Wywrota

Jak zadbać o zdrowy sen?

Czy wiesz, że nawet połowa Polaków boryka się z problemami ze snem? Nadmierna senność i bezsenność to przypadłości, które mają ogromny wpływ na jakość naszego życia. Co więcej, ich lekceważenie może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi!

Co to jest sen?


Aby zrozumieć dlaczego sen jest tak ważny, najpierw powinniśmy zaznajomić się z definicją snu:

Sen to stan czynnościowy ośrodkowego układu nerwowego, który pojawia się cyklicznie w rytmie dobowym. Podczas snu następuje zniesienie świadomości i bezruch. 

Jakie znaczenie ma sen dla naszego organizmu?


Z punktu widzenia fizjologii organizmu człowieka, sen ma fundamentalne znaczenie dla pracy i rozwoju układu nerwowego. Według licznych badań, sen pozwala na:

 • oszczędzanie energii
 • stabilizowanie gospodarki hormonalnej
 • stymulowanie niewykorzystywanych neuronów
 • efektywniejszą pracę mózgu
 • konsolidację pamięci

Brak snu lub jego niedostateczna ilość może skutkować:

 • problemami z koncentracją
 • rozdrażnieniem i huśtawką nastrojów
 • wolniejszymi reakcjami na bodźce zewnętrzne
 • zwiększoną skłonnością do podejmowania ryzyka
 • patologiami w układzie immunologicznym
 • problemami z motywacją
 • spadkiem zdolności intelektualnych

 

Co zrobić, aby sen był zdrowy?

10 wskazówek:


Sen to stan, który jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Im lepiej o niego zadbamy, tym nasz organizm będzie w lepszej kondycji – zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Poznaj 10 wskazówek, które sprawią, że Twój sen będzie zdrowy, regenerujący i dostatecznie głęboki.

1.Ustal pory wstawania i zasypiania


Absolutnie kluczowym jest to, aby pory wstawania i zasypiania były stałe. Wynika to z faktu, iż czas trwania stanu czuwania organizmu jest stały i wynosi 16-17 godzin (wartość dotyczy osób w wieku od 25 do 60 lat). Dlatego też, kluczowym jest to aby sen trwał od 7 do 8 godzin i następował zawsze w tych samych porach (dowiedz się czy istnieje lek na chrapanie)

2.Nie pij alkoholu przed snem


Panuje błędne przekonanie, że alkohol pozwala szybciej zasnąć. To prawda, że za sprawą wysokoprocentowych trunków stajemy się senni, ale... nasz sen jest wówczas płytki i nie spełnia swojej funkcji.

3.Zrezygnuj z napojów wzbogacanych kofeiną

Kawa, herbata i energy-drinki to napoje, których spożywanie może skutkować pobudzeniem organizmu nawet przez 12 godzin. Dlatego też, ich stosowanie powinno zostać mocno ograniczone. Zaleca się przyjmować je tylko w godzinach porannych (przeczytaj poradnik eksperta jak odkwasić organizm)

4.Zrezygnuj z aktywności fizycznej przed snem


Wiele osób uważa, że jeśli wymęczymy organizm przed snem, to będziemy bardziej senni. Jest to prawdą, ale... tylko wtedy, gdy aktywność ma miejsce do 3 godzin przed momentem zasypiania. Jeśli zrobimy to zbyt późno, wówczas osiągniemy odwrotny efekt – nasze ciało będzie zbyt mocno pobudzone.

 5.Wywietrz sypialnię


Wpływ na jakość naszego snu ma również powietrze, którym oddychamy w czasie jego trwania. Dlatego też, zalecamy wywietrzyć sypialnię. Optymalna temperatura do snu to od 19 do 21 stopni Celsjusza.

 

6.Wyeliminuj wszelkie dystraktory


Wyłącz telewizor, komputer i radio. W pomieszczeniu powinno być możliwie cicho. W przeciwnym wypadku, Twój sen może być przerywany.

7.Zrezygnuj z posiłków bezpośrednio przed snem

Nie angażuj układu trawiennego na noc. Ostatnie posiłki przyjmuj na trzy godziny przed snem. Dzięki temu, unikniesz również problemów z odkładającymi się węglowodanami i tłuszczem.

8.Wykorzystaj stopery i maskę do spania


Jeśli nie jest możliwym, aby w Twojej sypialnii było dostatecznie cicho – wykorzystaj maskę do spania i stopery. Od razu zobaczysz, że jakość Twojego snu wskoczy na wyższy poziom!

 9.Nie korzystaj z łóżka w innych celach


Jeśli będziesz wykorzystywać łóżko w celu oglądania telewizji, czytania książek i tym podobnych, to w momencie kiedy będziesz chcieć zasnąć, podświadomie możesz być pobudzana do podjęcia innych działań.

 10.Zawsze wstawaj i zasypiaj o tych samych porach

Czy znasz to uczucie kiedy nie możesz przebudzić się w poniedziałek? Na 99% wywołane jest przez rozregulowanie rytmu dobowego w ciągu weekendu. Dlatego też, niezależnie od dnia – zawsze staraj się wstawać i zasypiać o tych samych godzinach.

Więcej o zdrowym śnie (i nie tylko) przeczytasz na naszym blogu o zdrowiu - https://byc-zdrowym.pl/blog-zdrowiu-nasze-porady/.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 30 lipca 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca