Wywrota

Kotły automatyczne na pellet – charakterystyka, zalety i wady

Wybór urządzenia do ogrzewania centralnego w domu jest bardzo trudny. Najważniejszą kwestią, jaką musimy wziąć pod uwagę wybierając kocioł musi być określenie rodzaju paliwa. Jeżeli stwierdzimy, że kocioł na pellet jest najlepszy dla nas powinniśmy poczytać o jego działaniu i poznać szczegółowo zalety i wady tego urządzenia.

Kotły na pellet występują w przeróżnych modelach i wariantach. Często wybierając odpowiednie urządzenie można się pogubić i całkowicie zdezorientować. Największymi zaletami kotłów na pellet jest ich ekologiczność oraz automatyzacja. Kotły automatyczne na pellet wymagają mało pracy od ich użytkownika oraz są bezpieczne dla środowiska. Dodatkowo ich eksploatacja jest tania i wypada bardzo korzystnie na tle innych kotłów. Automatyczne kotły pelletowe nadają się do nowych budynków, a także do modernizacji starej instalacji.

Paliwo pellet, czyli ekologiczny opał

Automatyczne kotły centralnego ogrzewania bardzo często wykorzystują opał zwany, jako pellet. Pellet to nazwa pochodząca z języka angielskiego, która oznacza granulkę. W rzeczywistości pellet to materiał opałowy występujący w postaci granulatu. Granulat stworzony jest z odpadów drzewnych typu trociny, wióry, zrębki, które pod wysokim ciśnieniem zostają dokładnie sprasowane. Pellet można kupić w postaci zlepionych kulek lub walców, dzięki temu jest bardzo łatwy w magazynowaniu i przechowywaniu. Dużą zaletą wynikającą z korzystania z pelletu jest czystość oraz mała ilość powstającego popiołu. Wykorzystanie paliwa typu pellet jest bardzo popularne i doceniane, głównie za jego ekonomiczność i wygodę.

Kotły automatyczne na pellet - koszty

Pellet to paliwo, które zamawia się w tonach, a dostarczane jest w specjalnych workach. Ceny pelletu wahają się pomiędzy 600 a 1000 złotych za tonę. Poszczególne warianty pelletu różnią się między sobą pochodzeniem opału i rodzajem materiału zużytego do jego produkcji. W domach jednorodzinnych poleca się stosować droższy pellet, a tym samym wyższej jakości, czyli pellety posiadające certyfikaty DINplus lub EN-plus A1. Według obserwacji jeden kilogram pelletu pozwala otrzymać 4,6 kW energii cieplnej. Taki wynik sprawia, że pellet bardzo przypomina nam kupno i cenę węgla. Jednak kotły automatyczne spalające pellet mają dużo większą sprawność, niż kotły spalające węgiel. Dużo wyższa sprawność kotłów pelletowych znacząco obniża koszty eksploatacyjne i dodatkowo chroni środowisko, ponieważ produkuje bardzo małą ilość spalin – nieporównywalną z kotłami na węgiel.

Rodzaje kotłów na pellet

Wybierając kotły na pellet można natknąć się na urządzenia nazywane kotłami dwufunkcyjnymi. Zostały one stworzone w celu zaspokojenia potrzeb osób, które nie mają ściśle określonych oczekiwań i chcą korzystać z różnych rodzajów paliwa np. pelletu i ekogroszku.

Bardzo chętnie kupowanymi urządzeniami na pellet są kotły automatyczne, które sprzedawane są z automatycznymi podajnikami (ślimakowe albo pneumatyczne) i zbiornikami paliwa. Wymagają bardzo małej ilości pracy i wyposażone są w systemy czyszczące, które sprawiają, że wystarczy raz w miesiącu usunąć popiół z urządzenia. Dodatkowo są łatwe do obsługi i sterowania, a wiele z nich można ustawiać za pomocą internetowego systemu, który pozwala na kontrolę stanu urządzenia z dowolnego miejsca na ziemi.

Kotły na pellet jednofunkcyjne służą tylko do ogrzania domu, nie przygotowują one ciepłej wody. Produkcja ogrzanej wody może być możliwa, wówczas, gdy kupimy do urządzenia oddzielny zasobnik c.w.u.

Zalety i wady kotłów automatycznych na pellet

Kotły automatyczne na pellet produkują bardzo mało substancji smołowych oraz popiołu. Ich ilość jest nieporównywalna do produkcji zanieczyszczeń z paliw takich jak węgiel kamienny lub brunatny. Pellet jest paliwem odnawialnym i powstaje głównie z odpadów drzewnych np. sprasowanych trocin bez sztucznych dodatków. Wysoka sprawność kotłów automatycznych sprawia, że kocioł jest łatwy do czyszczenia i emituje małą ilość substancji smolistych.

Kotły automatyczne na pellet są bardzo proste w instalacji oraz obsłudze. Wysoka automatyczność sprawia, że kocioł wystarcza raz na tydzień przeczyścić, a także raz na dwa tygodnie dorzucić opał.

Największą wadą kotłów automatycznych na pellet jest ich wysoki koszt. Urządzenie zwraca się dopiero po kilku latach i wymaga dość sporej inwestycji. Kotły automatyczne na pellet samodzielnie dostosowują automatyczne spalanie paliwa do temperatury panującej w budynku. Za pomocą właściwego ustawienia sterownika kotła, nie tracimy opału na ogrzewanie, kiedy temperatura w pomieszczeniach jest wystarczająca. Dzięki tej innowacji szybko odczujemy różnicę w wydatkach generowanych przez koszty zużytego paliwa.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 31 sierpnia 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca