Gry towarzyskie - rozrywka na deszczowe wieczory

Zwykło się sądzić, że w dobie komputerów i konsol gry towarzyskie odeszły do lamusa. Nic bardziej mylnego. Wciąż ukazują się nowe, coraz ciekawsze tytuły, mechaniki oraz fantastyczne światy, które potrafią wciągnąć młodych i dorosłych graczy na całe popołudnia.

Nie ma chyba osoby, która nie znałaby warcabów lub słynnego Monopoly, planszówki, która potrafiła zaangażować w grę całą rodzinę, wywołując przy tym sporo emocji. Warto wiedzieć, że gry towarzyskie nie kończą się na tych tytułach. Uzupełnienie gablotki o kilka ciekawych gier może być świetnym rozwiązaniem na spotkania z przyjaciółmi lub rodzinne zjazdy.

Stary tytuł w nowym wydaniu

Wspominana już wcześniej gra Monopoly doczekała się nowej, uproszczonej wersji, która wciąga równie skutecznie. Mowa o karciance MONOPOLY Deal posiadającej bardzo proste zasady. Podczas jednej tury rozgrywki, trwającej około 20 minut, głównym zadaniem graczy jest zebranie trzech zestawów nieruchomości. Karty dobiera się ze stosu podczas swojej tury lub odkupuje od innych graczy, a specjalne Karty Szansy mogą w jednej chwili odmienić losy całej rozgrywki. Karcianka MONOPOLY Deal przeznaczona jest dla graczy w wieku od 8 lat, dlatego rozrywki zazna przy niej cała rodzina.

Gry towarzyskie nie tylko dla dzieci

Wśród gier planszowych wiele tytułów zadedykowanych jest głównie dla młodszych odbiorców. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby dorosły także dołączył do rozgrywki i przekonał się, że dostarczają one dużo radości, niezależnie od wieku. Jednym z takich tytułów jest gra Pędzące Żółwie, która jest równie prosta co emocjonująca. Składa się z prostej planszy posiadającej kilkanaście pól i pięciu kolorowych, drewnianych żółwików, do których przypisanych jest 5 kart odpowiedniego koloru. Gracze losują karty, jednak nie pokazują ich nikomu, zachowując swój kolor w tajemnicy. Ich zadaniem jest doprowadzić swojego żółwia jako pierwszego do mety, nie zdradzając innym koloru swojego zwierzaka. Żółwiami można poruszać o jedno pole do przodu lub do tyłu, przy czym każdy z graczy może ruszyć żółwiem dowolnego koloru. Rozgrywka Pędzących Żółwi trwa krótko, ale za to jest dynamiczna i uczy graczy obmyślania strategii i zachowania zimnej krwi.

 

Zręcznościowa gra planszowa La Cucaracha przeznaczona jest dla graczy od 6 roku życia. Polega na doprowadzeniu małego, mechanicznego karalucha do przypisanego konkretnemu graczowi kąta, poprzez otwieranie lub zamykanie ścianek planszy. Mechaniczny robak odbija się losowo w różnych kierunkach, co nie pozwala przewidzieć, w którą stronę się uda.

Fantastyczne światy i wciągająca fabuła

Gry planszowe również posiadają fabułę, a tworzą ją sami gracze. Rozwiniętymi opisami świata i mechaniką rozgrywki charakteryzują się głównie gry bitewne, w których używa się całych armii figurek lub też fabularne gry planszowe, czyli RPG. Rozgrywki takie trwają zdecydowanie dłużej, czasami nawet kilkanaście godzin, rozłożonych na kilka sesji. Popularną tego typu grą w jest polska produkcja Magia i Miecz, która doczekała się już wielu dodatków. Gracze wcielają się w niej w jednego z kilkunastu bohaterów, którzy różnią się od siebie specjalnymi umiejętnościami i mechaniką. Przemierzając kolejne krainy na rozległej planszy, gracz musi pokonywać potwory i bandytów, zdobywając łupy i rosnąc w siłę. Całą sesje wygrywa osoba, która jako pierwsza zdobędzie potężny artefakt chroniony przez straszną bestię.

 

Gry towarzyskie zapewniają równie wiele emocji, jak gry komputerowe. Jednak ich największą zaletą jest przede wszystkim możliwość wspólnego grania na żywo i przeżywania emocji z przyjaciółmi i rodziną.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 19 sierpnia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło