Planujesz budowę domu? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Dzisiaj wybudowanie własnego domu jednorodzinnego często jest związane z niższym kosztem niż zakupienie mieszkania w mieście. Nic więc dziwnego, że Polacy nadal chętnie się budują. Jeśli także myślisz o takiej inwestycji, sprawdź razem z nami, o czym warto pamiętać przed jej rozpoczęciem!

Wydawałoby się, że wybudowanie domu tak naprawdę nie jest żadną filozofią. W rzeczywistości jednak to decyzja, która powinna być skrupulatnie przemyślana, ponieważ w przeciwnym przypadku może oznaczać nie tylko spore wydatki, ale również brak satysfakcji z podjętej decyzji.

 

Warto zatem wiedzieć, z jakimi kwestiami jest powiązana budowa domu i jak ją zaplanować, aby była w pełni udana. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę!

1. Parcela pod dom

Aby rozpocząć budowę domu, będziemy potrzebowali odpowiedniej przestrzeni, czyli parceli. Jeśli nią nie dysponujemy, musimy liczyć się z dość dużym wydatkiem, zwłaszcza wtedy, gdy marzymy o wybudowaniu się w pobliżu dużego miasta czy w miejscowości o znaczeniu turystycznym. Możemy także wybrać działkę o niestandardowych wymiarach (zazwyczaj tańszą), ale wtedy w grę wchodzą jedynie projekty domów na wąską działkę (więc jest to dość ograniczające).

 

Nie zapominajmy jednak o tym, że lokalizacja domu jednorodzinnego ma też duże znaczenie dla kosztów związanych z naszym życiem - budowa domu oddalonego od miasta będzie oznaczała konieczność regularnych dojazdów, a tym samym wyższych kosztów codziennego utrzymania. Zatem często bardziej opłacalne jest zdecydowanie się na nieco droższą działkę, która będzie jednak w lepszej lokalizacji, dlatego nie będzie wtedy wymagała ponoszenia sporych wydatków na dojazdy do pracy, do przedszkoli, do szkół, na zakupy i w celu załatwienia innych spraw.

 

Przy doborze parceli warto także zwrócić uwagę na jej otoczenie, na zagrożenia, jakie mogą być z nią związane, na przykład ryzyko podtopienia. W podjęciu decyzji powinniśmy też wykorzystać Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego albo wtedy, gdy go nie ma, powinniśmy wystąpić do Gminy o warunki zabudowy. W tych dokumentacji znajdziemy dokładne informacje o działce i jej przeznaczeniu oraz o jej okolicy.

2. Projekt domu

Jeśli wybieramy parcelę, warto jednocześnie zapoznać się z dostępnymi projektami domów, które możemy na niej zrealizować. Dzisiaj zdecydowana większość inwestorów decyduje się na budowę domu z gotowego projektu.

 

Gotowe, czyli zazwyczaj tanie projekty domów są łatwo dostępne i pozwalają nam na szybkie dobranie najkorzystniejszych planów. Możemy od razu zobaczyć, jak będzie wyglądał dom po realizacji, możemy także sprawdzić kosztorysy, więc to wygodniejsze rozwiązanie niż zamówienie projektu u architekta.

 

Musimy jednak pamiętać o tym, że budowa domu nie jest możliwa tylko na podstawie gotowego projektu - konieczna jest także jego adaptacja w biurze architektonicznym, co związane jest z dodatkowym wydatkiem.

 

Gdy parcela pod budowę domu jest wymagająca i nie możemy dobrać do niej gotowego projektu albo żaden gotowy projekt nam nie odpowiada, skorzystanie z indywidualnej oferty biura architektonicznego będzie lepszym rozwiązaniem - wtedy mamy pewność, że plany będą dopasowane do naszego gustu i miejsca, w którym planujemy prowadzić swoją inwestycję.

3. Technologia budowy domu

Nie bez znaczenia zarówno dla kosztów, jak również dla komfortu mieszkania w domu jednorodzinnym ma jego technologia budowy. Aktualnie najczęściej budujemy domy murowane, ale do dyspozycji mamy także te drewniane, na przykład o konstrukcji szkieletowej czy domy z bali. Coraz więcej osób zwraca uwagę na projekty domów tanich w budowie.

 

Przy doborze odpowiedniej technologii nie możemy zapominać również o kwestiach takich jak koszty utrzymania domu - niestety, jeśli na etapie doboru projektu i technologii nie przeanalizujemy kosztów utrzymania gotowego budynku, może okazać się, że będzie on poważnym wydatkiem.

 

Przyszłościowym rozwiązaniem jest budowa domu o niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną. Może być to dom energooszczędny albo dom pasywny, który potrzebuje jeszcze mniej energii do zachowania właściwej temperatury w pomieszczeniach. Domy takie wyróżniają się prostymi bryłami, są bardzo dobrze ocieplone, muszą być też odpowiednio umiejscowione na działce. Koszt ich budowy jest nieco wyższy, ale pozwala na szybki zwrot w postaci niższych rachunków.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Ireneusz
Ireneusz 10 sierpnia 2018, 12:23
No my cały czas się zastanawiamy nad tą technologią budowy domu. Chyba skusimy się na te domy pasywne. To jest przyszłość. Budowa domu niestety jest droższa, ale potem mniej płaci się za eksploatację.
rss
przysłano: 9 lipca 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło