Wywrota

Drukarka nie widzi tuszu? Sprawdź dlaczego!

Po zakupie tuszu – czy to oryginalnego, czy zamiennego – może pojawić się problem z odczytaniem wkładu przez drukarkę. Dlaczego tak się dzieje? To wina wkładu, czy drukarki? Postanowiliśmy to sprawdzić.

W większości przypadków tusze są prawidłowo odczytywane przez drukarkę. Po usunięciu wszystkich zabezpieczeń umieszcza się je w odpowiednim miejscu w urządzeniu. Niestety raz na jakiś czas u pechowego użytkownika pojawia się problem z odczytaniem wkładu przez drukarkę.

Reset ustawień tuszu

W sytuacji takiej, jak opisana na wstępie najczęściej na wyświetlaczu drukarki, albo komputera, do którego jest podłączona, pojawia się błąd tuszu, albo zostaje wyświetlony komunikat "wymień tusz", albo "poziom tuszu jest bardzo niski" i tym podobne. Może to wynikać z tego, że drukarka ma nieprawidłowe ustawienia tuszu, tzn. pamięta jeszcze stare wkłady. W takiej sytuacji wystarczy tylko odłączenie drukarki od gniazdka na około 10 – 15 sekund, a później jej ponowne podłączenie do prądu. Powinno to spowodować zresetowanie starych ustawień tuszu. Można także przeczyścić elektroniczny chip odpowiadający za komunikację z urządzeniem, albo po prostu wyjąć wkłady i włożyć je ponownie.

Słaby wydruk po zainstalowaniu tuszu – zdarza się

Po zakupie nowego wkładu, wydruki powinny być bardzo wyraziste i reprezentujące wysoką jakość. Czasami jednak tusz zachowuje się tak, jakby był już długo eksploatowany i pojawia się słabszy wydruk, tak jakby w kartridża znajdowała się resztka tuszu. W takiej sytuacji problem może wynikać z zapchania dysz powietrzem, albo zaschniętym tuszem. Żeby przeczyścić dysze trzeba znaleźć ustawienie "Czyszczenie głowicy". Czasami trzeba wykonać tę czynność kilka razy.

Reklamacja tuszu czy naprawa drukarki?

Jeżeli wyżej przedstawione sposoby nie pomogą, bez pomocy specjalisty się nie obejdzie. Można kupić drugi zestaw tuszów i je załadować. Pozwoli to określić, czy problem tkwi w drukarce, czy w kupionych tuszach. Za trefne wkłady sprzedawca powinien zwrócić pieniądze w ramach postępowania reklamacyjnego, ponieważ były niezdatne do użytku. Informacje na temat składania reklamacji powinna zostać umieszczona w Regulaminie sprzedaży – większość sklepów internetowych stosuje tego typu praktyki (m.in. Inkhouse.pl), jako nakazane przepisami o prawach konsumenta. Gdyby jednak i nowo kupiony, drugi zestaw wkładów nie działał tak, jak powinien, prawdopodobnie doszło do awarii drukarki. Niestety nie można w inny sposób tego sprawdzić – można od razu iść z drukarką do serwisanta. Bez względu na to, którą drogę się wybierze, nie uniknie się dodatkowych kosztów.

Które tusze są najmniej wadliwe?

Z reguły nowe czyli nie regenerowane tusze cechują się mniejszym odsetkiem reklamacji, natomiast nie można także skreślać tych regenerowanych. Dziś urządzenia do napełniania są na tyle zaawansowane, że jakość jest niemal pewna. Oczywiścei zależnie od firmy. Warto przyznać, że najmniej reklamacji dotychczas otrzymaliśmy na tusze Brother. Może to przez to, że sprzedajemy ich jednak troszkę mniej od tuszów do HP. Tusze HP natomiast częściej bywają regenerowane. Wiąże się to z polityką HP i faktem, że głowica montowana jest razem z tuszem i ciężko o nowy zamiennik.

Jak drukować tanio?

Jeśli chcemy drukować tanio, warto wybrać drukarkę do której tusze będą niedrogie w zakupie. Tu sprzęt Brother znacznie wygrywa z HP. Nawet Epson lub Canon ma przewagę nad HP jeśli chodzi o ceny wkładów. Oczywiście to wyniki uśrednione. Jeśli więc Chcemy drukować ekonomicznie w kolorze (na potrzeby domowe lub małego biura) to nie wybierajmy najtańszych urządzeń HP, bo różnicę w cenie oddamy w tuszach. Różnica widoczna jest gołym okiem, tusze do Canon Pixma IP7250 w zestawie 5 kolorów kosztują 19zł. Warto więc dołożyć 100zł do drukarki, które później oszczędzimy już na pierwszym komplecie atramentów.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
domka
domka 28 pazdziernika 2018, 16:17
Może trafił sie jakiś słabej jakości zamiennik? Ja używam tylko active jetów, jakość mają taką jak oryginały, drukarka bardzo dobrze je przyjmuje.
JCH
JCH 31 marca 2019, 08:53
A moja HP DJ 3070A po kilku tygodniach mało intensywnego użytkowania tuszu ActiveJet zaczęła wyświetlać komunikat: "Wskazane pojemniki z tuszem muszą być wymienione". Chodzi o tusz czarny, który nie jest jeszcze wyczerpany.
przysłano: 14 sierpnia 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca