Wywrota

Tomografia komputerowa w stomatologii

Tomografia komputerowa znajduje coraz szersze zastosowanie w przypadku stomatologii. Z usługą tą można spotkać się w profesjonalnych gabinetach dentystycznych. Dzięki temu, pacjenci mogą liczyć na kompleksowe leczenie, oparte na precyzyjnie uzyskanych wynikach na podstawie tomografu.

Nowoczesna diagnostyka obrazowa

Doświadczony stomatolog wie, że zwykłe zdjęcia rentgenowskie nie zawsze są wystarczające, jeśli chodzi o diagnozę pacjenta. Wówczas należy zdecydować się na tomografię komputerową. Sprawdza się ona wtedy, gdy potrzebna jest wyjątkowa precyzja podczas leczenia. Ma to chociażby znaczenie w implantacji lub w skomplikowanych zabiegach chirurgicznych zatok, czy nerwów zębodołowych. Tomografia komputerowa, zwłaszcza w formie 3D daje o wiele dokładniejsze wyniki. Profesjonalny dentysta najczęściej wykorzystuje swoim gabinecie metodę CBCT, a więc tomografię wiązki stożkowej. CBCT pozwala na uzyskanie obrazowania twarzoczaszki już podczas jednego obrotu źródła promieniowania. To oznacza, że pacjent przyjmie mniejszą dawkę promieniowania, a i sam czas badania będzie skrócony. Tomografia komputerowa w formie 3D umożliwia pozyskanie wiernego obrazu badanych tkanek pacjenta. Dzięki temu stomatolog może przeprowadzić precyzyjnie wszystkie pomiary. Może też dokładnie przewidzieć efekty leczenia. Jako, że efekty tomografii wyświetlane są na ekranie komputera dentysta może w pełni przenalizować wybrane przekroje części twarzowej czaszki pacjenta. Ważne jest to, że przekroje nie nakładają się na siebie.

 

Zalety tomografii komputerowej

Tomografia komputerowa 3D jest coraz częściej wykorzystywana w gabinetach stomatologicznych. Przydaje się na przykład w takich dziedzinach jak protetyka, o czym świadczy oferta Kliniki Cenker, z jaką można zapoznać się pod adresem https://cenker.pl/oferta/protetyka/ i przekonać do leczenia właśnie w tym miejscu. Metoda ta jest dopełnieniem zdjęć rentgenowskich. Dzięki niej można wstępnie wycenić koszty leczenia już podczas pierwszej wizyty. Cyfrowa wizualizacja wpływa również na pacjenta, który jest przekonany co do tego, że leczenie powinno być podjęte.


Tomograf komputerowy CBCT to urządzenie, którego głównym zadaniem jest precyzyjna
i wiarygodna diagnostyka układu stomatologicznego u konkretnego pacjenta. Pozwala to na przeprowadzenie nawet wyjątkowo wymagających zabiegów, ponieważ zmniejsza się ryzyko powikłań.

 

Diagnostyka 3D – zastosowanie

Przeprowadzana tomografia komputerowa 3D może wpływać na wprowadzenie odpowiedniego leczenia i tym samym – uratowanie chorego zęba. Przede wszystkim, tomografia podejmowana jest przy leczeniu implantologicznym. Przestrzenny obraz pozwala na zebranie danych dotyczących ilości kości w miejscu przeprowadzonego zabiegu.


To z kolei pozwala na dobranie implantu o odpowiedniej wielkości. Minimalizuje się ryzyko uszkodzenia okolicznych tkanek. Cyfrowa symulacja implantu jest niezwykle korzystnym zabiegiem, z jakiego warto skorzystać. Diagnostyka przy użyciu tomografu sprawdza się także w przypadku leczenia ortodontycznego.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: 777
przysłano: 18 stycznia 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca