Wywrota

Paleciak w praktyce – gdzie może się przydać ręczny wózek paletowy?

Miejsc, w których pracuje się z ciężkimi ładunkami nie brakuje. Oczywiście, jako pierwsze przychodzą nam na myśl magazyny i place składowe. Ciężkie ładunki równie często są przenoszone w zakładach produkcyjnych, w których surowiec opuszcza magazyn, do którego następnie trafiają wyroby gotowe. Gdzie jeszcze pracownicy na co dzień muszą się mierzyć z ciężarami?

W dzisiejszym artykule postaramy się podpowiedzieć gdzie i komu przydałby się prosty paleciak.

 

Do czego służy paleciak?

 

Paleciak to rodzaj ręcznego wózka widłowego, który służy do przemieszczania ciężkich ładunków na bliskie odległości. Standardowe paleciaki o udźwigu maksymalnym 2500 kg są dodatkowo wyposażone w funkcję podnoszenia ładunku. Maksymalna wysokość podnoszenia wynosi w tym przypadku 20 cm. W ofercie producentów wózków paletowych znajdziemy także rozwiązania umożliwiające podnoszenie ładunków na maksymalną wysokość 160 cm. Są to tzw. ręczne wózki paletowe wysokiego podnoszenia. Możliwość podniesienia ładunku na większą wysokość wiąże się z obniżeniem maksymalnego udźwigu wózka, który w tym przypadku wynosi 1000 kg. Od tego, jaki wózek wybierzemy będzie zależała jego funkcjonalność. Dlatego przez zakupem wózka należy określić warunki, w jakich urządzenie będzie eksploatowane.

 

Gdzie może się przydać paleciak?

 

Duże magazyny i centra dystrybucji już dawno zrezygnowały z ręcznych wózków paletowych na rzecz ich elektrycznych odpowiedników. Nie oznacza to jednak, że paleciaki zupełnie wypadły z obiegu jeśli chodzi o gospodarkę magazynową. Z powodzeniem są użytkowane w super- i hipermarketach, gdzie wykorzystuje się je do przenoszenia towarów z lokalnego magazynu (często zaplecza) do hali sprzedażowej. W ten sam sposób z funkcjonalności paleciaka może skorzystać właściciel dowolnego sklepu z magazynem/zapleczem.

Paleciak to także niezwykle funkcjonalne rozwiązanie dla firm kurierskich i przewozowych, ponieważ umożliwia jednorazowy transport dużej liczby przesyłek, nawet jeśli są one ciężkie. Nic więc dziwnego, że klasyczne ręczne wózki paletowe możemy spotkać także w placówkach Poczty Polskiej. Okazuje się bowiem, że te niezwykle proste w obsłudze urządzenia sprawdzają się praktycznie wszędzie tam, gdzie występuje konieczność relokowania ciężkich ładunków. Warunkiem jest odpowiednia nawierzchnia.

 

A co z ładunkami, które nie są na paletach?

 

Określenie „paleciak” bywa bardzo mylące, ponieważ z miejsca kojarzy się z przenoszeniem ładunków zapakowanych na paletach. W prawdzie standardowe paleciaki są projektowane i produkowane w taki sposób, żeby ułatwiać pracę z europaletami – długość oraz rozstaw wideł wózków idealnie odpowiadają wejściom w paletach. Nie oznacza to jednak, że korzystając z wózka paletowego nie możemy przenieść ładunku zapakowanego inaczej niż przy użyciu europalet.

Obok klasycznych rozwiązań w ofercie producentów znajdziemy także wózki z krótszymi i dłuższymi widłami, które doskonale sprawdzają się w pracy z niestandardowymi ładunkami, lub paletami wielkogabarytowymi. Różne są także szerokości wózków, dzięki czemu z łatwością możemy wybrać rozwiązanie, które będzie w pełni odpowiadało naszym potrzebom transportowym.


przysłano: 3 września 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca