Wywrota

Zapytaj o polskę w muzeum emigracji w gdyni

ZAPYTAJ O POLSKĘ
STWÓRZ OPOWIEŚĆ O POWROTACH W MUZEUM EMIGRACJI W GDYNI
warsztaty | reportaż | spacery | historia mówiona
rekrutacja: do 17 sierpnia 2015

czas trwania projektu: 5 września-5 grudnia


Wyjechali rok, 5 lat, 35 lat temu, ale wrócili. Zatęsknili za rodziną? Zakończyli studia za granicą? Zmienili plany zawodowe? Dlaczego teraz wracają i to tu, do rodzinnego Trójmiasta?

 

Czego nie miały amerykańskie metropolie, tygiel Londynu, duże europejskiej miasta i piękne zakątki Szwajcarii, Francji, Belgii – a ma nasze, rodzime Trójmiasto? Jak wyglądają Gdynia, Sopot, Gdańsk w oczach ludzi, którzy zobaczyli te miasta ponownie po kilku lub kilkunastu latach? Jak patrzą na Polskę? Jakie wspomnienia wywołują dawno niewidziane miejsca – i jak opowiadać o nich drugiej osobie? I czy piosenka sprzed ćwierć wieku może okazać się tutaj pomocna…?


Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza mieszkańców Trójmiasta do stworzenia wielobarwnej opowieści o powrotach do kraju. W ramach projektu „Zapytaj o Polskę" nowo otwarta placówka poszukuje osób z emigracyjnymi doświadczeniami, które zdecydowały się na powrót w rodzinne strony. Międzypokoleniowa, 20-osobowa grupa weźmie udział w wyjątkowych warsztatach. Ich zwieńczeniem będzie reportaż radiowy oraz wywiady w duchu historii mówionej, które wzbogacą zbiory placówki. Muzeum zachęca do podzielenia się swoją historią i pokazania, czym dziś jest dla Was Trójmiasto i Polska. Twórz z nami Muzeum Emigracji!

Wiele mówi się o Polakach zostających na stałe za granicą, ale wciąż niewiele wiemy o tych, którzy postanowili wrócić do kraju. Muzeum Emigracji w Gdyni pragnie wypełnić tę lukę i we współpracy z reemigrantami stworzyć wielowątkową opowieść o powrotach do kraju – tych dawnych i tych współczesnych.

Podczas projektu „Zapytaj o Polskę" uczestnicy w 20-osobowej, międzypokoleniowej grupie spotkają się dwukrotnie na warsztatach, które pozwolą im nie tylko przyjrzeć się różnorodności doświadczeń emigracyjnych na przestrzeni ostatnich dekad, ale też będą mieli szansę rozwinąć swoje zainteresowania reporterskie, badawcze czy też fotograficzne. Grupa – wyposażona w narzędzia do kreatywnego zbierania materiałów audiowizualnych i przeprowadzania wywiadów w nurcie historii mówionej będzie pracować nad opowieścią na temat emigracji i powrotu do Trójmiasta.

Wszystkie przeprowadzone wywiady zostaną opublikowane na muzealnej stronie dedykowanej historii mówionej i wraz z reportażem – stworzonym z pomocą dziennikarki Radia Gdańsk - będą stanowiły zaproszenie do dyskusji na temat emigracji kiedyś i dziś. Muzeum chce w ten sposób zaprosić reemigrantów do dzielenia się własnym, emigracyjnym doświadczeniem i przez pryzmat powrotu do ojczyzny i rodzinnych stron pytać o polskość i patriotyzm.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zapraszamy do wysyłania zgłoszeń na adres powroty@muzeumemigracji.pl lub telefonicznie pod nr +48 58 670 41 67/62.  Rekrutacja trwa do 17 sierpnia. Na stronie www.polska1.pl dostępny jest formularz zgłoszeniowy.

Nazwa projektu inspirowana jest utworem „Nie pytaj o Polskę" Grzegorza Ciechowskiego z roku 1986.

Nie pytaj mnie, co ciągle widzę w niej,
Nie pytaj mnie, dlaczego w innej nie (…)

nie pytaj mnie dlaczego jestem z nią
nie pytaj mnie dlaczego z inną nie
nie pytaj mnie dlaczego myślę, że
że nie ma dla mnie innych miejsc

Obywatel G.C., 1988 r.

 

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 10 lipca 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca