Wywrota

Jaki smartfon wybrać?

Przy obecnym nasyceniu rynku, wybór odpowiedniego smartfona to niemal loteria. Co ciekawe, wybór flagowego modelu nie zawsze gwarantuje pełne zadowolenie oraz spełnienie przez urządzenie wszystkich stawianych mu wymagań. Dlatego też zamiast kupować sprzęt w ciemno, warto zapoznać się ze wszystkimi zasadami oraz przeanalizować wszystkie cechy, które powinien posiadać wymarzony smartfon.

Dla jednych priorytetem będzie duży ekran o wysokiej rozdzielczości, dla innych bardzo dobrej jakości aparat fotograficzny, inni zaś za priorytet uznają wytrzymałość obudowy bądź wydajność baterii. Warto pamiętać, że wybór na rynku smartfonów jest bardzo zróżnicowany i nie zawsze najdroższy model w ofercie danego producenta posiada wszystkie pożądane cechy. Gdy już planujemy zakup, warto zwrócić uwagę na różne aspekty z osobna.

 

Wielkość i rozdzielczość ekranu

Wielu użytkowników wychodzi z założenia, że im większy ekran tym lepiej. Obecnie coraz częściej na rynku pojawiają się duże smartfony z ekranami o przekątnej co najmniej 5 cali. Taki model możemy kupić już za kwotę poniżej 500 złotych, ale czy duży ekran to na pewno synonim wygody? Wszystko zależy od sposobu wykorzystania oraz samego użytkownika.

 

Praca na urządzeniu z dużym ekranem z pewnością jest wygodniejsza i przyjemniejsza – więcej widać, większa powierzchnia robocza, możliwość dzielenia ekranu na dwie części z różnymi aplikacjami, oglądanie filmów jest o wiele ciekawsze itp. Pamiętajmy jednak, że większy ekran to większe i cięższe urządzenie, które staje się mniej mobilne i wygodne podczas obsługi np. w czasie ruchu itp. Przykładowo, 5,5-calowy gigant sprawdzi się w domu lub w pracy, ale obsługa wszystkich funkcji podczas spaceru, za pomocą jednej ręki jest trudna. Reasumując – liczmy siły (i potrzeby) na zamiary. Czasami mniejszy, np. 4,5- lub 5-calowy ekran będzie lepszym i bardziej uniwersalnym rozwiązaniem, niż model z 5,5-calowym lub nawet większym ekranem.

 

Jeśli chodzi o rozdzielczość, niektórzy uważają, że im większy ekran, tym wyższa powinna być rozdzielczość. Jest w tym sporo prawdy, gdyż większy wyświetlacz potrafi uwypuklić niedoskonałości obrazu, dlatego też wyższa rozdzielczość może być swego rodzaju środkiem zaradczym. Jeśli decydujemy się na ekran o przekątnej 5 cali lub mniej, rozdzielczość 1280 x 720 lub 1920 x 1080 pikseli (Full HD) będzie optymalnym wyborem. W przypadku większych ekranów, alternatywą jest rozdzielczość QHD, czyli 2560 x 1440 pikseli, ale czy to konieczne?

 

Obecnie optymalnym rozwiązaniem jest rozdzielczość Full HD, która sprawdzi się w większości przypadków. Ponadto, im wyższa rozdzielczość ekranu, tym wyższe zużycie energii, a dla niektórych to bardzo ważna kwestia. Mało kto chce ładować swój smartfon dwa razy dziennie, a wielki ekran z rozdzielczością QHD bardzo często do tego prowadzi.

 

Procesor i pamięć RAM

Ekran oraz jego parametry to dla większości priorytet, ale nie można zapominać o parametrach urządzenia. Wydajny smartfon przyda się przede wszystkim wymagającym użytkownikom, którzy korzystają z wielu zaawansowanych programów oraz grają w wymagające gry i mogą sobie pozwolić na wyższe zużycie energii. Wydajny smartfon z wielordzeniowym procesorem, wydajną grafiką i dużą ilością pamięci RAM zużywa więcej energii, niż podstawowy odpowiednik. Reasumując, jeśli od smartfona wymagamy ponadprzeciętnej wydajności, zdecydujmy się na model z cztero- lub ośmiordzeniowym procesorem o taktowaniu co najmniej 1,5 GHz oraz przynajmniej 2 GB pamięci RAM.

 

Jeśli jednak ktoś korzysta ze smartfona sporadycznie, wykorzystuje go do rozmów, wiadomości, sprawdzania poczty, korzystania z serwisów społecznościowych oraz oglądania filmów, potężny ośmiordzeniowy procesor oraz wydajna grafika będzie po prostu zbędnym obciążeniem dla baterii. W takim przypadku sprawdzi się urządzenie wyposażone w dwu- lub czterordzeniowy procesor o taktowaniu co najmniej 1 GHz oraz 1 GB pamięci RAM.

 

Pamięć wbudowana

Obecnie nawet najtańsze modele dysponują 8 GB pamięci wewnętrznej, z czego do użytku użytkownika zostaje około 5 GB. Dla przeciętnego użytkownika taka wartość będzie wystarczająca, ale jeśli ktoś jest melomanem, graczem, lubi czytać książki w formie e-booków lub robi mnóstwo zdjęć, o wiele lepszym wyborem będzie model z 16 GB pamięci. Topowe model dysponują pamięcią na poziomie 32 lub nawet 64 GB, co jest już wartością pozwalającą na w miarę swobodne zapisywanie muzyki, zdjęć i filmów. Pamiętajmy również o slocie na karty pamięci microSD, który przyda się, gdy będziemy chcieli rozszerzyć wbudowaną pamięć o dodatkowe gigabajty.

 

Aparat fotograficzny

Kolejnym elementem smartfona, na który warto zwrócić uwagę, to aparat fotograficzny. Z tego dodatku korzystają praktycznie wszyscy, ale nie dla każdego jest to decydujący aspekt. Niektórzy korzystając ze smartfona, zdjęcia wykonują sporadycznie i nie zwracają uwagę na ich jakość, inni zaś wykorzystują praktycznie wszystkie opcje i funkcje wbudowanego aparatu i „pstrykają” przy każdej nadarzającej się okazji. Pierwsza grupa zadowoli się prostym aparatem z matrycą 8 Mpix, druga zaś poszuka czegoś lepszego i sięgnie po model z matrycą co najmniej 13 Mpix. Pamiętajmy jednak, że cyferki nie zawsze odzwierciedlają realne możliwości. Zdarza się, że aparat dysponujący matrycą 8 megapikseli zrobi lepsze zdjęcie, niż konkurent z 13-megapikselową matrycą. Wszystko zależy od jakości oraz rodzaju zastosowanej optyki, dlatego też, jeśli zależy nam na dobrym aparacie, przed zakupem warto zapoznać się z testami i opiniami.

 

System operacyjny

To, jaki system operacyjny wybrać, zależy od indywidualnych preferencji oraz oczekiwań. Największą popularnością cieszy się system Google Android, który charakteryzuje się łatwością obsługi, sporymi możliwościami konfiguracji oraz dostępem do ogromnej liczby aplikacji i dodatków. W przypadku systemu Apple iOS, popularność jest niższa głównie ze względu na cenę urządzeń tej marki. Mimo to system z nadgryzionym jabłkiem jest bardzo płynny w działaniu, ładnie się prezentuje i posiada ciekawe funkcje. Jest również system Windows Phone – prosty w obsłudze, oferujący świetną synchronizację z komputerem pracującym pod kontrolą systemu Windows, ale dostęp do aplikacji jest dość skromny.

 

Pozostałe aspekty

Kupując smartfon warto zwrócić uwagę na to, w jakie systemy i moduły łączności jest wyposażony. Nawet najtańsze modele posiadają moduł WiFi oraz Bluetooth, choć jeśli zależy nam na wydajności oraz wysokich transferach, warto zwrócić uwagę na dwuzakresowy moduł WiFi (2,4 oraz 5 GHz), który pozwala na bezpieczne i szybkie nawiązywanie połączeń z kompatybilnymi urządzeniami. Istotnym dodatkiem jest także moduł NFC, pozwalający między innymi na dokonywanie płatności za pomocą smartfona, czy też szybkie łączenie się ze zgodnymi urządzeniami np. tabletami, słuchawkami, głośnikami itp. Nie zapominajmy także o łączności LTE o prędkości do 300 Mb/s.

 

Na koniec warto wspomnieć o obudowie oraz akcesoriach. Niektórzy zwracają uwagę na to, aby smartfon był wytrzymały. Dla jednych zaletą będzie powłoka Gorilla Glass oraz metalowe wstawki, dla innych wodoodporność oraz wytrzymałość na pył, kurz oraz uderzenia. Jeśli do tej pory często zdarzało się, że urządzenie lądowało w serwisie ze zbitym ekranem, warto rozejrzeć się za wzmocnionymi konstrukcjami. Przed zakupem warto również sprawdzić dostępność dodatków tj. futerały, etui czy inne gadżety. Mało popularne modele pod tym względem są dość ubogie, więc późniejsze dobranie dedykowanych akcesoriów może być bardzo trudne.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 24 lutego 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca