Wywrota

Błędy okołoporodowe - dowiedz się jak walczyć o odszkodowanie

Błędy okołoporodowe to specjalny rodzaj błędów medycznych. Niestety w Polsce co roku dochodzi do nawet kilkunastu tysięcy powikłań na skutek źle przeprowadzonego porodu. Sprawdź jak walczyć o swoje prawa.

4 najczęstsze błędy okołoporodowe

Skutkami błędów okołoporodowych i towarzyszącym im zabiegów medycznych  często są takie powikłania jak np.: porażenie splotu barkowego dziecka, zamartwica, czy niedotlenienie. Oto cztery najczęściej występujące błędy okołoporodowe:

  • Zbyt późne wykonanie cięcia cesarskiego - jest to bardzo popularny błąd w sztuce lekarskiej. Jego przyczyny bywają różne, niemniej jednak bywa on tragiczny w skutkach. Niezwykle często lekarze czekają z wykonaniem cięcia cesarskiego niemal do ostatniej chwili, gdy życie zarówno matki jak i dziecka bywa już poważnie zagrożone.
  • Niewykonanie cięcia cesarskiego, pomimo zaistnienia ku temu przesłanek - wielu lekarzy zbyt uporczywie nakłania pacjentki do naturalnych porodów, nawet jeśli są one ryzykowne dla ich zdrowia lub nawet życia. Częstym powikłaniem poporodowym, choć na pozór niezbyt oczywistym, jest na przykład pogorszenie wzroku matki lub jego całkowita utrata, ponadto istnieje też również szereg innych poważnych zagrożeń.
  • Brak należytego monitoringu stanu zdrowia matki i płodu - niestety często w trakcie naturalnych porodów brakuje opieki lekarskiej lub jest ona znikoma. Tymczasem bardzo łatwo o różnego rodzaju komplikacje, które potrafią mieć tragiczne skutki. Często jest to spowodowane lekceważeniem pacjenta i podchodzeniem do zabiegów zbyt rutynowo.
  • Nierozpoznanie wad rozwojowych płodu i niepodjęcie odpowiednich kroków po urodzeniu się dziecka, aby wady te zniwelować - dziś medycyna jest rozwinięta w takim stopniu, że nawet w bardzo ciężkich przypadkach można walczyć o zdrowie i życie dziecka niemal natychmiast po porodzie. Niestety wciąż zdarzają się sytuację gdy zostaje to zaniechane, a rodzicom pozostaje “pogodzenie się” ze stanem zdrowia ich maleństwa.

Jeżeli uważasz że któryś z powyższych błędów Cie dotyczy, odezwij się tutaj

Czego może żądać matka i dziecko?

Zgodnie z art. 445 § 1 kodeksu cywilnego w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, sąd może przyznać poszkodowanemu odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę;
Jako odszkodowanie w takich przypadkach rozumiem zwrot wszelkich kosztów wynikłych z błędu. Czyli:  koszty leczenia, rehabilitacji, opieki osoby trzeciej, dojazdów związanych z leczeniem, kosztów specjalnej diety lub utraconych dochodów. Jeżeli następstwa błędu popełnionego przy porodzie mają charakter utrwalony i powodują stałe zwiększenie potrzeb matki lub dziecka, sąd może poszkodowanym przyznać rentę z tytułu zwiększenia się potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość spowodowanych błędem medycznym popełnionym w czasie porodu.

Skorzystaj z pomocy specjalistów od odszkodowań

Sprawy sądowe dotyczące błędów w sztuce lekarskiej, a szczególnie te z zakresu błędów okołoporodowych są bardzo skomplikowane. Z jednej strony prawo stara się chronić osobę poszkodowaną, z drugiej błąd medyczny nie jest wcale tak łatwy do udowodnienia. Szczególnie, że szpitale i inne ośrodki medyczne korzystają z pomocy najlepszych prawników. Dlatego walka w pojedynkę z systemem bywa ciężka. Warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy od lat walczą o odszkodowania dla pokrzywdzonych pacjentów. 

Artykuł powstał we współpracy z kancelarią prawa medycznego Lazer & Hudziak


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Anna Zaczkiewicz
Anna Zaczkiewicz 22 listopada 2020, 17:00
W mojej rodzinie doszło do błędu okołoporodowego, siostra przez lekarza ma niepełnosprawne dziecka, panie mecenas bardzo jej pomogli. Sprawa w sądzie jeszcze trwa, jedna ubezpieczyciel już wypłacił odszkodowanie i płaci rentę, tylko szpital i lekarz pozostali w procesie. Siostra jest niezmiernie wdzięczna, pieniądze są bardzo potrzebne na rehabilitację.
przysłano: 31 stycznia 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca