Wywrota

Nawożenie krzewów róż. Jak robić to dobrze?

Kto z nas nie marzy o pięknym i kolorowym ogrodzie z oczkiem wodnym i ławeczką, na której w wolnej chwili można poczytać książkę i oderwać się od szarej rzeczywistości. Jednym z głównych elementów takiej wizji są w większości bujne krzaki róży. By jednak były one tak dorodne i efektowne, należy się nimi odpowiednio zająć. Jak je pielęgnować? Czym nawozić? Sprawdźmy!

Dlaczego nawozić?

Nawożenie róż jest niezwykle ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, ponieważ wszelkie niedobory, bardzo szybko odbijają się na kondycji i wyglądzie krzewów. W efekcie takich zaniedbań, róże słabo kwitną i stają się podatne na choroby.

Czym nawozić?

Do nawożenia krzewów można zastosować nawozy organiczne lub mineralne. Na czym polega różnica?

Nawozy organiczne, czyli kompost i obornik, poprawiają strukturę gleby, stwarzają jej lepsze warunki do rozwoju pożytecznych mikroorganizmów glebowych i utrzymują odpowiedni poziom próchnicy w niej. W przypadku róż, najlepiej zastosować przekompostowany obornik (min. 6 miesięcy) – świeży może popalić korzenie krzewów.

W sytuacji, gdy nawozy organiczne nie są w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb krzewów, należy sięgnąć po wieloskładnikowe nawozy mineralne, które stopniowo uwalniają pierwiastki do gleby, by zapewnić pożywienie roślinom na cały sezon.

Kiedy nawozić?

Przed przystąpieniem do sadzenia krzewów róż w ogrodzie, należy zasilić glebę obornikiem. Z tego też powodu, nie trzeba ich nawozić w pierwszym roku po zasadzeniu. Zabieg ten, należy przeprowadzić dopiero w drugim roku po wiosennym cięciu. W zależności od wybranego rodzaju nawozu, harmonogram tego zabiegu wygląda następująco:

  • Nawożenie kompostem należy wykonać 3 razy w sezonie – najpierw w marcu, potem w maju-czerwcu i na sam koniec w październiku-listopadzie.
  • Nawożenie obornikiem należy przeprowadzić raz na 2-3 lata. Zabieg ten należy wykonać raz lub 2 razy w sezonie – w marcu lub październiku/listopadzie.
  • Nawozy długodziałające należy stosować 2 razy w sezonie – najpierw na przełomie marca/kwietnia, a potem na przełomie maja/czerwca.
  • Nawozy mineralne należy stosować 3 razy w ciągu sezonu – pierwsze nawożenie powinno się odbyć w kwietniu, drugie w maju/czerwcu, a trzecie w połowie lipca.

Róże są bardzo efektownymi, choć wymagającymi roślinami. Ujął to doskonale Antoine de Saint Exupery w swojej powiastce filozoficznej Mały książę. Choć w historii tej chodziło przede wszystkim o miłość, to jednym z jej kluczowych elementów było również staranne pielęgnowanie róży. Czy w przymrużeniu oka nie jest to, to samo?


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 4 września 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca