Wywrota

Działalność nierejestrowana – kto może skorzystać z takiego rozwiązania?

Działalność nierejestrowana funkcjonuje w Polsce od 30 kwietnia 2018 r. – została wprowadzona wraz z wejściem w życie tzw. konstytucji dla biznesu. Celem tego rozwiązana jest wspieranie drobnych przedsiębiorców pracujących w domu, np. udzielających korepetycji czy zajmujących się pieczeniem ciast na zamówienie.

Zgodnie z ustawą Prawo Przedsiębiorców, aby móc prowadzić działalność nierejestrowaną, należy spełnić łącznie dwa warunki:

  • przychód w ciągu miesiąca nie może przekroczyć 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2018 r. to 1050 zł),

  • osoba ją podejmująca nie mogła w ciągu ostatnich 60 dni prowadzić normalnej działalności gospodarczej.

Działalność nierejestrowana nie może być wykonywana w ramach spółki cywilnej, a także nie mogą z niej korzystać podmioty wymagające posiadania koncesji czy licencji.

Uwaga! Ponieważ w 2019 r. najniższe wynagrodzenie wzrośnie do 2250 zł, próg przychodów dla działalności nierejestrowanej od 1 stycznia 2019 r. wyniesie 1125 zł. Jego przekroczenie już chociażby o 1 zł wymaga zarejestrowania działalności w ciągu 7 dni.

Działalność nierejestrowana a ZUS i podatki

Osoby prowadzące działalność nierejestrowaną nie muszą opłacać składek ZUS ani dokonywać rejestracji do ubezpieczenia. Od uzyskanego dzięki niemu dochodu trzeba oczywiście opłacić podatek w wysokości 18 lub 32% (skala podatkowa). Ponieważ podatek opłaca się od dochodu, oznacza to, że od uzyskanych przychodów można odliczyć koszty. Dowodem potwierdzającym uzyskanie kosztów są dokumenty zakupu, np. faktury czy rachunki.

Osiągnięte przychody oraz poniesione koszty uzyskania przychodów z tytułu prowadzenia działalności nierejestrowanej podatnik wykazuje w zeznaniu rocznym PIT-36 w części „Inne źródła”. Nie ma obowiązku odprowadzania miesięcznych lub kwartalnych zaliczek na podatek dochodowy.

Osoby prowadzące działalność nierejestrowaną mogą dokumentować swoją sprzedaż na różne sposoby. Jeśli prowadzą sprzedaż na rzecz osób prywatnych oraz rolników ryczałtowych może być wymagane posiadanie kasy fiskalnej i wystawianie paragonów. Jeżeli współpraca prowadzona jest z firmami, dokumentem sprzedaży będzie faktura bez VAT (w przypadku podmiotów zwolnionych z VAT) lub faktura VAT (w przypadku podatników VAT). Dla wygody wystawiania faktur, zarówno bez VAT, jak i z VAT, warto zainwestować w nowoczesny program do fakturowania, który pozwoli tworzyć dokumenty szybko, bezbłędnie, niemalże automatycznie. W programie do fakturowania intaxo.pl wystawienie do trzech faktur jest zupełnie bezpłatne, co dla małych działalności jest niewątpliwą oszczędnością.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 3 pazdziernika 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca