Wywrota

Wynajem autolawet

To zawsze następuje nagle. Nie można przewidzieć awarii, stłuczki czy zgubienia kluczyków. Nigdy nie wiemy kiedy potrzebna nam będzie pomoc autolawety, dlatego warto mieć ze sobą wizytówkę z numerem telefonu, który może nam pomóc odholować samochód do mechanika.

Co to jest autolaweta?

Autolaweta to specjalny pojazd, który służy do transportu:

 • Samochodów osobowych

 • Samochodów dostawczych

 • Samochodów terenowych

 • Motocykli

 • Quadów

 • Maszyn budowlanych

 • Maszyn przemysłowych

Autolaweta posiada system zabezpieczeń, dzięki którym można bezpiecznie przetransportować samochód lub maszynę do miejsca docelowego. Każda autolaweta wyposażona jest także w zabezpieczenia pozwalające przewieźć motocykl bez uszkodzenia. W zależności od marki samochodu, jaki wyposażony jest w lawetę o różnej nośności. W najpopularniejszych modelach można przewozić pojazdy o wadze od 1300 do 2000kg. Warto sprawdzić wcześniej dokładnie w dowodzie rejestracyjnym całkowitą masę samochodu. Najazd autolawety jest dostosowany do osi samochodów osobowych do 3,5 tony.

 

Kto może wynająć autolawetę?

Do prowadzenia autolawety wystarczy posiadać prawo jazdy kategorii B, czyli na auta osobowe. Przy podpisaniu umowy wynajmu potrzebny będzie dokument tożsamości oraz opłata kaucji lub całości podanej w umowie kwoty. Umowa zawierana jest najczęściej na czas określony i tylko na jedną osobę.

Autolaweta to czasem jedyny sposób na dostarczenie samochodu do mechanika lub złomowisko samochodowe. Gdy holowanie samochodu jest niemożliwe przez zły stan techniczny, dzięki lawecie możesz zawieźć go w dowolne miejsce.

 

Rodzaje autolawet

W zależności od rodzaju i ilości przewożonego ładunku, autolawety dzieli się na:

 • Platformy załadunkowe stałe – zamieszczone są z tyłu, na podwoziu auta, służą do przewozu pojedynczych samochodów osobowych, dostawczych, a także motocykli

 • Platformy załadunkowe piętrowe – można na nich przewozić kilka samochodów osobowych, dostawczych lub motocykli; ich ilość zależy od wielkości lawety

 • Platformy załadunkowe hydrauliczne – służą do przewozu aut powypadkowych, których stan techniczny nie pozwala na samodzielne wjechanie samochodu

 • Platformy na przyczepie – służą do przewozu samochodów osobowych, dostawczych oraz motocykli; przyczepa doczepiana jest do zwykłego samochodu, który ma możliwość holowania

Awaria samochodu na trasie

Podczas jazdy zdarza się, że samochód nagle odmawia posłuszeństwa. Jeśli jesteśmy daleko od domu ciężko jest znaleźć chętnego znajomego lub członka rodziny, który podejmie się holowania auta przez kilkaset kilometrów. Z pomocą może przyjść wynajęcie autolawety. Dzięki niej możemy samodzielnie dostarczyć samochód do domu lub do najbliższego mechanika. Tak samo, jeśli samochód został uszkodzony podczas wypadku. Nawet jeśli samochód po mocnej stłuczce odpala, nie warto ryzykować dalszej jazdy, kiedy nie wiemy, co tak naprawdę zostało uszkodzone.

Istnieje też możliwość wynajęcia autolawety razem z kierowcą, który dowiezie samochód do miejsca zamieszkania. To dobra opcja, jeśli awaria nastąpiła daleko od domu. Nie musimy wtedy kłopotać się powrotną drogą do miasta, w którym wypożyczyliśmy autolawetę.

Jeśli samochód uległ wypadkowi i wezwana na miejsce policja ze względu na szkody, jakich doznał pojazd zabierze dowód rejestracyjny, nie ma innej metody legalnego przewozu samochodu niż autolaweta. Niesprawny pojazd nie może być holowany na lince.

A może zdarzyło ci się zgubić kluczyki na wakacjach? W takiej sytuacji również nie ma innej możliwości niż holowanie samochodu na autolawecie. Wyrobienie nowych kluczyków może być kosztowne i przede wszystkim potrwać dość długo. A w domu na pewno czeka drugi komplet kluczyków, które na miejscu można spokojnie dorobić.

Większość autolawet ma możliwość zabrania kilku pasażerów, co jest niezwykle przydatne, gdy podróżuje się z rodziną lub przyjaciółmi. Szczególnie, gdy stoi się w szczerym polu, a do najbliższego miasta jest kilkadziesiąt kilometrów. Nie warto udawać autostopowiczów i jechać na najbliższy dworzec, skoro pociąg czy autobus powrotny może być dopiero za kilka godzin, a co gorsza – następnego dnia. Autolaweta dowiezie na miejsce nie tylko uszkodzony samochód, ale także wszystkich pasażerów.

 

Sprowadzanie aut z zagranicy

W przypadku sprowadzania nowych aut zza granicy autolaweta pomoże dostarczyć samochód bez nabijania zbędnych kilometrów na nowym liczniku. Dotyczy to także aut niezarejestrowanych. W przypadku kupna auta używanego, którego stan techniczny nie pozwala na dłuższą jazdę również warto wynająć autolawetę, która bezpiecznie doholuje pojazd. Jeśli kupiony samochód nie posiada ważnego przeglądu technicznego lub po prostu martwisz się, że pojazd może sprawiać problemy po drodze wykorzystaj możliwość wynajęcia autolawety.

Jeśli zajmujesz się handlem samochodami z zagranicy, z pewnością przyda ci się platforma piętrowa, która pozwoli na transport nawet kilku pojazdów. Dzięki temu zaoszczędzisz czas, a przede wszystkim pieniądze, ponieważ jednorazowe zatankowanie autolawety będzie dużo tańsze niż przejazd każdym z samochodów osobno.

 autopomoc lublin


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 17 maja 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca