Wywrota

Uprawa tulipanów krok po kroku - poradnik praktyczny

Tulipan to jedna z popularnych roślin cebulkowych, którą chętnie sadzimy w naszych ogrodowych rabatach. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo odmian tulipanów, które różnią się kształtem, kolorem kwiatów, wysokością, czy też terminem kwitnienia. Ich uprawa nie jest trudna, ale rośliny te wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Zobacz, jak powinna wyglądać uprawa tulipanów w ogródku.

Sadzenie tulipanów

Najlepszym terminem na sadzenie tulipanów jest jesień – we wrześniu i w październiku. Dzięki temu roślina prawidłowo ukorzeni się w gruncie przed nadejściem zimy. Głębokość sadzenia powinna być dwu- lub trzykrotnie większa niż wysokość cebulki tulipana. Warto jest zasadzić je w specjalnych, plastikowych koszyczkach, które bez problemu kupimy w sklepie ogrodniczym. Ich ażurowe ścianki i dno skutecznie ochronią cebulki rośliny przed insektami, a także ułatwią nam wykopanie rośliny w późniejszym okresie.

 

Sadzenie tulipanów powinno odbywać się w słonecznym miejscu, gdzie podłoże jest żyzne i wilgotne, o odczynie obojętnym. Przed umieszczeniem sadzonek w gruncie, zasilamy glebę właściwym nawozem mineralnym. Jeśli tego nie zrobimy, wtedy będziemy musieli nawieść tulipany po rozpoczęciu wzrostu lub po okresie przekwitania.

Konieczne jest też zabezpieczenie tulipanów na zimę. W tym celu możemy wykorzystać ściółkę, torf, słomę lub gałązki świerku. Okrycie rabaty z tulipanami pozwoli nam ochronić glebę przed nadmiernym przemarznięciem, wyschnięciem i zachwaszczeniem. Jeśli szukasz więcej porad jak i kiedy sadzić tulipany, sprawdź ten artykuł.

Uprawa tulipanów w ogrodzie wiosną

Jeśli odpowiednio przygotowaliśmy stanowisko i posadziliśmy cebulki, dalsza hodowla tulipanów nie sprawi nam wiele trudności. W okresie wiosennym nasze oko będą cieszyły łodygi tulipanów wychodzące z gruntu, a następnie piękne, kolorowe kwiaty. Bardzo ważne jest systematyczne podlewanie rośliny. Tulipany zaczynamy zasilać wodą wted, gdy nad ziemią pojawią się zielone części roślin. Czynność tę kontynuujemy przez 5 tygodnie po okresie kwitnienia.

Nawożenie tulipanów

Z uwagi na duże zapotrzebowanie składników pokarmowych i krótki okres wegetacji tulipanów, który trwa od marca do czerwca,  konieczne jest ich nawożenie. Rośliny te mogą być zasilane nawozami jednoskładnikowymi lub mieszankami, które samodzielnie stworzymy. Większość nawozów z zawartością azotu (jedną trzecią dawki) stosuje się dwa lub trzy tygodnie po posadzeniu cebulek tulipanów. Pozostałą część dawki wykorzystujemy w okresie wiosennym przed pojawieniem się liści i przed kwitnieniem.

Pielęgnacja tulipanów w ogródku

Ważną kwestią jest przede wszystkim usunięcie przekwitłych kwiatów. Nie należy jednak pobawić tulipanów liści – te akurat muszą same zaschnąć. Po obumarciu wszystkich liści, konieczne jest wykopanie i oczyszczenie cebulek tulipanów. Dzięki temu możliwe będzie rozmnożenie tulipanów w przyszłym roku. Cebulki rośliny przechowujemy w suchym miejscu  z dostępem powietrza do września lub października, kiedy będziemy mogli je ponownie posadzić w gruncie.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 2 listopada 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca