Wywrota

5 zasad jak nauczyć się angielskiego

Każdy, kto kiedykolwiek rozpoczynał naukę języka angielskiego spotkał się zapewne z wieloma sposobami na jego opanowanie. Istnieje wiele metod i sposobów, dzięki którym efektywnie można opanować język angielski. Nie każda z metod będzie dobra dla każdego, niektórzy z powodzeniem będą korzystali z różnych sposobów. Wszystkie będą prowadzić do jednego celu, jakim jest dobra znajomość języka angielskiego. Istnieje jednak kilka podstawowych zasad, których warto się trzymać, jeśli chce się bezboleśnie przebrnąć przez proces nauki. Poniżej pięć zasad mówiących o tym jak skutecznie uczyć się języka angielskiego.

Poznajcie 5 zasad jak nauczyć się angielskiego i nie tylko....

 • Pierwsza zasada – systematyczność

W życiu, w osiąganiu celów niezmiernie ważna jest systematyczność. Ta zasada odnosi się także do nauki języków.     Codzienna nauka nawet w niewielkim zakresie czasowym przyniesie o wiele lepsze rezultaty jak wielogodzinne ślęczenie nad materiałem do nauki od czasu do czasu. Systematyczność w nauce wprowadza pewien porządek i ciągłość. Wiedza, która jest dawkowana w sposób ciągły, ale w niewielkich dawkach nie wywoła znudzenia i zniechęcenia. Systematyczności można się nauczyć, jest to dobra informacja dla osób, które mają z nią kłopoty. W systematycznej nauce niezbędna jest motywacja, ale o tym to już w następnym punkcie.

 • Druga zasada - motywacja

Bez odpowiedniej motywacji, nic się nie zadzieje, a nauka będzie wydawała się bezcelowa. Dlatego rozpoczynając naukę języka angielskiego warto wyznaczyć sobie cel, który naprawdę będzie istotny. Może to być na przykład wyjazd za granicę, lepsza praca, chęć studiowania, rozwijanie swoich zainteresowań, poznanie nowych przyjaciół. Chęć osiągniecia celu będzie pobudzać do działania i do nauki języka angielskiego. Motywację warto podsycać poprzez system nagród, za osiągniecie jakiegoś wcześniej wyznaczonego etapu nauki można pozwolić sobie na przyjemność. Do tego, aby motywacja do nauki była silna niezbędna jest potrzeba, niejednokrotnie czyta się o osobach, które rzucone na tak zwaną głęboką wodę szybko nauczyły się języka obcego.

 • Trzecia zasada- otaczanie się językiem

Ucząc się języka angielskiego spróbuj poczuć się tak jakby mieszkał w anglojęzycznym kraju. Słuchaj angielskich piosenek, radia, oglądaj filmy, czytaj książki w języku angielskim. Nawet, jeśli na początku będą to proste formy takie jak książeczki dla dzieci, czy piosenki dla najmłodszych po angielsku. Zmień w swoich ustawieniach na telefonie i komputerze język powiadomień. Poszukaj interesujących tematów w języku angielskim, jeśli masz jakieś hobby to informacji na jego temat wyszukuj tylko w języku angielskim. Te działania pozwolą na przyjemne spędzenie czasu, a nauka języka będzie odbywała się niejako przy okazji. Jest to także sposób na to, aby zbyt szybko nie znużyć się nauką językiem i odkryć ciekawe możliwości, jakie daje jego nauka. Otaczanie się językiem to także doskonały sposób na osłuchanie się z obcym brzemieniem słówek. Nawet, jeśli na początku nic nie będzie się rozumiało to po pewnym czasie nadejdzie moment, kiedy zacznie się rozumieć pojedyncze słówka, a potem całe zdania. Jeszcze jedną opcją otaczania się językiem, szczególnie na początkach nauki jest przyklejanie w miejscach widocznych w domu karteczek ze słówkami i wyrażeniami w języku angielskim.

 • Czwarta zasada – różnorodność

Nikt nie przepada za nudnymi zajęciami i uczuciem stresu, które jest obecne w nauce języka. Te dwa czynniki są wrogami efektywnej nauki, aby je wyeliminować potrzebna jest różnorodność w nauce. W dużej mierze polega ona tym, aby sięgać po różne formy nauki takie jak: kursy językowe, korepetycje w tym korepetycje online - czyli popularnie tzw. angielski przez internet, aplikacje do nauki języków obcych, uczestnictwo w kursach językowych za granicą. Różnorodność jest przeciwieństwem znudzenia i zniechęcenia. Z każdej z wymienionych form nauki można wyciągnąć cos dla siebie. Oczywiście nie ma potrzeby, aby korzystać ze wszystkich dostępnych metod nauki, ważne tylko, aby nauka odbywała się w sposób interesujący, wzbudzający zaciekawienie.

 • Piąta zasada – indywidualizacja nauki

Każdy jest inny, posiada inne doświadczenia życiowe, one cele, inne potrzeby, inne warunki ekonomiczne, inna sytuację życiową, inne predyspozycje, a także inne możliwości. Ciekawym przykładem na możliwości indywidualnej nauki języka angielskiego na odległość są korepetycje językowe przy użyciu komunikatora Skype. Poziom nauki, jej zakres, tempo nauki dostosowane jest do indywidualnych możliwości ucznia. Tego typu nauczanie daje bardzo dobre efekty i pozwala na szybka naukę języka angielskiego. Indywidualna praca z uczniem pozwala korepetytorowi na wykrycie wszelkich braków i szybką reakcje w celu ich uzupełnienia. Nauczyciele uczący w ten sposób bardzo często sięgają po różne pomoce dydaktyczne takie jak:

 • animacje
 • nagrania dźwiękowe
 • filmiki
 • testy
 • quizy
 • ćwiczenia

Wykorzystywanie różnego typu materiałów edukacyjnych sprzyja temu, aby w przyswajaniu języka angielskiego brały udział różne kanały percepcji takie jak wzrok czy słuch. Indywidualna nauka ma także w dużej mierze pobudzić kreatywność i samodzielne myślenie osoby uczącej się.

Indywidualizacja w nauce pozwala także na kontrolowana motywację, oraz w miarę potrzeby stosowania materiałów zwiększających poziom motywacji. Wśród osób podejmujących naukę języka angielskiego znajdą się takie, których poziom motywacji jest bardzo wysoki, ale będą także takie, których motywacja powinna być w umiejętny sposób zwiększana poprzez nauczyciela. Indywidualna nauka dostosowana jest także do cech osobowościowych, niektórzy z uczących się to ranne ptaszki i w tej sytuacji lepsze rezultaty będzie dawała nauka w godzinach porannych, inni natomiast to sowy i zdecydowanie bardziej efektywna w ich przypadku będzie nauka w godzinach wieczornych.


 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Ruslan Garanin
Ruslan Garanin 6 grudnia 2017, 14:53
Korepetytora z języka angielskiego wybrałem na stronie buki.org.pl/korepetycje/jezyk-angielski/
Znalazłem wymagany poziom korepetytora w dobrej cenie. Po wysłaniu wiadomości, korepetytor skontaktował się ze mną tego samego dnia! Zaczęliśmy współpracować i jak na razie jestem zadowolony.
LukLev
LukLev 30 kwietnia 2018, 11:56
Ja uczyłem się w swój indywidualny sposób co opisałem na blogu: angielski1000slow.pl/jak-szybko-nauczyc-sie-jezyka… w kilkanaście tygodni praktycznie od zera do poziomu dzięki któremu potrafiłem dogadać się po angielsku w większości przypadków.
przysłano: 17 maja 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca