Wywrota

Ekspres do kawy. Jakie jest najlepsze urządzenie wybrać do małego biura i niewielkiej domowej kuchni

Jeśli nie wyobrażasz sobie poranka bez filiżanki aromatycznej kawy, a w pracy trudno skupić Ci się, kiedy obok nie stoi kubek z ciepłym kofeinowym napojem, czas na zakup dobrego ekspresu do kawy. Podpowiadamy, jaki sprzęt najlepiej wybrać, kiedy szukasz kompaktowego i wygodnego urządzenia.

Spis treści:

Ekspres do kawy – rodzaje ekspresów i sposób działania

Ekspres do kawy na kapsułki – jak wybrać najlepszy model do małego biura lub mieszkania  

Automatyczne ekspresy do kawy – czy warto zakupić taki model do małego biura

Ekspres kolbowy – jak sprawdzi się w biurze

Ekspresy do kawy – czym kierować się przy wyborze

Ekspres do kawy – rodzaje ekspresów i sposób działania

W najprostszym rozróżnieniu ekspresy do kawy dzieli się na dwa rodzaje: urządzenia przelewowe i ciśnieniowe. Pierwszy wymieniony typ sprzętów do zaparzania kawy to proste w budowie ekspresy składające się z pojemnika na wodę, filtra na zmielony proszek i dzbanka na napar ustawiony na podgrzewanej płytce.

W ekspresie przelewowym jednorazowo przygotujemy większe ilości kawy, w zależności od wielkości zbiornika na wodę i pojemności dzbanka. Zasada działania urządzenia jest bardzo prosta. Woda podgrzana do odpowiedniej temperatury przesącza się przez filtr napełniony zmieloną kawą, dając w efekcie aromatyczny i mocny napar spływający do dzbanka umieszczonego pod filtrem. Dzbanek znajduje się najczęściej na podgrzewanej płytce, dzięki czemu zaparzona kawa przez cały czas, kiedy włączony jest ekspres, pozostaje ciepła. W ekspresie przelewowym zaparzamy jeden rodzaj kawy – esencjonalną kawę czarną o dużej zawartości kofeiny. Jeśli pijamy kawy mleczne, do ekspresu przelewowego potrzebujemy jeszcze osobnego spieniacza do mleka. Ekspres z filtrem i podgrzewanym dzbankiem poleca się osobom pijącym duże ilości czarnego napitku, które cenią sobie wygodę. Raz zaparzona kawa może podgrzewać się przez wiele godzin. Za każdym razem kiedy chcemy się jej napić, napełniamy nią po prostu kubek.

 

Ekspres przelewowy posłuży też jako praktyczne urządzenie do biura, w którym pracuje mała liczba osób. Raz zaparzony dzbanek kawy wystarczy na 3-4 filiżanki napoju. Ekspres łatwo się czyści (wystarczy wyjąć zużyty filtr z kawą i przemyć dzbanek), jest ekonomiczny i prosty w obsłudze. Wśród jego wad wymienia się jednak to, że przygotowuje tylko jeden rodzaj dość mocnej kawy i nie ma w nim możliwości ani zmielenia kawowych ziaren, ani spienienia mleka (na rynku są już nowoczesne modele ze zintegrowanym młynkiem). Trudno też kontrolować moc kawy, bo jej intensywność zależy od ilości wsypanego do filtra proszku oraz dolanej wody. Za każdym razem filiżanka dużej czarnej może więc smakować inaczej, nawet jeśli zaparzamy ją cały czas z tego samego gatunku kawy.

Drugą gałąź urządzeń do zaparzania kawy reprezentują ekspresy ciśnieniowe. W tej grupie znajdują się sprzęty w pełni zautomatyzowane wymagające tylko naciśnięcia jednego przycisku, żeby przygotować kawowy napój. Do urządzeń ciśnieniowych zalicza się ekspresy półautomatyczne, czyli ekspresy kolbowe, ekspres do kawy na kapsułki, a także proste włoskie kawiarki.

Wszystkie te sprzęty łączy jedno – ciśnienie. To właśnie dzięki niemu powstaje przepyszne klasyczne espresso czy aromatyczna cafè crema z charakterystyczną orzechową pianką. W ekspresach ciśnieniowych umieszczona jest specjalna pompa wytwarzająca ciśnienie. Podgrzana prawie do temperatury wrzenia woda przepuszczana jest pod ciśnieniem przez sitko, w którym znajduje się kawa. Im wyższe ciśnienie, tym lepszy smak kawowego napoju. Najlepsze urządzenia do zaparzania kawy wytwarzają ciśnienie o wysokości 12-15 barów.

Ekspres do kawy na kapsułki – jak wybrać najlepszy model do małego biura lub mieszkania?    

Automatyczne sprzęty na kapsułki można uznać za jedne z najwygodniejszych ekspresów do kawy. Wymagają nieskomplikowanej obsługi, a przygotowanie w nich kawy zajmuje nie więcej niż 1 minutę. Są przy tym higieniczne i łatwe do czyszczenia. Zaparzanie kawowego napoju w ekspresie na kapsułki to (dosłownie) czysta przyjemność. Wokół urządzenia nie rozsypuje się kawowy proszek, a po zakończeniu parzenia wystarczy tylko wyjąć kapsułkę z ekspresu i wyrzucić ją do kosza. Idealne rozwiązanie, jeśli cenimy swój czas, a zależy nam na dobrym smaku wypijanej kawy.

Ekspres do kawy na kapsułki doskonale sprawdzi się też w małym biurze i mieszkaniu, gdzie brakuje dużych ilości miejsca na blacie roboczym. Kompaktowy sprzęt, szczególnie taki jak np. Nespresso Essenza Mini https://www.nespresso.com/pl/pl/essenza-mini-coffee-machine zaparzy każdy rodzaj kawy, a przy tym zajmie tak niewiele przestrzeni, że nawet go nie zauważymy. Minimalistyczny w swojej formie ekspres dopasuje się do wystroju każdego wnętrza i będzie stanowił jego ciekawy element. Choć urządzenie charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami, ma ogromne możliwości. Przygotujemy w nim klasyczne włoskie espresso lub przedłużone lungo z jednego z 24 rodzajów kawy Grand Cru. Dzięki dodatkowemu spieniaczowi do mleka Aeroccino 3 stworzymy dowolną kawę mleczną z przepyszną kremową pianką.

 

Najlepszy ekspres do kawy na kapsułki będzie wyposażony w automatyczny system do spieniania mleka, dzięki któremu każdy domownik czy pracownik w kilka chwil przygotuje dla siebie swoją ulubioną filiżankę kawowego napoju. Kapsułkowe urządzenie https://www.nespresso.com/pl/pl/order/machines pozwala zaparzać kawę, która za każdym razem smakuje tak samo. Nie musimy więc posiadać żadnych umiejętności wprawnego baristy, żeby zaserwować sobie lub innym wyśmienitą kawę. Dzięki ekspresowi na kapsułki nawet wtedy, kiedy rano bardzo się spieszymy, wyjdziemy z kubkiem ciepłej kawy w ręku. Takie ciśnieniowe urządzenie skróci również pracownicze przerwy na kawę. Zaparzenie ciepłej filiżanki naparu trwa zaledwie chwilę, więc pracownik szybko wróci do swoich obowiązków.  

Automatyczne ekspresy do kawy – czy warto zakupić taki model do małego biura?

Ekspres (często błędnie pisany jako expres do kawy) w pełni zautomatyzowany to urządzenie przeznaczone szczególnie dla miłośników i znawców dobrego smaku. Sprzęt, podobnie jak ekspres na kapsułki, w krótkim czasie przygotuje dla nas filiżankę małej czarnej lub wyczaruje pyszną kawę mleczną. Urządzenie działa w pełni automatycznie, a nasza rola polega jedynie na wsypaniu kawowych ziaren, dolaniu wody do zbiornika i wciśnięciu przycisku. Ekspres automatyczny zmieli odpowiednią ilość kawy, dostosuje ilość wody do wybranego przez nas napoju i podgrzeje oraz spieni mleko. W najnowocześniejszych modelach możemy zaprogramować własne napoje dostosowane wielkością i mocą naparu do naszych upodobań. Urządzeniem możemy również sterować za pomocą telefonu i specjalnej aplikacji, a także ustawić czas zaparzania.

Ekspresy w pełni zautomatyzowane należą do najdroższych kawowych sprzętów, jednak podkreśla się, że przygotowana w nich kawa smakuje najlepiej (dużo zależy oczywiście od jakości użytych ziaren). Czy taki sprzęt sprawdzi się w małym biurze? Urządzenie zajmie na pewno znacznie więcej miejsca niż kompaktowy ekspres na kapsułki. Pracownicy będą mogli w nim jednak przygotować swoje ulubione kawowe napoje, wciskając jeden przycisk. Jeśli w biurze pija się duże ilości kawy, ekspres w pełni automatyczny będzie ekonomiczniejszy niż urządzenie na kapsułki. Na dobry sprzęt automatyczny musimy przeznaczyć ponad 2 tys. zł, jednak jego późniejsze użycie to tylko koszt kawy. Dla porównania: ekspres kapsułkowy kupimy już za ok. 400 zł, a przelewowy nawet za 150-200 zł.

Ekspres kolbowy – jak sprawdzi się w biurze?

Półautomatyczny ekspres, w którym kawę umieszcza się w specjalnej kolbie, należy do wymagających kawowych urządzeń. Przygotowanie espresso czy innej kawy zajmuje nam dłuższą chwilę. Najpierw musimy zmielić ziarna (jeśli zaparzamy kawę ze świeżo mielonych ziaren) i nasypać jej odpowiednią ilość do specjalnego sitka. Następnie ubijamy kawowy proszek, dolewamy wodę do zbiornika i wciskamy przycisk zaparzania. Jeśli pijamy napoje mleczne, w osobnym pojemniku podgrzewamy i spieniamy mleko. Ekspres kolbowy wymaga od nas przynajmniej podstawowych umiejętności baristycznych, jeśli chcemy serwować kawę zrównoważoną w smaku o odpowiedniej kwasowości i mocy. Przyrządzając kawowy napój w urządzeniu półautomatycznym, musimy za każdym razem oczyścić ekspres po zaparzeniu jednej filiżanki. Taki ekspres w biurze bywa kłopotliwy ze względu na obsługę oraz jego czyszczenie. Kawowy proszek rozsypuje się, a fusy trzeba ręcznie wypłukiwać z sitka.

Ekspresy do kawy – czym kierować się przy wyborze?

W każdym ekspresie do kawy, czy to przelewowym, kolbowym czy w pełni zautomatyzowanym przygotujemy kawę znacznie lepszą i zdrowszą niż klasyczną „zalewajkę” (kawowy proszek zalany wrzątkiem). Wybór ekspresu zależy od kilku czynników, a należą do nich:

  • budżet, jaki możemy przeznaczyć na sprzęt,
  • liczba kaw wypijanych w ciągu dnia,
  • jakość naparu,
  • rodzaj kawy, którą pijamy najczęściej,
  • miejsce w kuchni, na blacie roboczym,
  • nasze umiejętności w przygotowaniu kawy.

Jeśli wyposażamy biuro, a pracuje w nim tylko kilka osób (do 10 pracowników), zdecydujmy się na ekspres do kawy na kapsułki lub ekspres automatyczny. Na początek możemy również zakupić urządzenie przelewowe. Warto podpytać pracowników, jakie kawy najczęściej pijają i czy cenią sobie dobry smak kawowych napojów. Może się okazać, że przeznaczymy środki na zakup bardzo drogiego urządzenia, a zatrudnieni wcale nie będą z niego korzystać. Lepiej więc zdecydować się na tańszy ekspres, a w razie konieczności wymienić go na lepszy i wygodniejszy model.

W niewielkim mieszkaniu trudno będzie nam zmieścić duży w pełni zautomatyzowany ekspres czy nawet ekspres kolbowy. Jeśli zdecydujemy się na któryś z tych modeli, sprawdźmy czy możemy umieścić go pod szafkami (czy zbiornik na wodę wyjmuje się od góry, czy z boku, gdzie umieszcza się karafkę na mleko). Do małych przestrzeni poleca się kompaktowe ekspresy na kapsułki. Ich dodatkową zaletą jest łatwość obsługi i minimalne czynności konserwacyjne, które musimy przeprowadzać.

Najlepszy ekspres do kawy bo biura lub małego mieszkania to taki model, który dopasuje się do naszej przestrzeni, a jednocześnie pozwoli na szybkie i bezproblemowe zaparzenie kawy. Jeśli lubimy smak kawowych napojów, ale nie znamy się na ich przygotowaniu, zdecydujmy się na wygodny ekspres na kapsułki.

Źródła:

  • https://www.nespresso.com/pl/pl/essenza-mini-coffee-machine
  • https://www.telegraph.co.uk/food-and-drink/equipment/the-best-coffee-machines/
  • https://www.komputronik.pl/informacje/jak-dziala-i-z-czego-sie-sklada-ekspres-do-kawy/

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 27 listopada 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca