Wywrota

Rola Adriana Zandberga w Partii Razem

Adrian Zandberg urodził się w 1979 roku. Całą polityczną karierę wiąże z partiami lewicowymi oraz socjalistycznymi. W 2015 roku współtworzył Partię Razem, która wystartowała w wyborach parlamentarnych. Jako polityk uzyskał 4,58 punktów procentowych. Adrian Zandberg po wyborach skupił się na krytyce ustaw wprowadzanych przez PiS, np. ustawy aborcyjnej lub ustawy o wycince drzew.

Adrian Zandberg urodził się w 1979 roku w Danii. Uzyskał tytuł doktora na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Działalność polityczna przed Partią Razem

Adrian Zandberg współpracował z Piotrem Ikonowiczem (liderem Polskiej Partii Socjalistycznej) w wyborach prezydenckich w 2000 roku. Był członkiem Unii Pracy, jednak odszedł z klubu, gdy partia weszła w koalicję z SLD. W 2005 roku utworzył stowarzyszenie Młodzi Socjaliści oraz Unia Lewicy III RP, w których zasiadał w zarządzie.

Działalność w Partii Razem podczas wyborów parlamentarnych

W 2015 roku Adrian Zandberg współtworzył Partię Razem, zasiadając w jej zarządzie krajowym. Podczas wyborów parlamentarnych w 2015 roku startował z pierwszego miejsca na liście. Uzyskał wtedy 49 711 głosów, co dało mu 4,58 punktów procentowych. Partia Razem nie uzyskała progu wyborczego, więc nie otrzymał mandatu. Jednak po wyborach został dobrze odebrany medialnie, dzięki czemu uznano go nową twarzą lewicy. Program wyborczy partii był zbliżony do planu SLD, więc część wyborców o lewicowych poglądach podzieliła swoje głosy. Pozytywne wystąpienie Adriana Zandberga sprawiło, że SLD zabrakło 0,45% do przekroczenia progu wyborczego.

Działalność w Partii Razem po wyborach

Działalność Adriana Zandberga w Partii Razem skupia się wokół krytyki rządu Beaty Szydło oraz poszczególnych ustaw PiS-u. Polityk domaga się dymisji ministra środowiska Jana Szyszki oraz cofnięcia ustawy dotyczącej wycinki drzew. Adrian Zandberg walczy również o równe prawa podatkowe dla wszystkich obywateli. Nalega, aby wszystkie źródła dochodu najbogatszych podatników były opodatkowane. Polityk był współtwórcą Czarnego Protestu, który odbył się od 21 do 24 września 2016 roku przeciwko próbie zaostrzenia prawa aborcyjnego. Akcja była jednym z powodów, dla których ustawa o bezwzględnym zakazie aborcji została wstrzymana.

 

 

 

(Artykuł Partnera)


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 29 maja 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca