Wywrota

Noc Muzeów 2016 w Teatrze Kamienica

W trzynastą Noc Muzeów - 14 maja br., od 22:00 Kamienica otworzy swoje podwoje dla wszystkich, którzy zechcą poczuć klimat przedwojennej Warszawy.

 

Tegoroczna Noc Muzeów zainauguruje kulinarno - kulturalny projekt naszego teatru  - Przystanek Kamienica dla głodnych kultury. Od 14 maja, od godziny 16:00 w zabytkowym wagonie tramwajowym znajdującym się przy Al. Solidarności 93 będzie można degustować pyszne warszawskie specjały i posłuchać ciekawych i nieznanych historii o naszym mieście.

 

Przystanek Kamienica dla głodnych kultury – to projekt, który chciałbym aby na stałe wpisał się w klimat Warszawy – mówi Emilian Kamiński dyrektor Teatru Kamienica. Ten Wagon, to unikalne miejsce, gdzie będzie można smacznie zjeść i jednocześnie dowiedzieć się czegoś o historii stolicy. Nasi kucharze przygotowali wyjątkowe specjały na tę okoliczność – dodaje.

 

Odrestaurowany wagon tramwajowy Berlinka, który stoi przed teatrem z numerem 13 przypomina Warszawiakom o przedwojennym adresie Kamienicy (Leszno 13). Jeśli macie ochotę wsiąść do tramwaju i udać się z nami w niezapomnianą podróż kulinarno - kulturalną do XX – lecia międzywojennego, musicie nas odwiedzić.

 

O 22:30 zapraszamy na występ „Warszawski Dzień – czyli socreal na wesoło” to nowy program Kabaretu Szczęśliwa 60,  ukazujący poprzez piosenki, tańce i dowcipy jeden dzień z życia Warszawy okresu socrealizmu.

 

Zaś szczególną atrakcją dla zwiedzających będzie makieta przedstawiająca przedwojenną Warszawę. Prelekcja o ciekawostkach związanych z historią Warszawy z początku lat 20 -tych ubiegłego wieku odbędzie się na dużej Scenie Oficyna o 23:45.

 

Podczas Nocy Muzeów odwiedzający będą mieli także okazję aby zapoznać się z filmową twórczością Andrzeja Kałuszki, poświęconą losom stolicy. Maraton filmowy odbędzie się
na Scenie Oficyna, od 00:15.

 

W programie są cztery filmy:

1. „Przelot nad zdobytym miastem” - film dokumentalny stworzony na podstawie odnalezionych przez Krzysztofa Jaszczyńskiego ujęć Warszawy, które zostały zrealizowane przez niemieckiego operatora lecącego samolotem Luftwaffe nad kapitulującą stolicą
28 września 1939 roku.

 

Reżyseria, muzyka, montaż, animacje i efekty komputerowe: Andrzej Kałuszko; koncepcja
i scenariusz: Krzysztof Jaszczyński; opieka varsavianistyczna: Ryszard Mączewski; produkcja: AURA FILM i Warszawa1939.pl; (22 minuty).

 

2. „Początek” - film dokumentalny będący kontynuacją „Przelotu nad zdobytym miastem”. Dokument został zmontowany z fragmentów niemieckich kronik i filmów, również tych udostępnionych niedawno w archiwach amerykańskich. Poza licznymi ujęciami lotniczymi,

kręconymi z niskiego pułapu, w filmie można zobaczyć także te nakręcone z ziemi. Wiele
z nich było prawdopodobnie realizowanych przez Niemców w celu analizy skuteczności ich strategii bombardowań, a dziś są unikalnym świadectwem początku okupacji - tak tragicznej w skutkach dla mieszkańców i samego miasta. Ujęcia filmowe zostały uzupełnione wycinkami z ówczesnej prasy.

 

Reżyseria, muzyka, montaż, efekty komputerowe: Andrzej Kałuszko; koncepcja i scenariusz: Krzysztof Jaszczyński; opieka varsavianistyczna: Ryszard Mączewski; produkcja: AURA FILM, Warszawa1939.pl, Dom Spotkań z Historią; (30 minut).

 

3. „Warszawa w locie” - impresja filmowa pokazująca ujęcia Warszawy z helikoptera lecącego nad najciekawszymi miejscami stolicy (fragment filmu z EXPO 2008 w Saragossie).

Reżyseria i koncepcja: Andrzej Kałuszko; zdjęcia: Andrzej Jaroszewicz; (5 minut).

 

4.  „Przedwojenna Warszawa” - film zmontowany z zestawu starych przedwojennych fotografii miasta. Realizacja i montaż: Andrzej Kałuszko; (12 minut).

 

W przestrzeniach restauracyjnych będzie możliwość obejrzenia wystawy fotografii autorstwa Rafała Latoszka.

W teatralnym bistro „Kamienica” (wejście vis a vis tramwaju) odwiedzający będą mogli obejrzeć liczne pamiątki po Warszawiakach, w tym pocztówki oraz sprzęt codziennego użytku. Będąc w bistro warto przy okazji zwrócić uwagę na jedną ze ścian , która jest poświęcona osobom zasłużonym dla rozwoju kultury w stolicy.  W restauracyjnym menu znajdzie się pyszna kawa oraz typowo regionalne potrawy. Na ten dzień Szef Kuchni restauracji przygotuje bowiem różne warszawskie specjały w atrakcyjnych cenach.

 

Do dyspozycji zwiedzających będą: Scena Oficyna wraz z foyer, sale restauracyjne oraz Scena Piwnica Warsza.

Noc Muzeów w Teatrze Kamienica będzie trwała do godziny 1:30 w nocy.

Organizacja Nocy Muzeów w Teatrze Kamienica jest możliwa dzięki Złotemu Mecenasowi Teatru Kamienica – PZU.


przysłano: 9 maja 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca