Wywrota

Urządzanie wnętrz krok po kroku – najlepsze książki i źródła wiedzy

Kto nie marzy czasem o tym, by zostać projektantem wnętrz? Na szczęście nie trzeba wiele, by poznać podstawy i zaprojektować swoje własne mieszkanie czy dom.

Od czego zacząć? Łyk historii

Najlepiej od podstaw, czyli zapoznania się choćby trochę z historią designu. I to nie tylko tego dotyczącego samych wnętrz, ale także architektury w ogóle. Mając trochę wiedzy o stylach z całego świata i różnych czasów, możesz nauczyć się czegoś, czego nawet najlepsza tablica na Pintereście ci nie podpowie – rozpoznawania i łączenia elementów z „różnych bajek”! W przystępnej formie cyklicznych artykułów, o historii designu pisze między innymi portal Domolubni.pl. Cykl nazywa się „Czym jest design? Poznaj krótką historię projektowania” i prowadzi nas jak za rękę przez wszystkie epoki, najważniejsze wydarzenia, nazwiska, a także najpiękniejsze projekty. Dowiesz się tam między innymi, dlaczego meble w stylu Chippendale są tak unikalne i jak to się stało, że w pewnym momencie urządzaniem wnętrz zawładnęły kobiety.

Do historii trochę teorii – ale żadnej nudy

W sztuce harmonijnego łączenia ze sobą elementów wystroju wnętrz niezbędna będzie też wiedza praktyczna. Zacznij przede wszystkim od teorii barw. Jej uproszczoną wersję możesz pamiętać z zajęć plastycznych w szkole podstawowej! Chodzi w niej o to, jak powstają nowe barwy poprzez łączenie podstawowych kolorów, ale także dowiesz się czym są kolory komplementarne. To wiedza absolutnie kluczowa dla chociażby takich aspektów urządzania mieszkania, jak dobieranie kolorów ścian, mebli i dodatków.

Warto też dowiedzieć się jak najwięcej o materiałach wykorzystywanych najczęściej podczas remontów. Obecnie na rynku dostępnych jest tak wiele rodzajów farb, tapet, tynków i innych materiałów wykończeniowych, takich jak płytki i panele, że wybranie samego koloru nie wystarczy. Dobranie odpowiednich materiałów do odpowiedniego pomieszczenia pozwoli stworzyć wnętrze nie tylko piękne, ale też trwałe.

Inspiracja – z książek i internetu

Dopiero na samym końcu przygotowań do bycia projektantem-amatorem, zajmij się poszukiwaniem inspiracji. W ten sposób będziesz oceniać je w sposób świadomy i szybko dostrzeżesz, jeśli jakieś elementy nie będą do siebie pasowały lub zaczniesz zbaczać z raz obranego kursu! Świetnym źródłem porad i inspirujących projektów od najlepszych światowych projektantów są książki wydawnictwa Könnemann. To duże, pięknie oprawione albumy zarówno o architekturze, jak i o wnętrzach. Znajdziesz wśród nich takie o ogrodach, o kuchniach, z trikami na funkcjonalne urządzenie małej przestrzeni i wiele, wiele innych. Na dobry początek zobacz kilka ciekawych recenzji, które znalazły się w portalu Domolubni.pl, a potem wybierz najlepszy dla siebie i kupuj… albo wypożycz z biblioteki ;).

Gotowych pomysłów, ale też niestandardowych rozwiązań i projektów DIY możesz też szukać w internecie. Prawdziwą wirtualną mekką miłośników designu jest Pinterest. Nie tylko jest on kopalnią inspiracji, ale też pozwala zapisywać własne zdjęcia i obrazy. Więc kiedy już zaczniesz projektować swoje pierwsze wnętrze, łatwo wykorzystasz go do gromadzenia pomysłów w jednym miejscu!

Nie zapomnij też o czasopismach! Obecnie coraz rzadziej sięgamy po nie, ale na polskim rynku nadal funkcjonuje kilka godnych uwagi gazet. Nie trudno też o wydawnictwa zagraniczne – można je zamówić online, a nawet kupić w niektórych salonikach prasowych.


przysłano: 16 stycznia 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca