Przydomowa oczyszczalnia ścieków – konserwacja i eksploatacja.

Każda przydomowa oczyszczalnia ścieków musi być co jakiś czas konserwowana i sprawdzana na okoliczność ewentualnych usterek czy wad.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – konserwacja i eksploatacja.

Każda przydomowa oczyszczalnia ścieków musi być co jakiś czas konserwowana i sprawdzana na okoliczność ewentualnych usterek czy wad.

Zasady eksploatacji

Sama praca przydomowej oczyszczalni kosztuje nas niewiele i nie wymaga od nas nakładów pracy fizycznej. Tak się dzieje do czasu kiedy nie nastąpi jakaś awaria, której usunięcie będzie nas dużo kosztować. Aby temu zapobiec, należy pamiętać o zasadach właściwej eksploatacji i konserwacji oczyszczalni. Koniecznością jest na przykład okresowe opróżnianie osadnika gnilnego i wtórnego z nagromadzonych części stałych. Czynność tą można wykonywać samodzielnie, lecz usunięty z osadników osad należy zutylizować. Producenci przydomowych oczyszczalni ścieków zalecają wykonywanie tego zadania co rok lub maksymalnie co trzy lata. Do naszych obowiązków należy też przegląd dmuchawy powietrza oraz czyszczenie filtrów powietrza. Zabieg ten powinien zostać przeprowadzony co trzy miesiące, podobnie jak przepłukanie czystą wodą pompy. Ostatecznie pozostaje nam kontrolowanie osadu w strefie aktywacyjnej, które przeprowadzamy trzy razy do roku oraz okresowa kontrola składu odpływu, regulacja natlenienia i oczywiście uzupełnianie kultur mikroorganizmów.

Samo stosowanie biopreparatów jest kluczowe do właściwego konserwowania oczyszczalni. Te powinniśmy dodawać raz w tygodniu, a w ostateczności przynajmniej raz na dwa tygodnie. To one bowiem odpowiadają za redukcje osadu, który powstaje w osadniku gnilnym oraz wspomagają procesy oczyszczania całej konstrukcji. Dodatkowo regularne stosowanie biopreparatów sprawia, że zmniejsza się ryzyka zatorowania przepływu w rurach, a także poprawia się praca osadnika gnilnego. Tym samym ścieki są dużo lepiej oczyszczone.

Naprawa oczyszczalni

Niekiedy jednak mimo naszych usilnych starań i właściwego konserwowania oczyszczalni, dochodzi w niej do awarii. Najczęściej mamy do czynienia z rozszczelnieniem elementów instalacji lub rur. Często też dochodzi do nadmiernej kolmatacji gruntu lub też zatorowanie przepływu w układzie. Rzadziej możemy się spotkać z obumarciem osadu czynnego czy po prostu zwyczajnym zużyciem elementów. Efektem awarii są nie tylko brzydkie zapachy, ale zaburzenie, a czasami wręcz zaprzestanie pracy całej oczyszczalni. Przy prawidłowo prowadzonej konserwacji przydomowej oczyszczalni ścieków, częstą przyczyną awarii jest po prostu zły dobór metody utylizacji ścieków. Wiążę się to z niewłaściwym rozpoznaniem samych warunków gruntowych. W takim przypadku musimy koniecznie wymienić całą konstrukcję i działające urządzenie na nowe, które będzie dostosowane do okolicznych warunków. Czasami awaria spowodowana jest niewłaściwym i niechlujnie przeprowadzonym montażem. Jeśli wykonawca pozostawi nieszczelny system połączeń lub niewłaściwie dobierze system spadku w rurach, to błąd ten bardzo szybko da się nam we znaki. Podobnie jest też w przypadku niewłaściwego położenia osadnika gnilnego oraz ewentualnymi innymi błędami, które powstały podczas montażu. W każdym z tych przypadków możemy i mamy takie prawo, aby domagać się od wykonawcy naprawienia wszelkich swoich błędów oraz zaniechań.

 

Przydomową oczyszczalnie ścieków zamówisz tutaj:

Eko House
Technologie Ekologiczne
E. Orzeszkowej 21, 62-650 Kłodawa
NIP: 666-194-54-56  REGON: 301617650 

telefon: +48 609 482 429
e-mail: biuro@eko-house.info           

Godziny pracy:
poniedziałek - piątek: 8:00 - 17:00
 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 23 listopada 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło