Wywrota

Jaki będzie rynek pracy w Polsce w 2017 roku?

Rynek pracy w Polsce ulega dynamicznym zmianom. Dziś, postaramy się przedstawić trendy, na jakie można się szykować w nadchodzącym, 2017 roku. Może ta lektura pomoże komuś w określeniu zawodowej drogi? Zobaczmy.

Nowe wyzwania

Nowy rok zawsze łączy się ze zmianami, w tym także na rynku pracy. W Polsce zmiany te zachodzą dość wyraźnie, ponieważ nasze realia są poddane działaniu wielu intensywnych czynników: perturbacjom związanym ze zmianami politycznymi w kraju, poziomowi rozwoju gospodarczego oraz regulacjom podatkowym. Nie bez znaczenia jest także ukierunkowanie systemu edukacji. Warto dodać, że niektóre z tych czynników, jak wspomniana kwestia edukacji rzutują na otaczającą nas rzeczywistość z pewnym opóźnieniem, a rosnąca pomoc socjalna jest odczuwalna na rynku pracy niemal natychmiast, co dzieje się obecnie, praktycznie na naszych oczach. Czego zatem możemy się spodziewać w nadchodzącym roku? Spójrzmy.

 

Przewidywania na nowy rok

Trendy na rynku pracy będą dotyczyć zarówno pracodawców, jak i pracowników. Oto lista zjawisk, których możemy się spodziewać:

  1. Rynek pracownika - czyli sytuacja, w której ofert pracy, czyli także i miejsc jest tak dużo, że kandydaci mogą w nich przebierać. Przyczyn takiego stanu rzeczy można się dopatrywać w emigracji zarobkowej oraz podwyższonych świadczeniach socjalnych.
  2. Brak specjalistów - odejście od szkolnictwa zawodowego i skupienie się na wyższym, z naciskiem na kierunki humanistyczne spowodowało brak rzemieślników, inżynierów i specjalistów z dziedzin technicznych oraz informatycznych.
  3. Nowe zawody - rośnie zapotrzebowanie na specjalizacje, które jeszcze niedawno nie istniały, głównie związane z reklamą w social media oraz branżą IT. To wielka szansa dla osób planujących zmianę branży.
  4. Emigracja - w ostatnich trzech latach, ilość wyjazdów za granicę celem podjęcia pracy uległa znacznemu obniżeniu (niektórzy nawet wrócili), lecz specjaliści przewidują ponowny wzrost emigrantów.
  5. Rekrutacja - zmienia się forma poszukiwania pracy i kandydatów na pracowników. Coraz większe znaczenia mają social media, poszukiwania niemal w całości przenoszą się do sieci, np. za pomoca portali takich, jak pracujteraz.pl, a rekomendacje bywają ważniejsze od informacji zawartych w CV.

 

Wszystkim czytelnikom życzymy powodzenia w poszukiwaniu pracy, realizacji noworocznych postanowień oraz zdobywaniu coraz lepszych stanowisk. 

 


przysłano: 3 stycznia 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca