20 lat Wywroty

"BACZNOŚĆ! POCZNIJ!" 15 kwietnia 2016 r., Poznań

 

Happening grupy performatywnej Miasto „BACZNOŚĆ! POCZNIJ!”

 

15 kwietnia 2016 r. od godziny 16.00 będziemy patrzeć na ręce hierarchów Kościoła i rządzących w Polsce.

 

W związku z obchodami rocznicy 1050-lecia chrztu Polski do Poznania zjadą się posłanki, posłowie, senatorki, senatorowie, prezydent Duda. W świeckim państwie będą uroczyście obchodzić jubileusz organizowany przez Konferencję Episkopatu Polski i rząd.

 

Nie minęły jeszcze dwa tygodnie od dnia, w którym w polskich kościołach czytany był komunikat Episkopatu, w którym zachęcano wprost władze ustawodawcze do zmiany prawa Polek do aborcji. Z ambon kościołów popłynął apel: „W kwestii ochrony życia nienarodzonych nie można poprzestać na obecnym kompromisie wyrażonym w ustawie z 7 stycznia 1993 roku, która w trzech przypadkach dopuszcza aborcję. Stąd w roku Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli, do osób wierzących i niewierzących, aby podjęli działania mające na celu pełną prawną ochronę życia nienarodzonych”.

 

Postawa partii rządzącej nie pozostawia także żadnych wątpliwości. Wielu jej posłów (Arkadiusz Czartoryski, Janusz Śniadek, Jarosław Sellin, Andrzej Jaworski, Bogdan Rzońca i Robert Telus) poparło na łamach Super Expressu inicjatywę zaostrzenia ustawy aborcyjnej, posuwając się nawet do skandalicznego stwierdzenia, że „w czasie II Wojny Światowej, w wyniku masowych gwałtów Niemców, urodziło się wiele dzieci. Ci ludzie byli dobrymi Polakami, wspaniałymi ludźmi, naukowcami. Więc jaka jest to różnica, czy dziecko było poczęte w wyniku gwałtu czy nie?”. Premier Beata Szydło w „prywatnej opinii” także uznała, że to dobry pomysł; podobnie sądzi też prezes Jarosław Kaczyński.

 

Nie zgadzamy się na zaostrzenie ustawy, na wpływ Kościoła Katolickiego na życie wszystkich obywatelek i  obywateli Polski.

Uroczystości kościelne przeradzają się w wielką manifestację zależności państwa od Kościoła. Rozmach, skala a przede wszystkim udział najwyższych władz państwa w uroczystościach kościelnych obrazują wasalny charakter tej zależności. Dlatego jesteśmy tu i w milczeniu patrzymy na was. Nie pozwolimy się pominąć, zepchnąć na margines życia i prawa.

 

Rodzenie dzieci to nie obowiązek. Nikt nie będzie płodził i rodził dzieci na rozkaz. "BACZNOŚĆ! POCZNIJ!" nie przejdzie.

Nie damy odebrać sobie prawa do wolności.

 

Zapraszamy wszystkich chętnych do przyłączenia się do performance (można wziąć lunety, lornetki), oraz osoby chcące towarzyszyć wydarzeniu. Zapraszamy wszystkich z waszymi flagami, transparentami. Ponieważ akcja ma charakter pokojowy, a nasze ugrupowania odcinają się od wszelkich akcji mających na celu dyskredytowanie, poniżanie lub obrażenia innych ludzi, prosimy, aby na transparentach nie było treści obraźliwych i karalnych, aby nie dotykały nikogo osobiście ani ze względu na jego tożsamość, światopogląd czy religię.

 

15 kwietnia 2016 od godziny 16.00 będziemy patrzeć na ręce hierarchów Kościoła i władzy w Polsce. 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 14 kwietnia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło