Wywrota

Porównujemy niewielkie laptopy biznesowe

Kompaktowość i wysoki komfort pracy – to dwie największe zalety biurowych laptopów o przekątnej ekranu poniżej 14 cali. Może je bez problemu zabrać ze sobą w podróż czy na konferencje, zawsze będą gotowe do użycia i nigdy nie zajmą zbyt wiele miejsca.

Wszystko to sprawia, że tego typu urządzenia są na rynku bardzo popularne. Oczywiście należy pamiętać, że niewielkie rozmiary to nie jedyna cecha, jaką powinien charakteryzować się wysokiej jakości laptop mobilny. Chcąc wskazać Wam obszary, na które warto zwrócić szczególną uwagę, postanowiliśmy porównać ze sobą dwa modele, które idealnie wpisują się we wspomniany profil pracy. Są to laptopy HP EliteBook Folio 1020 oraz Lenovo ThinkPad 13.

 

Niewielki ekran, spora jakość

Oba urządzenia wyróżniają się przede wszystkim ekranami o ograniczonej przekątnej, co oczywiście przekłada się na ich niewielkie rozmiary. Laptop od HP posiada matrycę 12-calową, a ten od Lenovo 13-calową.

Największe znaczenie ma jednak ich jakość. W tym przypadku na prowadzenie wysuwa się ThinkPad 13. Jego matryca została bowiem wykonana w technologii IPS, która gwarantuje znacznie wyższą jakość w porównaniu z ekranem laptopa HP (przygotowany został on w technologii TN). Zapewnia on więc lepsze odwzorowanie kolorów, wyższą luminację i kontrast. Co więcej, jego matryca wyposażona jest w matową powłokę, dzięki czemu umożliwia bezproblemową pracę na zewnątrz.

 

Ze swoim konkurentem przegrywa wyłącznie pod względem obsługiwanych rozdzielczości. W przypadku HP EliteBook Folio 1020 maksymalna rozdzielczość to WQHD (2560x1440), natomiast w Lenovo ThinkPad 13 wyłącznie Full HD (1920x1080).

 

Akumulator

Powinien być możliwie jak najpojemniejszy, dzięki czemu pozwoli on na długą pracę bez potrzeby ładowania. Pod tym względem oba laptopy należy ocenić wysoka. Dysponują one bateriami, które pozwalają na wielogodzinną pracę (ponad 6 godzin), co okaże się bardzo korzystne podczas długich podróży.

Parametr ten jest często lekceważony, jednak ma on ogromne znaczenie dla możliwości wykorzystania laptopa. Warto więc decydować się na urządzenia gwarantujące jak najdłuższą pracę na baterii.

 

Osiągi

Każdy laptop wykorzystywany w podróży powinien charakteryzować się odpowiednią wydajnością, która pozwoli na obsługę czegoś więcej niż tylko podstawowego pakietu programów.

Pod względem uzyskiwanych osiągów, po raz kolejny wygrywa Lenovo ThinkPad 13. Sprzedawany jest on w konfiguracjach z niskonapięciowymi procesorami Intel Core szóstej generacji, a także bardzo wydajną pamięcią DDR3 (maksymalnie 32 GB). Taki zestaw pozwoli na wydajną pracę.

 

Jak w tej kategorii wypada HP EliteBook Folio 1020? Przede wszystkim należy wspomnieć o tym, że pracuje on na pamięci DDR3 (starszej i wolniejszej), której maksymalna pojemność wynosi jedynie 8 GB. Jeżeli chodzi o procesory, sprzedawany jest on z układami mobilnymi Intel Core M. Charakteryzują się one co prawda nieco mniejszą wydajnością, jednak ich najmocniejszą stroną jest niewielki pobór energii.

 

W przypadku tak zwanych laptopów mobilnych, ogromne znaczenie ma także dysk twardy. Warto decydować się przede wszystkim na modele posiadające dyski półprzewodnikowe (SSD). Pracują one bowiem dużo szybciej od odmian talerzowych (HDD), a do tego są bardziej wytrzymałe. Oba wymienione laptopy sprzedawane są właśnie z takimi dyskami – pojemność Folio 1020 wynosi 256 GB, natomiast w przypadku ThinkPad 13 jest to aż 512 GB.

 

Obudowa i zestaw złączy

Decydując się na tego typu urządzenia, koniecznie sprawdźmy, jakimi złączami dysponują. Liczba portów USB, HDMI i wszelkiego rodzaju dodatków powinna odpowiadać naszemu zapotrzebowaniu.

Ogromne znaczenie ma również jakość wykonania obudowy. Musi być przede wszystkim odporna na odgięcia oraz uszkodzenia mechaniczne. Pod tym względem lepszy okazuje się laptop HP EliteBook Folio 1020 – dużej mierze został on bowiem wykonany z aluminium, natomiast urządzenie od Lenovo z gorszych jakościowo tworzyw ABS.

Wyższa jakość obudowy laptopa HP przełożyła się na to, że jest on droższy od swojego konkurenta. Jego najlepsza konfiguracja kosztuje bowiem około 6 tysięcy złotych. W przypadku Lenovo ThinkPad 13 jest to około 5 tysięcy złotych.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 19 marca 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca