Wywrota

Symbolika kwiatów i znaczenie ich kolorów

Czy znasz język kwiatów? Wszakże każdy kwiat ma swoje znaczenie. Kwiat pomarańczy na przykład oznacza czystość i piękno, a czerwona róża mówi „kocham cię.”

Symbolika kwiatów fascynowały ludzi od wieków, a nawet odgrywała dużą rolę w dziełach literackich np. Williama Szekspira. Bukiety są wspaniałymi i popularnymi prezentami i dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, co symbolizują kwiaty z jakich jest ułożony. Coraz więcej osób podejmuje się także wyzwania wypełnienia ogrodu za pomocą kwiatów, które reprezentują ważne dla nich wartości.
Symbolika kwiatów - historia

Symboliczny język kwiatów od wieków uznawany jest w wielu krajach Europy i Azji. Mitologie, folklor, sonety i sztuki starożytnych Greków, Rzymian, Egipcjan i Chińczyków są usiane symboliką kwiatów i roślin - i nie bez powodu. Niemal każde uczucie, jakie można sobie wyobrazić – jesteśmy w stanie wyrazić za pomocą kwiatów.

Poznawanie specjalnej symboliki kwiatów stało się popularną rozrywką w XIX wieku. Prawie wszystkie wiktoriańskie domy miały, obok Biblii, przewodniki do odczytywania „języka” kwiatów, chociaż definicje zmieniały się w zależności od źródła. Do przekazywania tych informacji były używane publikacje:

 • religijne,
 • literackie,
 • folklorystyczne,
 • botaniczne.


Przykładami roślin i związanych z nimi cech ludzkich z epoki wiktoriańskiej są:

 • konwalie = życzliwość,
 • piwonie = nieśmiałość,
 • tulipany = namiętność
   

Kwiaty zapewniły niesamowicie niuansową formę komunikacji. Niektóre rośliny, w tym róże, maki i lilie, mogły wyrażać szeroką gamę emocji w zależności od tego, jaki miały kolor.

Znaczenie kolorów kwiatów na przykładzie róży

Weźmy, na przykład znaczenia przypisywane różnie zabarwionym różom:

 • Różowa oznacza „Nidy cię nie zapomnę".
 • Czerwona mówi „Kocham i tęsknię”.
 • Biała symbolizowała niewinność.
 • Żółta w zależności od interpretacji wyrażała przyjaźń bądź zazdroś

Interpretacja symboliki kwiatów – dodatkowe ciekawostki
W pewnym cichym dialogu kwiaty mogą być również używane do odpowiedzi na pytania w formie „tak” lub „nie”. Odpowiedź przytakująca przychodziła w postaci kwiatów przekazywanych prawą ręką, natomiast jeśli użyto lewej ręki, odpowiedź była odmowna.To w jaki sposób kwiaty były prezentowane i w jakim były stanie wręczane było nie mniej ważne. Jeśli kwiaty zostały ofiarowane w pozycji do góry nogami, to przekazywany za ich pomocą symbol należało odczytać jako przeciwieństwo do tego, co tradycyjnie miało to oznaczać.

To, w jaki sposób była związana wstążka, również mogło coś powiedzieć:

 • przywiązana po lewej stronie = symbolika kwiatów odnosi się do nadawcy,
 • przywiązana po prawej stronie = symbolika była w odniesieniu do odbiorcy.

 

Zwiędły bukiet przekazywał również oczywistą wiadomość… Znaczenia i tradycje związane z kwiatami z pewnością zmieniły się z biegiem czasu, a różne kultury przypisują różne symbole temu samemu gatunkowi, jednak fascynacja „wonnymi słowami” jest cały czas bardzo popularna – warto ją bliżej poznać, by wyrazić za pomocą kwiatów to czego nie potrafimy przekazać słowami.

 

kwiaciarnia będzin

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 5 grudnia 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca