Wywrota

Jak wybrać dobrego fotografa na swój ślub?

W obecnych czasach pary szukające fotografa na swój ślub mają ogromny wybór ofert wielu różnych fotografów. Dodatkowo niemal każdy ma wśród swoich znajomych kogoś, kto zajmuje się fotografią mniej lub bardziej profesjonalnie. Zatem jak dokonać właściwego wyboru, aby później nie żałować, tylko cieszyć się wspaniałą pamiątką fotograficzną przez wiele lat?

Pary szukające fotografa mogą przede wszystkim zastanawiać się, skąd tak duże różnice cenowe w ofertach fotografów. Często są one nawet kilkukrotne. Przeglądając portfolio fotografów na pierwszy rzut oka większość zdjęć wygląda ładnie i właściwie podobnie. Pojawia się nawet wątpliwość, czy w ogóle zatrudniać profesjonalnego fotografa. Może wystarczy poprosić kogoś bliskiego o wykonanie kilku zdjęć podczas ceremonii a w trakcie zabawy weselnej i tak wielu gości będzie fotografować. Wystarczy później zgrać sobie te zdjęcia i wybrać spośród nich najlepsze ujęcia. Czy oby na pewno?

 

Po pierwsze zdecydowanie nie warto powierzać wykonanie zdjęć ślubnych osobom nie mającym odpowiedniego doświadczenia i profesjonalnego sprzętu. Najczęściej skutki tego są tragiczne i nie do naprawienia. Drugiego takiego dnia przecież nie będzie. Wbrew pozorom wykonanie dobrych zdjęć ślubnych wymaga od fotografa dużego doświadczenia, doskonałego sprzętu oraz pełnego zaangażowania.

 

Zapoznając się z portfolio fotografów warto poświęcić na to więcej czasu. Należy dokładnie przyjrzeć się zdjęciom, ponieważ na pierwszy rzut oka wszystkie fotografie mogą wydawać się ładne. Warto zwrócić uwagę na szczegóły takie jak:

  • Światło. Czy zdjęcie nie jest za ciemne lub za jasne? Czasem można tu zauważyć styl fotografa. Niektórzy robią zdjęcia ciemne, jakby tajemnicze lub mroczne. Czy taki styl na pewno nam odpowiada? A może wolelibyśmy zdjęcia jasne, bardziej radosne kadry.

  • Kolorystyka. Czy kolory nam się podobają? Tu też widać styl fotografa. Niektórzy zbyt intensywnie używają modnych filtrów zmieniających kolorystykę. Czy takie zdjęcia przetrwają próbę czasu i po wielu latach nadal będą zachwycać?

  • Temat. Czy na zdjęciach jest odpowiednio pokazany najważniejszy temat zdjęcia, np. twarz, oczy? Na zdjęciach portretowych, których w fotografii ślubnej jest wiele, twarz i oczy stanowią często najistotniejszy element, powinny zatem być dobrze ukazane i doświetlone. Pod oczami nie powinno być niepożądanych cieni, cera powinna wyglądać korzystnie.

  • Detale. W fotografii reportażowej, jaką niewątpliwie jest fotografia ślubna, istnieje duże niebezpieczeństwo, że na zdjęciach pojawiać się będą elementy niepożądane. Odwracają one uwagę od głównego tematu zdjęcia i zdecydowanie niekorzystnie wpływają na wygląd zdjęcia. Dobry fotograf podczas robienia zdjęć stara się zachować tzw. czysty kadr i nieustannie zwraca uwagę na wszystkie elementy jakie pojawią się na zdjęciu, w tym również na tło. Czasami w postprodukcji można wiele takich drobiazgów ze zdjęcia usunąć.

Oferta fotografa ślubnego jest również bardzo istotnym czynnikiem na który warto zwrócić uwagę, zatrudniając fotografa na swój ślub. Niewielu fotografów umieszcza szczegółowy opis oferty na swojej stronie, co niepotrzebnie utrudnia Młodym Parom wstępne porównanie ofert. Pomijając ten fakt, warto zwrócić uwagę m.in. na:

  • Godziny fotografowania. Te najczęściej są podobne. Większość fotografów oferuje fotografowanie od rana (od przygotowań) do późnych godzin nocnych. Niektórzy jednak życzą sobie wysokich dodatkowych opłat za każdą dodatkową godzinę. Inni są tu bardziej elastyczni i kilka godzin więcej nie wpływa na cenę.

  • Fotoksiążka czy fotoalbum. Najlepiej jeśli fotograf umożliwia Młodej Parzy wybór pomiędzy tymi produktami. Ponadto powinny one być wysokiej jakości oraz starannie przygotowane. Dobrze jest również, jeśli są wliczone w cenę usługi lub ewentualna dopłata jest niewygórowana.

  • Prezentacja multimedialna może być przygotowana jako prosty pokaz slajdów, który moglibyśmy z łatwością przygotować sami albo może to być niezwykle dopracowany i efektowny produkt. U najlepszych fotografów prezentacja multimedialna zachwyca i wzrusza - jest produktem, który ogląda się wiele razy z wielką przyjemnością.

  • Galeria internetowa. Dzięki niej można obejrzeć zdjęcia a nawet prezentacje z dowolnego miejsca - wystarczy tylko posiadać dostęp do internetu. Galeria powinna być wykonana jak nowoczesna, estetyczna, prywatna strona internetowa i oczywiście powinna być zabezpieczona hasłem.

Doświadczenie to kolejny element, na który warto zwrócić uwagę. Dobrze jeśli jest poparte wieloma pozytywnymi opiniami na różnych stronach internetowych. Jednak samo doświadczenie nie wystarczy do wykonania pięknej, fotograficznej pamiątki ślubnej. Potrzebny jest profesjonalny i zarazem bardzo kosztowny sprzęt fotograficzny. Taki sprzęt to często koszt znacznie przekraczający 50 tysięcy zł. Doświadczony i zaangażowany fotograf może wykorzystywać podczas swojej pracy m.in.: profesjonalne aparaty fotograficzne, najwyższej klasy obiektywy, wiele źródeł światła, softboxy, blendy, nadajniki radiowe a nawet drabinę.

 

Spotkanie z fotografem może być bardzo pomocne przy podejmowaniu ostatecznej decyzji. Podczas takiego spotkania jest szansa, aby obejrzeć wszystkie produkty na własne oczy, zadać dodatkowe pytania. Ponadto będzie można zauważyć, czy fotografowi rzeczywiście zależy na wykonaniu jak najlepszych zdjęć i czy to zajęcie jest również jego pasją.

 

fotograf Zielona Góra – RadoslawKwiatkowski.pl


źródło: 777
przysłano: 8 stycznia 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca