Leczenie żylaków - dostępne metody

Żylaki to problem, który dotyka praktycznie co drugą kobietę i co piątego mężczyznę po ukończeniu 45 roku życia. Wbrew powszechnej opinii żylaki nie są problemem wyłącznie estetycznym. Przeciwnie, stanowią bardzo poważny problem medyczny, ponieważ nieleczone mogą prowadzić do zakrzepowego zapalenia żył lub powstawania trudno gojących się owrzodzeń.

Obecnie pacjenci borykający się z problemem żylaków mogą wybrać jedną z trzech metod leczenia:

 • stripping nazywany powszechnie leczeniem chirurgicznym,
 • laserowe leczenie żylaków,
 • skleroterapię.

Stripping, czyli chirurgiczne leczenie żylaków to zabieg polegający na wyrywaniu żyły odpiszczelowej. Jak każdy zabieg chirurgiczny stripping wiąże się z możliwością wystąpienia wielu powikłań oraz stosunkowo długim okresem rekonwalescencji.

Leczenie laserem to metoda polegająca na termicznym uszkadzaniu powierzchni niewydolnej żyły przy pomocy lasera. Po wykonaniu niewielkiego nacięcia lub nakłucia żyły wprowadza się do niej cienki cewnik, w który następnie wsuwany jest światłowód. Po umieszczeniu światłowodu w cewniku uruchamiany jest laser. Energia lasera termicznie uszkadza powierzchnię niewydolnej żyły, w konsekwencji czego żyła się obkurcza i całkowicie zamyka.

Skleroterapia to najnowocześniejsza metoda, która sprawia, że leczenie żylaków jest bezinwazyjne i bezbolesne, a rekonwalescencja po nim niezwykle krótka. Zabieg skleroterapii polega na obstrzykiwaniu niewydolnych naczynek i żył odpowiednim roztworem (sklerotyzantem), co prowadzi do ich zamknięcia.

Laserowe leczenie żylaków – czy lepsze od strippingu?

Na każdym forum internetowym poświęconym problematyce żylaków i pajączków wrze ożywiona dyskusja na temat wyboru najlepszej metody leczenia. Zniechęceni bolesnym zabiegiem oraz długotrwałą rekonwalescencją pacjenci coraz częściej stwierdzają, że laserowe leczenie żylaków jest o wiele lepsze do popularnego dotychczas strippingu.

Wśród podstawowych zalet leczenia laserem wyróżnia się:

 • bardzo małe ryzyko wystąpienia powikłań,
 • bardzo dużą skuteczność, która jest wyższa niż w przypadku strippingu,
 • stosunkową nieinwazyjność zabiegu,
 • krótki czas trwania zabiegu,
 • stosowanie znieczulenia miejscowego, które jest bezpieczniejsze od znieczulenia ogólnego,
 • brak konieczności hospitalizacji pacjenta zarówno przed, jak i po zabiegu,
 • szybką rekonwalescencję.

Dlaczego leczenie laserem jest popularniejsze od skleroterapii?

W miastach takich jak Warszawa leczenie żylaków przy pomocy skleroterapii staje się coraz bardziej popularne. Niestety w mniejszych miejscowościach nie jest to zabieg powszechnie wykonywany. Głównym powodem jest fakt, że skleroterapia wciąż jest metodą stosunkowo młodą i nieustannie się rozwijającą, przez co nie zdążyła się jeszcze zadomowić na polskim rynku usług medycznych.

Na terenie miasta Warszawa powstaje coraz więcej prywatnych gabinetów chirurgicznych, które oferują leczenie żylaków nie tylko laserem, ale również przy pomocy skleroterapii. W porównaniu z leczeniem laserowym, za które trzeba zapłacić nawet 3200 złotych skleroterapia jest metodą niezwykle tanią. Cena pojedynczego zabiegu wacha się do 200 do 300 złotych. Cena to nie jedyny atut skleroterapii. Wśród zalet metody możemy wymienić m.in.:

 • znikome ryzyko wystąpienia powikłań,
 • krótki czas zabiegu (ok. 20 minut),
 • bezpieczeństwo – zabieg jest całkowicie bezpieczny również dla kobiet w ciąży i osób starszych,
 • krótki czas rekonwalescencji,
 • wszechstronność.

NFZ czy prywatnie – jak najlepiej leczyć żylaki?

Pacjenci z dużych miast, takich jak Warszawa, Kraków, czy Wrocław maja do dyspozycji dziesiątki prywatnych gabinetów chirurgicznych oferujących kompleksowe leczenie żylaków. Duża liczba tego typu placówek sprawia, że ceny zabiegów ulegają obniżeniu i stają się coraz bardziej przystępne. W konsekwencji coraz więcej pacjentów decyduje się na skorzystanie z usług prywatnej placówki, zamiast czekać w kolejce NFZ. Za wyborem prywatnych gabinetów przemawiają również inne argumenty - nowoczesny sprzęt, ciągle podnosząca swoje kwalifikacje zawodowe kadra oraz komfortowe warunki, w jakich wykonywany jest zabieg.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 10 sierpnia 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło