Wywrota

Czy warto zdecydować się na zakup drukarki ze skanerem 3d?

Pojawienie się na rynku, a następnie gwałtowny rozwój drukarek 3d stworzył dla wielu przedsiębiorców nieznane dotychczas możliwości, dzięki którym rozwinąć mogli prowadzoną przez siebie działalność gospodarczą, ulepszyć jakość świadczonych usług oraz wprowadzić do swojej oferty nowe pozycje, których wykonanie nie było do tej pory możliwe. Wraz z powstawaniem i rozwojem technologii druku przestrzennego 3D, pojawiły się także pomysły na stworzenie skutecznych sposobów na przetworzenie istniejących w naturze obiektów w ich cyfrowe odpowiedniki. Zamierzano przy tym odejść od wcześniej stosowanych metod polegających na tworzeniu od podstaw - przy pomocy specjalistycznego oprogramowania do modelowania obiektów – wirtualnych modeli 3d. Trudności związane były też z tym, aby w sposób możliwie najpełniejszy odwzorować rzeczywisty obiekt w cyfrowej wersji. Rozwój technologii sprawił jednakże, że w chwili obecnej można do problemu tego podejść w inny sposób, wykorzystując mobilne i stacjonarne skanery 3d. Coraz częściej producenci sprzętu wykorzystywanego do druku przestrzennego 3d tworzą też drukarki ze skanerem 3d, dzięki którym w dużo łatwiejszy sposób możliwe jest przetworzenie oraz powielenie istniejących już przedmiotów i komponentów.

 

 

Czym są skanery 3d?

Czym tak naprawdę są skanery 3d, także te produkowane wraz z drukarkami? Są to urządzenia optoelektryczne, których zadaniem jest analiza, a następnie konwersja rzeczywistych obiektów do cyfrowej postaci. Skaner zbiera współrzędne przestrzenne oraz inne dane geometryczne umieszczonego w nim modelu, po czym przetwarza je w postać informatyczną (cyfrową) przenosząc do oprogramowania służącego do modelowania 3d. Dzięki skanerom 3d możliwe jest odwzorowanie nawet bardzo skomplikowanych modeli 3d bez konieczności tworzenia ich od podstaw samodzielnie przez grafików w programach do modelingu 3d – co oczywiście zajmuje znacznie mniejsze ilości czasu. Przygotowane w ten sposób modele poddawane są następnie przez inżynierów i projektantów dalszej obróbce w programach typu CAD. Podobne funkcje pełnią drukarki ze skanerem 3d, które z jednej strony pozwalają na wirtualne odtworzenie przedmiotów w wersji cyfrowej, z drugiej natomiast – pozwalają na wykonanie przestrzennych wydruków przygotowanych samodzielnie projektów 3d lub odwzorowanych przy pomocy skanera przedmiotów lub komponentów.

Drukarka ze skanerem 3d znaleźć może swoje zastosowanie w wielu branżach i gałęziach przemysłu. Nie można wykluczyć jej wykorzystania na cele typowo konstrukcyjne, aczkolwiek nie jest to jednak ich jedyne zastosowanie. Z powodzeniem wykorzystywane są także w przemyśle samochodowym i lotniczym, a nawet w medycynie, gdzie drukarki ze skanerem 3d mogą służyć do szybkiego, bezdotykowego pomiaru jamy ustnej na cele protetyki dentystycznej oraz dopasowania protezy. Skanery 3d coraz częściej znajdują także uznanie w przemyśle rozrywkowym (pozwalając na przeniesienie realnych postaci do wirtualnego świata gier i filmów animowanych). Z tego rodzaju rozwiązań technologicznych korzysta też wiele podmiotów z innych profesji i branż przemysłu.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 26 kwietnia 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca