Jak zacząć szybko i skutecznie oszczędzać?

Oszczędzanie pieniędzy możemy porównać z dbaniem o formę fizyczną. Żeby efekty były zauważalne musimy to robić często, przez cały czas. Oszczędzanie musi mieć sens, dlatego powinno stać się to dla nas pewnego rodzaju nawykiem, który pozwoli nam coś osiągnąć.

Często, żeby zrozumieć sposób oszczędzania potrzebne są cenne wskazówki lub odpowiedni do tego system, który podpowie nam jak prawidłowo zacząć oszczędzać. Spotkałam się niedawno z tzw. "metodą małych liczb". Udowodniła mi ona, że oszczędzanie nie musi być wcale takie nieprzyjemne jak często twierdzimy. Musimy tylko przestać patrzeć na liczby, które są nam potrzebne na końcu, i zacząć patrzeć na tę, którą wrzucamy do skarbonki. Zawsze mówimy, że chcemy oszczędzać - tylko nie mamy z czego. Wynika to z tego, że nasze oszczędzanie pozostawiamy na koniec miesiąca, wtedy gdy jest to niemożliwe. Na końcu miesiąca nigdy nic nam nie zostaje. Nie wiadomo, dlaczego tak się właśnie dzieje, ale chcąc coś zaoszczędzić musimy oszczędzać cały czas lub oszczędzać na początku i odkładać pewną kwotę.

Musimy zrozumieć, jak oszczędzać na jakiś konkretny cel?

Załóżmy, że chcielibyśmy za jakiś rok wyjechać na wakacje, ale żeby to zrobić potrzebujemy, np. kredytu, gdyż nie będzie nas na to stać. Przyjmijmy, że na ten wydatek będziemy potrzebować 1500 złotych. Teraz przedstawię sposób tej metody.

 

1500 złotych podzielmy, więc na 12 miesięcy, czyli wychodzi nam 125 zł. 125 złotych to kwota, którą będziemy musieli miesięcznie odłożyć, aby uzyskać 1500 złotych. Warto tutaj zauważyć, że nie uwzględnia żadnych kont oszczędnościowych, które generują jakieś dodatkowe odsetki. Wystarczy składać odpowiednią kwotę do skarbonki przez rok bez "doglądania jej zawartości".

Podzielimy to jeszcze inaczej

Skoro rok ma 52 tygodnie to po podzieleniu 1500 złotych na 52 tygodnie otrzymamy około 30 złotych. To wygląda już całkiem nieźle... Jest to kwota, którą tym razem musimy odkładać tygodniowo, aby na koniec otrzymać upragnione 1500 złotych. Zamiast wydawać na głupoty, warto byłoby na coś odłożyć i zaoszczędzić. Jeśli przeliczymy to na dni, to otrzymamy jakieś symboliczne 5 złotych dziennie. Oszczędzanie przy takiej kwocie wydaje się już całkiem proste... Kiedyś wydawałoby się to marzeniem z kosmosu, ale teraz jest to całkiem możliwe i osiągalne.

 

Warto nawet odczekać i zakupić coś jeszcze taniej - polując na różne promocje oferowanego produktu, który nas interesuje. Oszczędzać może każdy. Trzeba tylko chcieć. Wystarczy, że oszczędzanie stanie się naszym nawykiem. Wtedy będzie już tylko lepiej…

 

Porównywaj i wybieraj najlepsze oferty na stronie porównawczej pożyczek Racoongo.com tylko w kilku krokach. Za pomocą usługi porównania możesz szybko i wygodnie uzyskać wszystkie potrzebne informacje, Racoongo.com zrobi to za Ciebie.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 8 listopada 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło