20 lat Wywroty

Planujesz budowę domu? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Dzisiaj wybudowanie własnego domu jednorodzinnego często jest związane z niższym kosztem niż zakupienie mieszkania w mieście. Nic więc dziwnego, że Polacy nadal chętnie się budują. Jeśli także myślisz o takiej inwestycji, sprawdź razem z nami, o czym warto pamiętać przed jej rozpoczęciem!

Wydawałoby się, że wybudowanie domu tak naprawdę nie jest żadną filozofią. W rzeczywistości jednak to decyzja, która powinna być skrupulatnie przemyślana, ponieważ w przeciwnym przypadku może oznaczać nie tylko spore wydatki, ale również brak satysfakcji z podjętej decyzji.

 

Warto zatem wiedzieć, z jakimi kwestiami jest powiązana budowa domu i jak ją zaplanować, aby była w pełni udana. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę!

1. Parcela pod dom

Aby rozpocząć budowę domu, będziemy potrzebowali odpowiedniej przestrzeni, czyli parceli. Jeśli nią nie dysponujemy, musimy liczyć się z dość dużym wydatkiem, zwłaszcza wtedy, gdy marzymy o wybudowaniu się w pobliżu dużego miasta czy w miejscowości o znaczeniu turystycznym. Możemy także wybrać działkę o niestandardowych wymiarach (zazwyczaj tańszą), ale wtedy w grę wchodzą jedynie projekty domów na wąską działkę (więc jest to dość ograniczające).

 

Nie zapominajmy jednak o tym, że lokalizacja domu jednorodzinnego ma też duże znaczenie dla kosztów związanych z naszym życiem - budowa domu oddalonego od miasta będzie oznaczała konieczność regularnych dojazdów, a tym samym wyższych kosztów codziennego utrzymania. Zatem często bardziej opłacalne jest zdecydowanie się na nieco droższą działkę, która będzie jednak w lepszej lokalizacji, dlatego nie będzie wtedy wymagała ponoszenia sporych wydatków na dojazdy do pracy, do przedszkoli, do szkół, na zakupy i w celu załatwienia innych spraw.

 

Przy doborze parceli warto także zwrócić uwagę na jej otoczenie, na zagrożenia, jakie mogą być z nią związane, na przykład ryzyko podtopienia. W podjęciu decyzji powinniśmy też wykorzystać Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego albo wtedy, gdy go nie ma, powinniśmy wystąpić do Gminy o warunki zabudowy. W tych dokumentacji znajdziemy dokładne informacje o działce i jej przeznaczeniu oraz o jej okolicy.

2. Projekt domu

Jeśli wybieramy parcelę, warto jednocześnie zapoznać się z dostępnymi projektami domów, które możemy na niej zrealizować. Dzisiaj zdecydowana większość inwestorów decyduje się na budowę domu z gotowego projektu.

 

Gotowe, czyli zazwyczaj tanie projekty domów są łatwo dostępne i pozwalają nam na szybkie dobranie najkorzystniejszych planów. Możemy od razu zobaczyć, jak będzie wyglądał dom po realizacji, możemy także sprawdzić kosztorysy, więc to wygodniejsze rozwiązanie niż zamówienie projektu u architekta.

 

Musimy jednak pamiętać o tym, że budowa domu nie jest możliwa tylko na podstawie gotowego projektu - konieczna jest także jego adaptacja w biurze architektonicznym, co związane jest z dodatkowym wydatkiem.

 

Gdy parcela pod budowę domu jest wymagająca i nie możemy dobrać do niej gotowego projektu albo żaden gotowy projekt nam nie odpowiada, skorzystanie z indywidualnej oferty biura architektonicznego będzie lepszym rozwiązaniem - wtedy mamy pewność, że plany będą dopasowane do naszego gustu i miejsca, w którym planujemy prowadzić swoją inwestycję.

3. Technologia budowy domu

Nie bez znaczenia zarówno dla kosztów, jak również dla komfortu mieszkania w domu jednorodzinnym ma jego technologia budowy. Aktualnie najczęściej budujemy domy murowane, ale do dyspozycji mamy także te drewniane, na przykład o konstrukcji szkieletowej czy domy z bali. Coraz więcej osób zwraca uwagę na projekty domów tanich w budowie.

 

Przy doborze odpowiedniej technologii nie możemy zapominać również o kwestiach takich jak koszty utrzymania domu - niestety, jeśli na etapie doboru projektu i technologii nie przeanalizujemy kosztów utrzymania gotowego budynku, może okazać się, że będzie on poważnym wydatkiem.

 

Przyszłościowym rozwiązaniem jest budowa domu o niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną. Może być to dom energooszczędny albo dom pasywny, który potrzebuje jeszcze mniej energii do zachowania właściwej temperatury w pomieszczeniach. Domy takie wyróżniają się prostymi bryłami, są bardzo dobrze ocieplone, muszą być też odpowiednio umiejscowione na działce. Koszt ich budowy jest nieco wyższy, ale pozwala na szybki zwrot w postaci niższych rachunków.


przysłano: 9 lipca 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło