Wywrota

Polecane filmy do nauki francuskiego samemu wg. Preply

Nauka języka francuskiego z filmów to doskonałe rozszerzenie i urozmaicenie nauki w klasyczny sposób. Oglądając filmy możemy się relaksować i jednocześnie uczyć, często zupełnie mimowolnie, przy okazji poznając znaczenia słów. Wbrew pozorom produkcji francuskojęzycznych jest bardzo wiele, w dużej mierze są to komedie. Wiele z nich to klasyki filmowe jak chociażby seria z Louis de Funes począwszy od Żandarma z St Tropez, aż po Kapuśniaczek i Skrzydełko czy nóżkę. Poza kultowymi komediami z jakich uczyć się możemy francuskiego wato poznać współczesne produkcje jak Dalej niż północ, Entente Cordiale, czy też Przychodzi facet do lekarza.
Są to filmy lekkie i zabawne, towarzyszy im francuski humor. Dzięki nim poznajemy odmienności między regionami Francji jak i to jak Francuzi śmieją się z samych siebie.

 

 

Prócz słownictwa i gramatyki możemy poznać wiele tradycji i zwyczajów francuskich, poznać liczne potoczne powiedzenia itp. Tym samym obejrzenie komedii francuskiej może mieć o wiele więcej plusów niż nam się wydaje. Poza komediami warto też sięgnąć po filmy obyczajowe, ale o łatwej w zrozumieniu fabule. Wśród hitów polecanych do nauki jest Amelia. Wolne tempo akcji i brak retrospekcji oraz ukrytych sensów, licznych wątków pomaga w zrozumieniu filmu bez problemów. Co ważne planując naukę z filmem warto jest najpierw obejrzeć film w polskiej wersji językowej, a następnie dopiero w oryginale. Jeśli jesteś początkujący włączyć sobie warto napisy, w pierwszej kolejności polskie, za drugim razem francuskie. Obejrzenie kilkukrotne filmu winno zapewnić nam wzbogacenie słownika o nowe wyrażenia i słówka, jak i szereg konstrukcji gramatycznych występujących w filmie, dialogach. Jeżeli nie czujemy się na siłach, by zrozumieć film w całości, należy podzielić film na mniejsze części, najlepiej odcinki piętnastominutowe, które nas nie zmęczą a jednocześnie zapewnią efektywność nauki. Co istotne powinniśmy wybierać filmy tak, aby nie tylko odpowiadały stopniem trudności, ale też były przez nas lubiane, które się nam podobają z wizją obejrzenia filmu kilka, a nawet kilkanaście razy. Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest fakt, iż sesja filmowa nie powinna być traktowana jako lekcja francuskiego, a forma rozrywki. Brak presji czasu i konieczności przerobienia filmu pozwala uczyć się efektywniej i z przyjemnością. Nauka z filmu może być doskonałą zabawą, okazją do nauki francuskiego nieco inaczej. Rankingi filmów polecanych do nauki różnią się w zależności od autorstwa, każdy lubi inny typ filmu, jak i jego znajomość języka determinuje wybór tych najlepszych. Spróbuj i Ty, a będziesz miał szansę stworzyć własne top 10 filmów do nauki francuskiego.

 

Warto podejmować wyzwania, jednak również warto mierzyć siły na zamiary. Aby się nie zniechęcić do nauki przez film warto jest zacząć od krótszych i prostych filmów jak filmy dla dzieci, filmy animowane. Wśród francuskich filmów animowanych w oryginale możemy obejrzeć serię Asteriksa i Obeliksa, bohaterów znanych z komiksów tak dla dorosłych, jak i dzieci. Zabawni Galowie i Rzymianie nauczą nas francuskiego w przyjemny sposób. Poza produkcjami Disney Pixar jak Kraina lodu, czy Cars, Shrek itp. sięgnąć można po typowo francuskojęzyczne produkcje. Do takich należą Było sobie życie, Byli sobie podróżnicy, czy Tajemnicze złote miasta. Mimo, iż filmy te mają swoje lata wciąż są łatwo dostępne w sieci, głównie poprzez YT, TED itp. W przypadku hitów filmowych kreskówek z łatwością można podłożyć dubbing w języku francuskim. Filmy możemy oglądać zarówno z  płyt, przez VOD jak i online korzystając z portali umożliwiających obejrzenie filmy z doborem ścieżki dźwiękowej w wybranym języku, przoduje w tej usłudze platforma TED. Fabuła jest odpowiednia zarówno dla dzieci i dorosłych, przy okazji nie jest skomplikowana, a dialogi są proste i zrozumiałe. Dzięki nauce z bajkami możemy poczuć się pewniej i z czasem sięgać po bardziej wyszukane tytuły filmów dla młodzieży i dorosłych o wyższym poziomie skomplikowania akcji i szerszym słownictwie. Niestety ucząc się z filmów musimy mieć na uwadze, iż aktorzy mówią mniej wyraźnie niżeli lektorzy, co prawda pomocny jest obraz w rozumieniu z kontekstu, a obcowanie z mową potoczną, naturalnym tempem wymowy jest pozytywnym zjawiskiem, to może być nam ciężko się uczyć ze słuchu, wówczas posiłkować się należy napisami. Głównym atutem nauki z filmem jest możliwość cofnięcia, przewinięcia filmu, jego zatrzymania, czy obejrzenia wielokrotnego - podaje autor, wg. którego nauka francuskiego online z Preply jest również skuteczną formą nauki jak oglądanie filmów.

 

Polecanym filmem z gatunku komedii francuskiej jest Dziewięć długich miesięcy. Fabuła filmu nie jest wyszukana, za to można skupić się na języku. Praktycznie każdy materiał filmowy może być doskonałym ćwiczeniem językowym. Z gatunku dramatów i filmów fabularnych pozycją polecaną przez wielu uczących się jest Rozumiemy się bez słów, a także Populaire. Pozytywne opinie jakie krążą po sieci, zamieszczane przez osoby uczące się języka z filmów dotyczą także produkcji komediowych takich jak Bardzo długie zaręczyny, czy Delicatesses,  a także Wakacje Mikołajka i Coco avant Chanel. Większość tych filmów nie jest znana w polskiej wersji językowej, co tym bardziej zachęca do ich obejrzenia. Każdy z tych filmów to kolejna okazja do nauki z uśmiechem na ustach. Nieco inna treść, inne okoliczności pozwalają poznać również inny zakres słownictwa.

 

Jak widać propozycji jest wiele do wyboru, nic tylko poświęcić czas na oglądanie. Prócz paczki chipsów przed ekran telewizora, czy komputera warto jest zabrać ze sobą również słownik języka francuskiego. Podczas filmu warto jest robić notatki, które pomogą w utrwaleniu lub wróceniu do danego słówka, sceny, dialogu. Nie tylko filmy kinowe nadają się do nauki. Dość popularną serią filmów jest Allo Allo. Komediowy serial ukazuje kulisy francuskiego ruchu oporu w przezabawny sposób. Prócz dawki śmiechu z serialu możemy pozyskać mnóstwo słówek, przyswoić akcent francuski i osłuchać się z językiem.

 

Poza francuskimi produkcjami na uwagę zasługują również filmy belgijskie, gdzie językiem jest francuski. Co prawda produkcje europejskie to nie to samo co amerykańskie, to i tak filmy w języku francuskim są godne uwagi. Duży wybór filmów umożliwia dopasowanie tematyki i gatunku do indywidualnych potrzeb ucznia na każdym poziomie zaawansowania w znajomości francuskiego bez potrzeby oglądania filmu w dubbingu, nie zawsze udanym. Mimo, że belgijski francuski ma szereg naleciałości i nieco inny akcent to warto jest różnicować filmy, by mieć zyskać kontakt z pełnym repertuarem możliwości. Nawet jeśli po obejrzeniu filmu w języku francuskim niewiele zrozumiałeś, nie przejmuj się praktyka czyni mistrza. Warto jest oglądać filmy wyłącznie dla osłuchania się z językiem, to także jest pewna metoda nauki. Mimo iż nie daje ona natychmiastowego efektu, to z czasem możemy się mile zaskoczyć przypominając sobie wiedzę zdobytą właśnie przy okazji oglądania danego filmu.

 

Autor: Preply.com, 2016


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: Preply.com
przysłano: 24 maja 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca