Wywrota

Nauka historii do matury: jak szybko nauczyć się dat i przedziałów czasowych?

Istotnym punktem w nauce historii do matury jest przyswajanie ważnych dat i przedziałów czasowych. Jest to czynność czasochłonna i niekiedy frustrująca, gdyż zapamiętywanie dat bywa bardzo trudne. Jedną z pomocy naukowych, przydatnych dla osób zdających maturę z historii, są fiszki, które pomagają w przyswajaniu zarówno ważnych dat, jak i nazwisk znanych polityków i osobowości.

Fiszki – jak wykorzystać je do nauki historii?

Fiszki są pomocami naukowymi, wykorzystywanymi m.in. do przyswajania słówek z języków obcych. Mogą się one przydać również w nauce historii do matury, w tym w szczególności: ważnych dat, przedziałów czasowych i nazwisk znanych osobowości. Działa to w ten sposób, że z jednej strony wypisujemy na fiszkach datę, nazwisko lub epoki w sztuce, zaś z drugiej odniesienie do nich, np. 1410 r. i na awersie karteczki: Bitwa pod Grunwaldem. Dla ułatwienia można skorzystać z fiszek multimedialnych, na co pozwala aplikacja Fiszkoteka. Wśród zalet tego typu rozwiązania można wymienić: możliwość uczenia się z fiszek nawet podczas jazdy autobusem, brak monotonii, oszczędność czasu i możliwość kontrolowania swoich postępów w nauce.

Gra skojarzeń – daty historyczne

Ciekawym sposobem na naukę dat historycznych i przedziałów czasowych jest gra skojarzeń, która polega na przypisywaniu każdemu nowemu zagadnieniu różnych obrazków lub śmiesznych historyjek. Przykładowo w 1879 r. Thomas Edison wynalazł żarówkę – ucząc się tej daty, można narysować przy niej małą żarówkę. Dzięki temu na maturze z historii szybciej wpadniemy na dobrą odpowiedź.

Gry historyczne – nauka przez zabawę

Nauka na maturę bardziej kojarzy się nam z przykrym obowiązkiem, niż świetną rozrywką. Jednakże ucząc się dat i faktów, historycznych, przedziałów czasowych i nazwisk znanych polityków i przywódców, można jednocześnie czerpać z tego przyjemność. Jest to możliwe dzięki planszowym grom edukacyjnym, z których można uczyć się zarówno historii polski, jak i świata. Jedną z najpopularniejszych gier planszowych o profilu historycznym jest gra o czasach PRL-u, z której można nauczyć się jak wyglądało życie naszych rodziców.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 5 kwietnia 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca