Wywrota

Czy ładowarka teleskopowa jest potrzebna na budowie?

Rozpoczynasz budowę i zastanawiasz się nad wynajęciem ładowarki teleskopowej? Poznaj najważniejsze funkcje tej maszyny. Dla wielu firm budowlanych, ładowarki teleskopowe wraz z odpowiednim osprzętem zastępują wiele innych maszyn.

Czym są ładowarki teleskopowe

Maszyny te w budownictwie znane są już od blisko 40 lat, na dobre przyjęły się także na naszym rodzimym rynku. Ładowarki teleskopowe to sprzęt wieloczynnościowy, z łatwością zastępuje koparki lub koparko ładowarki. Na ich wyposażenie składa się wysięgnik teleskopowy, pozwalający podnosić ciężkie ładunki na duże wysokości (od 2 do nawet 30 metrów). Udźwig tych maszyn to nawet 21 ton, jednak wartości te stale się zwiększają. Ze względu na kompaktową budowę świetnie sprawdzają się do pracy na ograniczonej przestrzeni. Cechy charakterystyczne ładowarek teleskopowych to zróżnicowane rozmiary oraz możliwość stosunkowo łatwego przezbrojenia maszyny w krótkim czasie. Dzięki temu maszyny te idealnie sprawdzają się w branży budowlanej. W zasadzie można stwierdzić że są niezbędne.

Dostępne przezbrojenia w ładowarkach teleskopowych

Producenci ładowarek teleskopowych w ofercie posiadają wiele osprzętów wymiennych do tych maszyn. Wśród dostępnych przezbrojeń, znajdziemy między innymi: łyżki, widły, zamiatarki, rotatory, chwytaki boczne, świdry, betoniarki, młoty hydrauliczne, końcówki dźwigowe, kosze do podnoszenia ludzi oraz wiele innych części. Jak widać ładowarki teleskopowe to bardzo uniwersalne maszyny, praca z nimi jest komfortowa i oszczędna. Wynajmując jedną ładowarkę z potrzebnym nam osprzętem unikniemy potrzeby opłacania dodatkowych ciężkich sprzętów. Praktycznie wystarczy wynająć jedno urządzenie wielofunkcyjne wraz z operatorem, (aby korzystać z ładowarki teleskopowej potrzebne są odpowiednie uprawnienia) obsługującym maszynę. Często można spotkać kursy operatorskie w urzędach prac, bądź warto zapisać się na prywatne szkolenie. 

Klasyfikacja ładowarek teleskopowych

Ładowarki teleskopowe potocznie dzielą się na dwie grupy:

  1. Sztywne, panoramiki, czołowe – to ładowarki teleskopowe ze sztywno umiejscowioną kabiną operatora oraz wysięgnikiem teleskopowym znajdującym się po prawej stronie maszyny. Najczęściej spotykane są w wariantach z podporami bocznymi ( od 10 metrów wysokości) lub bez. Zdarzają się też modele z obydwiema osikami skrętnymi oraz trzema ustawieniami jezdnymi, czasem także z tylko jedną osią skrętną. Zakres udźwigu ładowarek sztywnych wynosi od 1,5 do 21 ton, wysięgu zaś od dwóch do 19 metrów.
  2. Obrotówki, roto, obrotowe – są to ładowarki teleskopowe wyposażone od dodatkowa głowicę obrotową. Pozwala ona na obrót kabiny operatora wraz z wysięgnikiem o 360 stopni, w stosunku do platformy jezdnej maszyny. Tego typu ładowarki najczęściej wyposażone są w dwie pary podpór stabilizujących. Pośród nich istnieją dwa warianty – pierwszy z obydwiema osiami skrętnymi oraz drugi, na gąsienicach. W tych przypadkach zakres udźwigu to od 2 do 5 ton oraz wysięg od 15 do 30 metrów.

Wynajem ładowarki teleskopowej to idealne rozwiązanie na każdą budowę. Te wielofunkcyjne maszyny pozwolą zaoszczędzić Ci sporo gotówki i czasu związanego z wynajmem kolejnych ciężkich sprzętów. Dużą zaletą jest też korzystanie z usług tylko jednego operatora. Pamiętaj jednak, że kluczem do sprawności tego urządzenia jest wiedza i umiejętności osoby je obsługującej. 

źródło: http://kyn-pol.pl


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 15 listopada 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca