Jaki domek ogrodowy wybrać?

Wykonane z drewna domki ogrodowe, są nie tylko ciekawym elementem architektury, ale pełnią wiele pożytecznych ról. Mogą być podręcznym składem narzędzi ogrodowych, miejscem wypoczynku w czasie upału, jak również chroniącą przed deszczem i śniegiem wiatą dla rowerów i innych sprzętów.

Domki ogrodowe i letniskowe

Każdy kto posiada ogród, niewątpliwie cieszy się z tego faktu. Oto bowiem dysponuje idealnym miejscem do wypoczynku. Nawet niewielki kawałek ogrodu można ciekawie zagospodarować, przekształcając go w oazę ciszy i spokoju. Im więcej czasu spędzamy pośród zieleni, tym bardziej czujemy się wypoczęci, odstresowani i zapominamy o problemach życia codziennego. Jak można urządzić ogród, aby dawał nam pełnię satysfakcji? Zadania tego możemy się podjąć samodzielnie, lub zlecić doświadczonemu architektowi krajobrazu. Na szczęście nie zawsze jest to konieczne. Nawet nie posiadając dużego doświadczenia w doborze gatunków roślin, możemy na własną rękę zaprojektować ogród, który będzie przez większą część roku zielony i w środku którego znajdą się rzeczy, które na pewno powinny się znaleźć. Jedną z nich jest domek ogrodowy.

Co to są domki ogrodowe?

Są to konstrukcje, najczęściej drewniane, przybierające postać domków z dachem jedno lub dwuspadowym, a rzadziej z dachem kopertowym. Domki ogrodowe cieszą się bardzo dużą popularnością i przez wiele osób są budowane na własną rękę, wg gotowych lub autorskich projektów. Aby zbudować taki domek konieczne jest dysponowanie podstawowymi umiejętnościami ciesielskimi i stolarskimi, a także odpowiednimi narzędziami do obróbki drewna. Nie można w tym temacie pomijać jakże ważnego aspektu, czyli bezpieczeństwa. Jeśli domki mają stać na terenie naszego ogrodu, trzeba je projektować i budować z zachowaniem wszystkich zasad BHP, uwzględniając bezpieczne posadowienie na fundamentach. To wymaga podzielenia całej pracy na kilka etapów. Oczywiście nie każdy ma czas, chęci i możliwości, aby własnoręcznie wybudować domki ogrodowe, altany czy wiaty. Z myślą o takich ludziach powstały firmy, profesjonalnie zajmujące się budową takich obiektów. Działają one w każdym mieście, a w ofercie mogą posiadać od kilku do kilkunastu różnych modeli domków drewnianych do ogrodu.

Jaki domek ogrodowy wybrać?

To jedno z trudniejszych zadań, stojących przed inwestorem. Spośród wielu dostępnych w ofercie modeli, musi zdecydować się na jeden projekt, wg którego zostanie wybudowany jego domek ogrodowy. Jak dokonać takiego wyboru, aby w przyszłości nie żałować za małej powierzchni lub wyglądu, który jednak nie pasuje do otoczenia?

Na samym początku należy się zastanowić nad tym, jakie funkcje mają pełnić domki ogrodowe w twojej nieruchomości. Można je podzielić na kilka grup.

Domki ogrodowe składziki – są to niewielkich rozmiarów szopy, wyposażone w drzwi i najczęściej jedno, niewielkie okienko. Ich projekt jest maksymalnie prosty, a wygląd najczęściej pozbawiony wszelkich ozdobników. Czyni to je bardzo tanimi w zakupie i szybkimi w budowie. Ten minimalistyczny wygląd sprawia również, że domki składziki znakomicie wpisują się w niemal każde otoczenie. Można je postawić tuż obok budynku mieszkalnego lub w samym tyle działki, obsadzając roślinnością. Na pewno nie będą rzucać się w oczy, a pomieszczą wszystkie niezbędne w ogrodzie narzędzia. Od taczek, poprzez grabie i szpadle, aż po worki z nawozem i korą oraz wiele innych rzeczy.

Domki ogrodowe altany – to pełnowymiarowe domki, przeznaczone do przebywania w nich ludzi. Mogą służyć wakacyjnemu wypoczynkowi, oferując łazienkę, aneks kuchenny, pokój dzienny i sypialnię. Mogą to być również mniejszych rozmiarów altanki, przeznaczone na weekendowe grillowanie czy rodzinne biesiadowanie. Ich projekt jest zazwyczaj bardziej złożony, a konstrukcja ścian grubsza, nierzadko wyposażona w warstwę ocieplenia. Projekt wnętrza może być maksymalnie prosty – składający się z jednego dużego pomieszczenia, jak również można zamówić  altanki domki ogrodowe, z układem przypominającym mieszkanie – niezależna kuchnia, łazienka i salon oraz jedna, dwie lub trzy sypialnie. Domki takie mogą być jednokondygnacyjne – parterowe, jak również mogę mieć poddasze zaadaptowane jako sypialnię.

Domki ogrodowe wiaty – są to bardzo charakterystyczne projekty, pozbawione ścian. Ich konstrukcja nośna opiera się na 4 lub 6 słupach, na których oparta zostaje więźba dachowa i pokrycie dachu. Wiaty są bardzo praktycznym rozwiązaniem, mogącym zastąpić garaż oraz pełnić rolę składziku na narzędzia. W zależności od projektu oraz życzenia klientów, wiaty mogą posiadać odsłonięte boki, mieć je zabudowane do pewnej wysokości lub posiadać całkowite wypełnienie jednej lub wszystkich ścian, lepiej chroniąc np. przez zacinającym deszczem lub zawiewanym śniegiem.

Bez względu na to, jakie domki ogrodowe zostaną przez ciebie wybrane, dla ich trwałości oraz wygody użytkowania, ważne jest aby były wykonane z sezonowanego drewna, zaimpregnowanego ciśnieniowo przed działaniem szkodników i wilgoci. Znacząco przedłuży to ich wytrzymałość i sprawi, że nie będziesz musiał ręcznie impregnować całej konstrukcji po jej złożeniu.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 28 grudnia 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło