Wywrota

CV po angielsku w 12 krokach. Jak napisać?

Prawidłowo napisane CV w języku angielskim jest dużym atutem na rynku pracy. Coraz więcej pracodawców podczas procesu rekrutacji wymaga oprócz dostarczenia CV po polsku, również dokumentu w języku angielskim. CV po angielsku różni się od tego w języku polskim i to nie tylko w kwestii języka. Istnieje kilka zasadniczych różnic pomiędzy tymi dwoma życiorysami zawodowymi.

Różnice pomiędzy CV w języku angielskim a CV w języku polskim

W CV w języku angielskim nie umieszcza się takich danych jak płeć oraz data urodzenia. Podanie tych informacji może skutkować odrzuceniem aplikacji bez jej przeczytania. Informacji tych nie zamieszcza się, ponieważ pracodawcy zobligowani są w tym zakresie przepisami o dyskryminacji. Podobnie rzecz wygląda jeśli chodzi o zdjęcie. W CV w języku angielskim nie dodaje się zdjęcia. Nie zamieszcza się również obowiązkowej w polskiej wersji językowej klauzuli o ochronie danych osobowych.

Życiorys zawodowy w języku angielskim spełnia dokładnie takie same funkcje jak życiorys w języku polskim. Podstawowym jego celem jest to, aby dokument przyczynił się do zdobycia zatrudnienia na danym stanowisku. CV to wizytówka kandydata do pracy i nie ma w tym wypadku znaczenia, w jakim jest języku. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie powszechnie stosowaną nazwą dla CV jest resume. Pod pojęciem resume kryje się bardzo krótki opis doświadczenia i umiejętności kandydata na dane stanowisko. Resume nie może być dłuższe niż dwie kartki formatu A4.  

Zasady pisania CV w języku angielskim

Pisząc życiorys zawodowy w języku angielskim, należy stosować się do zasad obowiązujących w tworzeniu dokumentów rekrutacyjnych w tym języku.

W CV nie tworzy się nagłówka, zamiast tego należy wyróżnić swoje imię i nazwisko, na przykład za pomocą pogrubionej czcionki. Pozostałe dane personalne i dane kontaktowe umieszcza się pod imieniem i nazwiskiem.  CV w języku angielskim powinno być pod każdym względem poprawne językowo. Podobnie jak przy tworzeniu CV w języku polskim należy zadbać o takie aspekty jak czytelność, układ graficzny, wyróżnienia, przejrzystość, porządek chronologiczny, oraz ogólna schludność dokumentu.

CV po angielsku powinno być dostosowane do danego ogłoszenia o pracę. Zanim zaczniesz tworzyć życiorys zawodowy, dokładnie zapoznaj się z wymogami pracodawcy, dowiedz się jak najwięcej o firmie, zajrzyj na jej stronę internetową. Takie działania pozwolą Ci na dokładne poznanie tego, co od kandydata do pracy wymaga pracodawca.

Pisząc CV w języku angielskim, usuń z jego treści polskie znaki diakrytyczne. Zagraniczni pracodawcy dość często korzystają z systemów ATS, które są pomocne w procesie rekrutacji. Usunięcie znaków dialektycznych pozwoli na poprawne odczytanie danych przez oprogramowanie komputerowe.

Kolejne zasady obowiązujące przy pisaniu CV w języku angielskim to te, które dotyczą formatu daty. Nie stosuje się cyfr rzymskich, a nazwy miesięcy pisze się wielką literą. W angielskim CV podsumowanie zawodowe jest niezbędnym i obowiązkowym elementem poprawnie skonstruowanego CV.

Jeśli CV będzie się składać w takich krajach jak Wielka Brytania i Stany Zjednoczone to nieodzownym elementem poprawnie napisanego dokumentu są referencje. Referencje mają duże znaczenie i są chętnie wykorzystywane przez przyszłych pracodawców w celu pogłębienia wiedzy na temat danego kandydata.

Twoje CV będzie skuteczne, jeśli w stu procentach zadbasz o poprawne tłumaczenie. Zasada ta obowiązuje w każdej sekcji życiorysu zawodowego. W sekcji, w której opisujesz swoją edukację, zwróć szczególną uwagę na różnice, jakie występują w nazwach poszczególnych przedmiotów. W języku angielskim obowiązuje rozróżnienie na przedmioty ścisłe i przedmioty humanistyczne. Jeśli nie jesteś w stu procentach pewny, co do poprawności językowej swojego CV w języku angielskim to skorzystaj z pomocy profesjonalnego tłumacza języka angielskiego.

CV w języku angielskim powinno być z zasady krótsze od tego w języku polskim. Tworząc CV w języku angielskim usuń z niego wszelkie zbędne informacje. Wszystkie obowiązki i umiejętności zawodowe powinny mieć bezpośredni związek z tym, na jakie stanowisko aplikujesz. Nie obowiązuje tu zasada im więcej, tym lepiej, wszelkie zbędne informacje powodują tylko niepotrzebny bałagan i odwrócenie uwagi rekrutera od kwestii najważniejszych.

Dopasuj swoje CV w języku angielskim do danego stanowiska pracy. Możesz w tym celu skorzystać z przydatnych narzędzi takich jak aplikacja Jobscan, która sprawdza, w jakim stopniu CV jest dopasowane do danej oferty pracy. Wersja darmowa pozwala na sprawdzenie pięciu dokumentów.

Opisując doświadczenie zawodowe i wymieniając nazwy firm, dodaj krótką informację na temat profilu działalności firmy. Nawet jeśli na rynku polskim firma jest powszechnie znana, to nie zawsze będzie ona kojarzona przez angielskiego rekrutera.

Jak napisać skuteczne CV w języku angielskim?

Skuteczne CV w języku angielskim podobnie jak w języku polskim powinno być dostosowane do potrzeb pracodawcy. Należy również szczególną uwagę zwrócić na takie kwestie jak:

  • Gramatyka, poprawność językowa
  • Układ dokumentu, jego czytelność i przejrzystość
  • Styl (możesz skorzystać z gotowych wzorów CV, które są doskonałą inspiracją do stworzenia indywidualnego CV w języku angielskim)

Jednym z bardziej przyjemnych elementów do napisania w CV po angielsku jest dział mówiący o zainteresowaniach i hobby. Warto przedstawić je w interesujący sposób, jeśli posiadają związek z tym, na jakie stanowisko kandydujesz. Zainteresowania i hobby mogą okazać się wartościowe w przyszłej pracy.

Tworząc poprawne i skuteczne CV w języku angielskim, zapomnij o dosłownym tłumaczeniu. Jeśli nie czujesz się na siłach, to skorzystaj z pomocy profesjonalnego tłumacza. Tylko takie działanie będzie gwarancją tego, że CV zostanie przetłumaczone w sposób prawidłowy.

Pracodawcy z krajów angielskojęzycznych stawiają na praktyczne umiejętności i preferują kandydatów, których profil zawodowy jest zgodny z wymaganiami. Z tego powodu nie warto bazować na uniwersalnym CV, ponieważ CV angielskie, dokładnie tak jak w języku polskim, powinno być każdorazowo dostosowane do konkretnej oferty pracy.

Pracodawca po zapoznaniu się z Twoim CV w języku angielskim powinien znać odpowiedzi na takie pytania jak: kim jesteś, jakie masz umiejętności, jakie są Twoje osiągnięcia zawodowe, jakie masz doświadczenie i jak firma może wykorzystać wszystkie te rzeczy do swoich celów.

Do CV w języku angielskim załącza się zazwyczaj list motywacyjny, czyli cover letter. W tego typu dokumencie używa się języka formalnego. Jest to dokument, w którym w zaledwie kilku zdaniach musisz przekonać pracodawcę do tego, aby Cię zatrudnił.  


przysłano: 15 lutego 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca