Wczesne rozpoznanie chłoniaka pozwala na jego skuteczne leczenie!

Nowotworów układu chłonnego jest co najmniej kilkadziesiąt, a przynajmniej tyle ich dziś już znamy. Bardzo często objawy tych chorób są ignorowane, bo pozornie nie są zbyt groźne. To błąd - wcześnie rozpoznany chłoniak może być skutecznie leczony!

 

Kto jest zagrożony?

Na chłoniaka zachorować może każdy - jednak badania wykazują, że choroba ta częściej dopada mieszkańców krajów rozwiniętych, zazwyczaj wiąże się także z wiekiem. Większe ryzyko zachorowania na chłoniaka występuje również u osób, które już wcześniej przechodziły terapie antynowotworowe.

Ponadto choroba często atakuje osłabiony organizm, w którym występują zaburzenia w działaniu układu immunologicznego, np. współistnienie zakażenia HIV, choroby autoimmunologiczne. Odporność może osłabiać też np. przewlekła terapia immunosupresyjna u osób po przeszczepach narządów.

Jak rozpoznać chłoniaka?

Chłoniak jest trudny do rozpoznania, ponieważ jego objawy mogą zwiastować różne inne choroby. Odczuwane ogólne osłabienie, częsty kaszel, duszności czy świąd skóry mogą niektórych skłonić do wizyty u lekarza, jednak podstawowe badania krwi i morfologia mogą nie wykazywać żadnych powodów do niepokoju.

Pierwszym objawem wskazującym na możliwość pojawienia się chłoniaka są zmiany wyglądu węzłów chłonnych - które są powiększone i twarde, ale nie bolą i nie występują inne symptomy infekcji. Czasem powiększonym węzłom chłonnym może jednak towarzyszyć tzw. triada objawów systemowych: nocne poty, gorączka oraz szybka utrata wagi ciała (10% w ciągu pół roku).

Jeśli stan taki utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie (pomimo leczenia przeciwinfekcyjnego), należy udać się do lekarza. Na podstawie wywiadu lekarskiego, badania palpacyjnego oraz histopatologicznego może on potwierdzić obawy lub wykluczyć chorobę.

Wczesne rozpoznanie = szansa na wyzdrowienie

W przypadku rozpoznania chłoniaka, lekarz musi jeszcze określić zasięg (stopień zaawansowania) choroby. W tym celu wykonywane są kolejne badania, które pomogą znaleźć także inne ewentualne ogniska nowotworu.

Chłoniaki są typem nowotworów chemiowrażliwych - co oznacza, że przy ich wczesnym rozpoznaniu jesteśmy w stanie wyleczyć chorobę. Im później chłoniak zostanie zdiagnozowany, tym większe prawdopodobieństwo, że zacznie wytwarzać mechanizmy uodparniające go na leczenie.

 

Chcesz wiedzieć więcej na temat rozpoznania chłoniaka?
Wejdź na: www.rozpoznajchloniaka.pl


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 16 grudnia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło