Wywrota

Kupujemy pierwszą wiatrówkę. Na co zwrócić uwagę?

Pierwszym elementem wyboru z jakim przyjdzie nam się zmierzyć jest decyzja czy zakupioną wiatrówką będzie broń długa, czy też krótka. Z wyborem tym powiązane są różnorakie konsekwencje, takie jak dystans strzelecki, zasięg i siła rażenia czy choćby poręczność naszej wiatrówki.

Jeśli wybierzemy pistolet lub względnie rewolwer, to musimy mieć świadomość, że sprawdzi się on na dystansie do 15 m. W przypadku wiatrówek długich, nie jesteśmy już ograniczeni tak bardzo odległością. Z karabinka można bardzo precyzyjne strzelać na odległość kilkuset metrów. Oczywiście niezbędny do tego będzie odpowiedni celownik optyczny typu luneta. Znaczną przewagą wiatrówek pistoletów jest za to ich poręczny rozmiar. Bez problemu da się je spakować do większej kieszeni, plecaka i komfortowo przetransportować. Broń długa, z uwagi na swój kształt oraz wagę (nawet ponad 5 kg z lunetą) stanowi już większe wyzwanie w transporcie. To sprawia, że niewątpliwie rozsądnie jest poza karabinkiem zakupić również dobry pokrowiec. Pozwoli on zarówno na wygodne przechowywanie wiatrówki zarówno podczas transportu, jak i trzymanie broni w domu.

 

Za wyborem wiatrówki długiej stoją bez wątpienia moc oraz celność na dłuższym dystansie. Z uwagi na te elementy większość początkujących strzelców jako pierwszą broń wybiera właśnie karabinek. Jednak często, równie szybko w kolekcji pojawia się wiatrówka pistolet lub rewolwer. Do zalet wiatrówek krótkich można zaliczyć bowiem fakt, że wiele z nich to niezwykle wierne repliki broni ostrej. Zaś bardzo wielu "dużych chłopców" nie raz marzyło aby postrzelać z rewolweru jaki miał Clint Eastwood w Brudny Harry czy Bruce Willice w filmie Szklana Pułapka. Popularne repliki nie tylko wyglądają jak ich pierwowzory, ale również zadbano o podobne działanie, czy nawet symulację wystrzału broni ostrej.

 

Niezależnie czy zdecydujemy się na pistolet czy karabinek dokonując wyboru danego modelu warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Jednym z nich jest siła odrzutu danej broni. Czym większy odrzut, tym niedoświadczony strzelec może mieć więcej problemów z celnością. Innym elementem na jaki wielu zwraca uwagę jest prędkość początkowa wystrzeliwanego śrutu. Przy czym należy tu podkreślić, że zgodnie z prawem, sprzedawane i użytkowane bez zezwolenia mogą być w Polsce jedynie wiatrówki o mocy nie przekraczającej 17J. No i takie właśnie modele głownie znajdziemy we wszystkich sklepach. Drugą kwestią jest rodzaj śrutu na jakim dokonany został pomiar prędkości początkowej. W zależności od wagi śrut może dawać inne wyniki. Bardzo mocna wiatrówka, pistolet lub karabinek to nie zawsze ta, której prędkość początkowa jest najwyższa. Warto wiec tu, nie tyle kierować się samą wartością prędkości początkowej, ale przede wszystkim opiniami ekspertów czy doświadczonych użytkowników danej broni.

 

Większość modeli broni pneumatycznej dostępna jest w przystępnych cenach. Na przykład mocna wiatrówka pistolet co2 do 500 zł jest do nabycia bez problemu. Nie wymaga zezwolenia i jest dostępna dla każdej pełnoletniej osoby. Wystarczy jedynie podać sprzedawcy swój pesel, który posłuży do celu weryfikacji wieku. Zarówno wiatrówki długie jak i krótkie możemy nabyć również przez internet. Kończąc, życzę przyszłym nabywcą broni pneumatycznej celnych strzałów oraz oczywiście niezbędnej rozwagi przy jej użytowaniu.


przysłano: 12 września 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca