóry kantoralne. W trakcie występu otwierającego kilkudniowe święto muzyki wysłuchamy największych światowych kantorów: Alberto Mizrahiego, Ushi Blumenberga, Davida Weinbacha oraz Chóru Kantorów z Jerozolimy Binyamin Choir pod dyrekcją Yotama Segal (sobota, 22 sierpnia).

Gwiazdą koncertu finałowego festiwalu (niedziela, 30 sierpnia) będzie Matisyahu –  światowej sławy muzyk reggae, wokalista, raper, a także beatbokser. Mieszkający na co dzień w Nowym Jorku Matisyahu to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najpopularniejszych artystów na scenie reggae. Podczas koncertu finałowego publiczność będzie mogła usłyszeć w jego wykonaniu fenomenalne połączenie energetycznych i pozytywnych rytmów z muzyką żydowską.

Koncert plenerowy "Noc klezmerów" będzie okazją do wysłuchania zespołu Konsonans Retro z Ukrainy. Ta rodzinna orkiestra dęta z Kodymy pod Odessą wykonuje mieszankę mołdawskich, ukraińskich i żydowskich melodii. Dla wielu jest najświeższym wschodnioeuropejskim odkryciem w zakresie world music. Noc kelemerów to również występ zespołu Vienna Klezmore Orchestra z Austrii, energetycznego składu wszechstronnych muzyków pod kierownictwem artystycznym Fabiana Pollacka.

Polskim akcentem klezmerskim będzie warszawska premiera najnowszej płyty „Ten” zespołu KROKE, plasującego się w czołówce najbardziej rozpoznawalnych składów klezmerskich na świecie.

Na szczególne życzenie publiczności w Kościele Wszystkich Świętych przy Placu Grzybowskim wystąpi książę muzyki Kosher Gospel Joshua Nelson. Charyzmatyczny artysta, znany już warszawskiej publiczności, zaprezentuje swój nowy projekt tworzony wspólnie z  nowojorskimi muzykami oraz Sienna Gospel Choir z Warszawy.

Organizatorzy są otwarci również na nowe projekty muzyczne, w tym te o charakterze eksperymentalnym, skierowane do młodego, wytrawnego słuchacza. Na szczególną uwagę zasługuje The Rose Ausländer Project w wykonaniu zespołu Sadawi z Niemiec, którego twórcą i inicjatorem jest wybitny muzyk Paul Brody, na stałe mieszkający w Berlinie. Festiwal zaszczyci także pochodząca z Polski, jednak mieszkająca w Wielkiej Brytanii - Katy Carr. W swojej twórczości często nawiązuje do fascynującej ją polskiej kultury i historii. Inspiracje czerpie w dużej mierze z piosenek partyzanckich. Swoją ostatnią płytę „Paszport" poświęciła bohaterom i wydarzeniom II wojny światowej.

Swoje awangardowe adaptacje przedstawią również czołowi młodzi muzycy, reprezentujący tzw. nurt Nowej Muzyki Żydowskiej, m.in. Karolina Cicha oraz Raphael Rogiński.

SINGER JAZZ FESTIWAL po raz drugi

Szczególne znaczenie muzyki jazzowej na Festiwalu Warszawa Singera potwierdza fakt kontynuacji cyklu Singer Jazz Festiwal. Dyrektorem artystycznym cyklu jest Adam Baruch, światowej sławy krytyk muzyczny, organizator i działacz, współtworzący scenę muzyczną już od kilku dziesięcioleci. W programie jazzowym zaprezentują się: Kuba Stankiewicz Trio odkrywające twórczość Bronisława Kapera, bracia Oleś, Jazzpospolita, trio Jachna/Tarwid/Karch, duet Sławomir Pezda/Mateusz Gawęda, Elma. Gwiazdą jazzowej odsłony Festiwalu Warszawa Singera będzie wybitny izraelski jazzman, klarnecista Albert Beger.

TEATRALNE AKCENTY

Warszawa Singera nie ogranicza się tylko do muzyki. Festiwal to także miejsce na pokazy spektakli oraz małych form teatralnych. „Głowa pełna ptaków” w reż. Mottiego Awerbucha (Izrael) z udziałem wybitnego izraelskiego aktora Uri Kowalskiego oraz damy izraelskiej sceny teatralnej Anabelle, czy „Dybuk” w reżyserii Mai Kleczewskiej, to tylko niektóre przykłady działań teatralnych, których doświadczymy na zakończenie lata.

Organizatorem Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera jest Fundacja Shalom. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym tego niezwykłego wydarzenia jest Gołda Tencer, aktorka, reżyser, pieśniarka, od lat propagująca kulturę jidysz w Polsce oraz na świecie.

 

O ORGANIZATORZE

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Shalom, powstała w Warszawie w 1988 roku. Jej założycielką i dyrektorem generalnym jest Gołda Tencer – aktorka, reżyser. Celem fundacji jest ocalenie przed zapomnieniem bogatego dziedzictwa kultury żydowskiej. Fundacja realizuje wiele projektów kulturalnych i edukacyjnych: kursy i seminaria języka i kultury jidysz, ogólnopolskie konkursy dla młodzieży („Historia i kultura Żydów polskich”, „Na wspólnej ziemi” od 1993 r.), programy edukacyjne dla dorosłych (m.in. powołała Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Żydowski Uniwersytet Otwarty), działalność wydawniczą (m.in. publikacja „Pamięć. Historia Żydów polskich przed, w czasie i po Zagładzie”, album „I ciągle widzę ich twarze...”). Na apel fundacji ogłoszony w 1994 roku nadesłano ponad 9000 fotografii Żydów polskich, z których powstała wystawa „I ciągle widzę ich twarze” pokazana w 50 muzeach na całym świecie. Od 2004 r. fundacja organizuje coroczny Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, w czasie którego odbywają się koncerty, spektakle, pokazy filmowe, warsztaty i debaty poświęcone kulturze żydowskiej. Fundacja Shalom angażuje się w wiele działań o charakterze społecznym, organizuje uroczystości upamiętniające ważne wydarzenia w historii polskich Żydów m.in. rocznice Marca’68 na Dworcu Gdańskim, obchody rocznic Powstania w Getcie Warszawskim, Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście. Dzięki fundacji odrestaurowano Pomnik Bohaterów Getta i wzniesiono Pomnik J. Korczaka w Warszawie.

 

FESTIWAL NA KONIEC LATA!

Zapraszamy na wielkie święto muzyki, teatru, historii i tradycji!

 

Szczegóły programu już wkrótce na stronie www.festiwalsingera.pl oraz nanaszym FB www.facebook.com/FestiwalSingera

 

Fundacja Shalom

Plac Grzybowski 12/16

00 - 104 Warszawa

 

KONTAKT DLA MEDIÓW:

Grzegorz Kieniksman                                                         Hanna Pałuba

REBELIA Media                                                                Izabela Teodorkiewicz

tel. 508 280 865                                                                    Fundacja Shalom

festiwalsingera@rebeliamedia.pl                                       tel. (48 22) 620 30 36

festiwalsingera@shalom.org.pl

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 10 maja 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca