Wywrota

Leczenie żylaków – co mogę przeczytać na ten temat na forum internetowym?

Jak na każdy inny temat na forum internetowym poświęconym problematyce żylaków możemy przeczytać praktycznie wszystko – od rekomendacji najlepszych poradni w okolicy, po mrożące krew w żyłach opowieści na temat powikłań po źle przeprowadzonym zabiegu usunięcia żylaków. Z pewnością nie powinniśmy wierzyć we wszystko. Nie oznacza to jednak, że wszystkie informacje, które znajdziemy na forum są bezwartościowe.

Skuteczne metody – czyli jak wygląda leczenie żylaków w XXI wieku?

Zacznijmy od tego, że żylaki są przypadłością, która dotyka praktycznie co drugą kobietę i co piątego mężczyznę po ukończeniu 45 roku życia. Skłonności do występowania żylaków są uwarunkowane genetycznie i można je odziedziczyć zarówno po rodzicach, jak i dziadkach oraz pradziadkach. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi żylaków jest siedzący tryb życia i nieodpowiednia dieta.

Żylaki są leczone obecnie przy pomocy trzech metod:

  • stripping,
  • leczenie laserem,
  • skleroterapia.

Stripping – chirurgiczne leczenie żylaków – to metoda polegająca na wyrywaniu żyły odpiszczelowej. Jak każdy zabieg chirurgiczny stripping jest metodą bardzo inwazyjną, leczenie przeprowadza się w pełnym znieczuleniu, a po zabiegu pacjenta czeka kilkutygodniowy okres rekonwalescencji.

Laserowe leczenie żylaków – to małoinwazyjna metoda wykorzystująca termiczne właściwości lasera do zamykania uszkodzonej powierzchni niewydolnej żyły. Zabieg przeprowadza się przy znieczuleniu miejscowym. Poprzez nakłucie lub nacięcie do żyły wprowadza się cewnik, do którego następnie wprowadzany jest bardzo cienki światłowód. Po wprowadzeniu światłowodu uruchamiany jest laser.

Skleroterapia – nieinwazyjna metoda leczenia żylaków wykorzystująca właściwości substancji sklerozantów do zamykania niewydolnych żył i naczyń. Zabieg polega na obstrzykiwaniu niewydolnej żyły odpowiednim roztworem, który powoduje jej zamknięcie się. Skleroterapia jest przeprowadzana bez znieczulenia, co umożliwia bezpieczne leczenie żylaków zarówno w przypadku kobiet w ciąży, jak i osób starszych.

 

Leczenie żylaków laserem – zalety metody

Praktycznie na każdym forum internetowym laserowe leczenie żylaków ma bardzo dobre opinie. Głównym powodem jest fakt, iż jest to jedna z metod, które oferują bardzo wysoką skuteczność przy jednoczesnej ograniczonej inwazyjności samego zabiegu i wynikającego stąd minimalnego ryzyka wystąpienia ewentualnych powikłań.

Wśród podstawowych zalet leczenia laserem można wymienić m.in.:

  • niewielkie ryzyko występowania powikłań – znacznie większe ryzyko występuje w przypadku zabiegu chirurgicznego,
  • wysoką skuteczność, która idzie w parze z małą inwazyjnością,
  • krótki czas trwania samego zabiegu,
  • stosowanie znieczulenia miejscowego, które – jak powszechnie wiadomo – jest bezpieczniejsze od znieczulenia ogólnego,
  • brak wymogu oraz konieczności hospitalizacji pacjenta przed i po zabiegu,
  • szybka rekonwalescencja, która umożliwia stosunkowo szybki powrót do normalnego trybu życia.

 

Warszawa – leczenie żylaków z NFZ?

Pacjenci z miast, takich jak Warszawa, Wrocław, czy Kraków mogą właściwie zapomnieć o leczeniu żylaków w  placówkach NFZ. Na terenie tych miast funkcjonuje bowiem bardzo dużo prywatnych przychodni i gabinetów ginekologicznych, które oferują leczenie żylaków nowoczesnymi metodami – laser lub skleroterapia.

W prawdzie leczenie laserem jest kosztowne, jednak skleroterapia to zabieg stosunkowo tani – jednorazowy koszt to wydatek rzędu 200 lub 300 złotych, a przy tym nieinwazyjny i skuteczny. Coraz więcej gabinetów na terenie miasta Warszawa oferuje leczenie żylaków przy pomocy skleroterapii. Jednym z takich gabinetów jest Poradnia Chirurgiczno Diagnostyczna Rad Med zlokalizowana na osiedlu Stara Miłosna. Rad Med to jedna z pierwszych poradni w Warszawie, w której rozpoczęto wykonywanie zabiegów obstrzykiwania żył i naczyń sklerozantem.

Skleroterapia jest metodą bardzo wszechstronną. Nie zmienia to jednak faktu, iż o możliwości zastosowania skleroterapii w danym przypadku może zadecydować wyłącznie lekarz chirurg, który na podstawie wywiadu z pacjentem oraz analizy wyników padań podejmuje decyzję co do kierunku dalszego leczenia. Pacjentów z terenu miasta Warszawa zapraszamy na konsultacje chirurgiczne do Poradni Rad Med. Poradnia współpracuje wyłącznie z doświadczonymi i wysoko wykwalifikowanymi lekarzami.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 25 lipca 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca