Wywrota

Maszyny CNC a proces toczenia

Współczesne zakłady produkcyjne bazują na innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych, a jednym z nich jest zastosowanie urządzeń CNC. Celem owych maszyn jest szeroko rozumiana obróbka metali, ale nie jest to jedyny rodzaj zastosowania.

Do innych rodzajów obróbki zaliczamy również

- obróbka skrawaniem

- obróbka cieplna

- obróbka plastyczna

- obróbka chemiczna

Zwłaszcza ostatnia czynność jest bardzo ważna dla wielu gałęzi przemysłu, bowiem dzięki niej dochodzi do procesu zmiany właściwości chemicznych oraz fizycznych metali. Metodą najczęściej stosowaną jest oczywiście toczenie – proces ten znajduje swoje zastosowanie głównie w obróbce metali oraz tworzyw sztucznych. Dotyczy on najczęściej konstrukcji o kształcie zaokrąglonym, takich jak stożek bądź walec. Do produkcji tego typu niekonwencjonalnych produktów stosuje się zaawansowane technologicznie tokarki CNC, czyli urządzenia sterowane numerycznie na podstawie oprogramowania. Obróbka CNC pozwala produkować szybciej, wydajniej, precyzyjniej oraz skuteczniej.

Powierzchnie obrotowe i proces obróbki

W przypadku powierzchni obrotowych, czyli zaokrąglonych (walec) stosuje się proces tzw. obróbki skrawaniem. Proces ten polega na zdejmowaniu – innymi słowy – ścieraniu poszczególnych warstw materiału, aż do momentu uzyskania satysfakcjonującego kształtu. Sam proces obróbki skrawaniem może występować w różnych wariantach, a najbardziej powszechnym jest obróbka wiórowa. Polega ona na usuwaniu nadmiaru materiału przy wykorzystaniu specjalnych narzędzi skrawających ze ściśle wykorzystaną liczbą ostrzy oraz odpowiednią ich geometrią.

Zewnętrze powierzchnie walcowe, a obróbka CNC

Proces toczenia CNC jest podzielony na poszczególne etapy. W pierwszym cyklu wykonywane jest tzw. toczenie zgrubne polegające na usunięciu niepasujących części materiału. W konsekwencji toczenie CNC na tym etapie pozwala uzyskać założony wcześniej kształt. Kolejny etap to proces toczenia właściwego, którego pokłosiem jest nadanie kształtu właściwego przy wykorzystywaniu tytułowych tokarek. Proces toczenia właściwego kończy się obróbką wykańczającą, która polega na delikatne korektach związanych z estetycznością bryły – m.in. gładzenie powierzchni, czy krawędziowanie.

Toczenie w wariancie CNC – kierunki toczenia

 

Istnieją dwa podstawowe kierunki toczenia CNC – toczenie poprzeczne oraz toczenie wzdłużne. Różnią się one przede wszystkim ze względu na kierunek posuwu noża – może być on równoległy do osi obrotu przedmiotu, bądź prostopadły. Bez względu na wspomniany kierunek toczenia CNC zamierzony kształt może zostać uzyskany. Obecnie jest to najskuteczniejsza i najbardziej wydajna metoda w zautomatyzowanych procesach produkcyjnych.

Części do maszyn CNC zapewnia sklep techniczno-narzędziowy EBMiA.pl oferujący sprzęgła pod adresem https://www.ebmia.pl/mechanika-sprzegla-c-196_189.html


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 23 listopada 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca