Wywrota

Smog w mieście? Dowiedz się, jak samodzielnie sprawdzać jakość powietrza!

Smog to cząsteczki zanieczyszczeń zawieszone w powietrzu, które przedostając się do płuc i krwioobiegu wywołują postępujące uszkodzenie organów oraz liczne choroby. Bardzo trudno się przed nim chronić, gdyż aby żyć, musimy przecież oddychać! Smog w ostatnich latach stał się bardzo powszechny w naszym kraju – trudno wręcz znaleźć na mapie Polski miejsce, w którym zjawisko to nie występuje.

Dlaczego smog jest tak niebezpieczny dla naszego zdrowia i w jaki sposób możemy szybko sprawdzić aktualną jakość powietrza w naszej miejscowości?

Dwa rodzaje „polskiego” smogu

Smog jest pojęciem, które na dobre zadomowiło się w świadomości Polaków. Jeszcze kilkanaście lat temu kojarzony głównie z wielkimi metropoliami miejskimi oraz chińskimi aglomeracjami, dziś smog jest powszechnie obecny także w naszym kraju. W zależności od pory roku, w Polsce spotkać można jego dwa rodzaje.

Smog londyński, który obserwujemy głównie w zimie, jest połączeniem mgły oraz zanieczyszczeń pochodzących z przydomowych i przemysłowych palenisk oraz ruchu samochodowego. Smog typu Los Angeles charakterystyczny głównie dla wielkich miast, w tym dla Warszawy i Krakowa, powstaje natomiast w wyniku reakcji cząsteczek zanieczyszczeń pochodzących z ruchu samochodowego ze światłem słonecznym.

Smog – brudna mgła, która co roku zabija tysiące osób

Oba rodzaje smogu są równie niebezpiecznie dla zdrowia i życia człowieka. Nie bez powodu smog jest przez wielu określany mianem cichego zabójcy. To właśnie on jest bowiem winien śmierci oraz pogorszenia stanu zdrowia wielu Polaków.

W wyniku oddychania silnie zanieczyszczonym powietrzem co roku w naszym kraju umiera ok. 45 tys. ludzi, a jeszcze więcej doznaje trwałego pogorszenia zdrowia i jakości życia w wyniku długotrwałej ekspozycji na silnie zanieczyszczone powietrze. Dane te są zatrważające oraz skłaniają do głębokiej refleksji – czy istnieje skuteczny sposób, który pozwala ochronić siebie i swoich bliskich przed negatywnym oddziaływaniem smogu na nasz organizm?

Kontroluj i działaj, czyli jak skutecznie bronić się przed smogiem?

Mimo tego, że walka ze smogiem jest bardzo trudna oraz wymaga poświęcenia czasu i zaangażowania zarówno samych władz, jak i mieszkańców, to już teraz możemy skutecznie chronić się przed smogiem. Kluczowa jest jednak nie tylko sama wiedza o smogu oraz świadomość zagrożenia, ale przede wszystkim codzienne sprawdzanie jakości powietrza w swojej najbliższej okolicy.

Jest to możliwe dzięki specjalnej sieci czujników, które znajdują się już w większości polskich miast. Ich zadaniem jest bieżące badanie stężenia zanieczyszczeń w powietrzu oraz przesyłanie danych pomiarowych na serwery, skąd następnie są udostępniane w Internecie lub w aplikacji mobilnej na smartfony. Aby poczynić pierwszy, najważniejszy krok do walki ze smogiem, wystarczy więc zainstalować na swoim telefonie aplikację, która pozwoli każdego dnia sprawdzać, jakiej jakości powietrzem oddychamy oraz lepiej planować swoje codzienne aktywności.

Partnerem artykułu jest Airly informujący o: smog - więcej na Airly.eu.


źródło: 777
przysłano: 14 stycznia 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca