Wywrota

Dworzec PKP we Wrocławiu - miejsce z historią

Dworzec we Wrocławiu nie należy do zwykłych. To miejsce związane z historią miasta.Dworzec Główny we Wrocławiu jest jedną z najstarszych tego typu budowli w Polsce.

Wraz z Marcinem Kowalskim, który jest pasjonatem historii Wrocławia a na co dzień, pracuje w firmie wynajmującej apartamenty we Wrocławiu - apartamentywroclaw24.pl opowiemy Wam historię Wrocławskiego dworca PKP. Firma Marcina - Apartamenty Wrocławskie, wynajmuje szereg apartamentów w okolicy magicznego Dworca PKP.

Projektant Dworca PKP we Wrocławiu

Projektantem Dworca PKP był najlepszy na owe czasy niemiecki architekt Wilhelm Grapow. W początkowej wersji dworzec znajdował się w południowej części miasta, wzrost rozwoju spowodował, że teraz zajmuje centralną część Wrocławia. Nie mniej wpasował się on idealnie w architekturę Wrocławia i dzięki geniuszowi Pana Grapowa do dziś jest bardzo praktyczny i spełnia najwyższe standardy dotyczące transportu kolejowego.

W tamtym okresie kolej przeżywała prawdziwy rozkwit, napływający kapitał pozwalał na jego rozbudowę, a także zagospodarowanie przestrzenne terenu wokół niego. Po latach to też zostało zmodernizowane. Dziś jest już w zupełnie innej formie, ale wiele z historii jeszcze w nim pozostało.

Zamach żołnierzy podziemia w Breslau

To jedna z ciekawszych, choć zapomnianych już historii dworca we Wrocławiu. Żołnierze Państwa Podziemnego dokonali zamachu bombowego na pociąg wiozący żołnierzy z frontu. Zanim doszło do zamachu na Dworcu Głównym we Wrocławiu, czynu takiego dokonano w Berlinie. Zamachy wywołały efekt propagandowy, pokazujący Niemcom, ze nawet we własnej stolicy nie mogą czuć się bezpieczni.
Kolejnym krokiem było Breslau, czyli ówczesny Dworzec Główny.
Dziś, kiedy walka z terroryzmem jest mocno propagowana, zamachy te stanowią źródło dyskusji na temat moralności i prawości. Pozostają wstydliwą częścią polskiej pamięci o bohaterskich żołnierzach polskiego Państwa Podziemnego. Nadal niewiele mówi się o historii i dokonaniach grupy Bernarda Drzyzgi, choć od 1995 roku wisi tablica upamiętniająca akcję żołnierzy AK.


Do historii dworca należy dopisać zdarzenie, które zostało zapamiętane przez wszystkich Polaków. To tam 8 stycznia 1967 roku pod kołami pociągu zginął wybitny aktor Zbigniew Cybulski. Dziś to miejsce upamiętniająca tablica zawieszona przy peronie 3, corocznie odwiedzana przez tysiące osób.

A czy wiemy, że na Dworcu Głównym zostało uruchomione najstarsze kino dworcowe? Mało kto o tym wie, a przecież dziś to ostatnie i najstarsze w Europie kino o takim charakterze.

Dziś, kiedy miasto Wrocław odwiedzają rzesze turystów, stało się ono miastem wielkich możliwości. Słynące jako polska Wenecja zachęca do spotkania i przybliża swoja historię. Niezależnie od pory roku napływ turystów jest bardzo duży. Każdy z nich szuka miejsca, gdzie może zatrzymać się na dłużej. Centrum miasta jest świetnym miejscem aby rozpocząć przygodę z poznaniem miasta, a także znaleźć przytulny hostel, do którego można wrócić po długim dniu zwiedzania i oddać się chwili odpoczynku.

Wrocław, to miasto zabytków, pięknych zielonych terenów, licznych muzeów, teatrów i nowoczesnych form dzisiejszej architektury.


To również słynące z Panoramy Racławickiej, wspaniałego Zoo, czy Hydropolis miasto. Atrakcji turystycznych jest naprawdę sporo i każdy odnajdzie coś dla siebie.


Niezależnie, gdzie udamy pierwsze kroki, warto pamiętać , że koniecznym punktem do bliższego spotkania na mapie miasta, jest Dworzec Główny. Majestatyczny, historyczny, piękny. W nim czas zatrzymuje się na chwilę potrzebną do refleksji i zadumy.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: 777
przysłano: 24 stycznia 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca