Wywrota

Ile kosztuje adaptacja poddasza?

Każdy marzy o własnym domu - miejscu wyciszenia, odpoczynku, ale też codziennych chwil spędzonych w rodzinnym gronie. Co jednak w przypadku, gdy dom już stoi, a okazuje się za mały? Taka sytuacja może wyniknąć z pojawienia się kolejnych dzieci, ślubu jednego z nich czy potrzeby opieki nad schorowanymi rodzicami, którzy sami już nie mogą funkcjonować. W tej sytuacji wiele osób decyduje się na zagospodarowanie poddasza domu (jeśli oczywiście je ma). W tekście omówimy więc tę kwestię, zwracając uwagę na kosztorys przedsięwzięcia i cenne porady, co do jego wykonania.

Techniczne możliwości adaptacji

Przed przystąpieniem do remontu trzeba zastanowić się, czy nasze poddasze jest w ogóle możliwe do zagospodarowania. Najłatwiej oszacować to przy domach, gdzie w planie budowy była zaznaczona opcja przekształcenia poddasza na część mieszkalną. W takiej sytuacji od razu powinniśmy przejść do kolejnego punktu.

 

Co jednak w przypadku gdy ani projekt domu, ani adaptacja projektu tego nie przewidywała? W takiej sytuacji musimy dokonać wizji technicznej i pomiaru naszego poddasza. Przede wszystkim należy sprawdzić w planach budynku rodzaj i wytrzymałość stropu, na którym poddasze się opiera. Jeżeli jest to strop z desek opierający się na niezbyt grubych belkach, a pomieszczenie nigdy nie miało być niczym innym niż nieużytkową przestrzenią, nie możemy adaptować poddasza. W przypadku obecności stropu betonowego lub drewnianego o solidnej nośności, możemy przystąpić do dalszych kroków.

 

Kolejnym zadaniem jest zmierzenie wysokości poddasza. Bardzo ważne jest, by nie było zbyt niskie, gdyż w takim wypadku nie nadaje się do zagospodarowania. Optymalna wysokość pomieszczenia musi wynosić powyżej 2,15 metra w najwyższym miejscu. Inna sytuacja ma miejsce przy ściankach poddasza - tam wysokość musi być taka, by umożliwić wstawienie niskich mebli (łóżka, niewielkiej szafki), a wynosi ona minimum 1,5 metra.

Podniesienie ścianki kolankowej

Jeżeli ocenimy nasz strych jako zbyt niski do adaptacji, nie musimy się załamywać. Przy braku innych opcji istnieje możliwość podniesienia ścianki kolankowej. Jest to trudny i kosztowny zabieg - wymagający zdjęcia dachu. Po jego demontażu trzeba stworzyć mocną ściankę, na której będzie się opierała nowa więźba dachowa. Ściana w strychach nieużytkowych mająca zazwyczaj około 0,7 metra wysokości musi zostać podniesiona do minimum 1,5 metra. Wykonuje się ją albo z grubych drewnianych belek albo muruje, wzmacniając zalaniem na jej szczycie żelbetowego wieńca. Potem należy położyć nowy dach i przejść do zagospodarowania wnętrza. Całość przedsięwzięcia do momentu położenia gipsów w tym przypadku szacuje się (w zależności od rozmiaru domu) od 20 tysięcy złotych do nawet 60 tysięcy. Na koszty składają się przede wszystkim: praca robotników, cieśli  i murarzy zarówno przy zdejmowaniu starego dachu, budowie ścianek, jak i montażu nowego. Koszta pracy robotników  stanowią około 40% całej inwestycji. Następnie należy doliczyć koszt materiałów na ściankę oraz nowego dachu, gdyż z elementów starego zazwyczaj niewiele daje się odzyskać.

Jakie znaczenie ma rodzaj dachu?

Również rodzaj dachu ma znaczenie przy zabiegu, jakim jest adaptacja poddasza. Łatwiej zagospodarować strych domu z dachem dwuspadowym niż w przypadku dachu wielospadowego z licznymi wypustkami i obniżeniami. Jeżeli poprzednio omówione parametry są już spełnione, należy rozpocząć realizację adaptacji poprzez modernizację dachu i uczynienie z niego sufitu nowo budowanego pomieszczenia. W przypadku obecności starych zagrzybionych elementów dachu - krokwi, łat musimy je koniecznie wymienić na nowe. Po wykonaniu tych zabiegów warto ocieplić przestrzeń między krokwiami a przyszłą płytą gipsową. Do tego celu nadaje się styropian, bądź coraz bardziej popularna wełna mineralna.

Płyty gipsowe na poddaszu

Po wykonaniu ocieplenia należy przystąpić do montażu płyt gipsowych, które staną się sufitem, a często też ścianami pokoi poddasza. Eksperci budownictwa radzą, by w przypadku braku umiejętności budowlanych samodzielnie nie podejmować się montażu gipsów. Powinna się tym zająć profesjonalna, duża ekipa budowlana dająca na swoje usługi gwarancję. Jesteśmy wtedy pewni solidności jak również szybkości wykonania. Ekipa zajmie się wtedy zarówno wykonaniem sufitów, jak i ścianek działowych. Pokrycie kosztów tego etapu budowy to wydatek rzędu od 8 do 13 tysięcy złotych.

Inne detale podczas adaptacji

W przypadku omawianej inwestycji musimy pomyśleć o dwóch ważnych kwestiach - wykonaniu schodów oraz podpięciu instalacji mediów na zagospodarowany strych. W przypadku instalacji trzeba wynająć akredytowanych elektryka oraz hydraulika, którzy wykonają podłączenia prądu i wody w razie konieczności również gazu. Cena takich zabiegów razem z rurami, gniazdami, zaworami bezpieczeństwa, grzejnikami i robocizną powinna osiągnąć kwotę od 6 do 10 tysięcy złotych.

 

Ze schodami bywa różnie, jeśli w planie budowy było przewidziane użytkowe poddasze z pewnością są już wykonane szerokie i stabilne schody - jeżeli nie należy je wykonać. Najlepiej wynająć w tym celu sprawdzoną ekipę o wielu pozytywnych ocenach. Wartość budowy schodów to około 6 tysięcy złotych.

 

Po wykonaniu omówionych detali należy przystąpić do zagospodarowania poddasza. Tynki oraz malowanie powinny pochłonąć dodatkowe sumy pieniędzy z przedziału od 2 do 6 tysięcy złotych.

Łączne koszty inwestycji

Powinniśmy się liczyć ze znacznymi wydatkami, które musimy pokryć w związku z adaptacją poddasza. Jeżeli nie musimy podnosić ścianki kolankowej, zapłacimy za remont około 25 tysięcy złotych. W przypadku podnoszenia ścianki kolankowej, budowy nowego dachu, stworzenia od podstaw schodów, powinniśmy się liczyć nawet z wydatkiem rzędu 100 tysięcy złotych. Jak widać nie jest to mała inwestycja, dlatego najlepiej pomyśleć o tym zawczasu (przed budową domu), dowiadując się jak wybrać projekt domu - wtedy koszt posiadania użytkowego poddasza na pewno będzie niższy.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Paulina
Paulina 5 grudnia 2021, 23:42
Witam. Jeśli poddasze ma 20m2 dach jestt bardzo wysoki wiec i podnoszenie go nie będzie konieczne. Jest do wymiany dach i od podstaw zrobienie całego poddasza. Ile może koszt wynieść z wymiana dachu oraz wymiana krokwi i całego wnętrza oczywiście schody które będę prowadzily od parteru ścianki itp. planujemy tam dwa pokoje z korytarzem zeby nie pyły to pokoje przechodnie i oczywiście z drzwiami które będą izolowaly wejście na.schody bo mamy dziecko niepełnosprawne. Dziękuję i czekam na informacje
przysłano: 28 sierpnia 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca