5 praktycznych sposobów na leczenie depresji 

Depresja jest zaburzeniem afektywnym, które niezwykle utrudnia nam codzienne funkcjonowanie. Osoby cierpiące na depresję odczuwają znaczne obniżenie nastroju, są ciągle zmęczone i borykają się z nieuzasadnionym poczuciem winy. Dziś jednak można bardzo skutecznie walczyć z tą przypadłością.

Obniżenie nastroju, ciągłe zmęczenie, zaburzenie koncentracji, trudności w podejmowaniu decyzji, ale również brak zainteresowania najbliższymi ważnymi sprawami, które dzieją się wokół, to tylko niektóre z  objawów depresji. Często osoby cierpiące na nią borykają się z bezsennością lub nadmierną potrzebą snu, z spadkiem wagi lub znacznym przybraniem na wadze. W skrajnych przypadkach może dochodzić nawet do samookaleczeń lub targnięcia się na własne życie.

Leczenie depresji

Leczenie depresji to proces, który  trwa tygodniami, miesiącami, a niekiedy nawet latami. Bardzo ważne jest to, aby rozpoznać rodzaj depresji i wdrożyć najodpowiedniejszą formę leczenia.

Psychoterapia

Psychoterapia jest jedną z najpopularniejszych form leczenia depresji. Narodziło się wiele nurtów i metod – ważne, aby terapeuta potrafił dopasować je do rodzaju problemów pacjenta. Psychoterapia nie jest łatwa – ani dla osoby cierpiącej na depresję, która często zmusza się do spotkań, ani dla terapeuty, który musi znaleźć w sobie duże pokłady cierpliwości. Jednak, psychoterapia pozwala na skuteczny i trwały powrót do zdrowia, nawet jeśli jest to metoda długotrwała. Bardzo ważne jest, aby trafić na dobrego psychoterapeutę, który zdecyduje, jaki rodzaj terapii będzie dla nas najlepszy; indywidualny czy grupowy. Praca nad własnymi problemami pozwala na wypracowanie oraz wzmocnienie pozytywnych reakcji.

Farmakologia

Leczenie depresji bez farmakologii jest bardzo trudne, a w niektórych przypadkach nawet niemożliwe. Zadaniem popularnych antydepresantów jest poprawienie i ustabilizowanie nastroju, a także zmniejszenie lęku i uregulowani snu. Za zaburzenia depresyjne odpowiedzialna jest w dużym stopniu serotonina oraz noradrenalina – farmakologia reguluje ich ilość w organizmie, dzięki czemu pacjent odczuwa znaczną ulgę.

Fototerapia

Fototerapia jest metodą skuteczną w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z depresją sezonową. Jest to inaczej leczenie światłem. Terapia ta może być wykonywana zarówno w placówkach, jak i w domu chorego. Polega ona na naświetlaniu  osoby cierpiącej na depresję światłem o różnej intensywności.

Grupy wsparcia

Istnieje wiele grup wsparcia, do których może dołączyć osoba cierpiąca na depresję. Spotkania, fora internetowe, meetingi – wszystkie te formy dają realna pomoc, wspólne wsparcie oraz wymianę doświadczeń. Dzięki tego typu rozwiązaniach chory może poczuć, że inni mają podobne problemy.

Wsparcie najbliższych

Wielu chorych przez długi czas ukrywa depresję przed najbliższymi. Tymczasem, to właśnie oni bardzo często są najlepszym lekarstwem. Odpowiednia opieka i podejście do osoby z problemem depresji daje bardzo dobre rezultaty. Wsparcie najbliższych ważne jest w każdej chorobie, jednak kiedy chodzi o psychikę, odgrywa ono szczególnie istotną rolę.

Najlepsze efekty daje łączenie ww. metod.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 21 czerwca 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło