Wywrota

Jak działa zmiękczacz wody? Zasada działania.

Zmiękczacze wody są dostępne na rynku od kilku dobrych lat i doczekały się już wielu odsłon. Różnią się marką, popularnością, wyglądem zewnętrznym, funkcjami w sterowniku, który jest sercem urządzenia, a także rodzajem materiałów użytych do produkcji. Tym, co jest niezmienne w zmiękczaczach wody, niezależnie od producenta i innych cech, jest zasada działania.

Tryb ZMIĘKCZANIE

 

Podstawową funkcją zmiękczacza wody jest zmiękczanie wody. Zmiękczanie polega na pozbawianiu wody płynącej w domu elementów powodujących jej twardość. Mowa o pierwiastkach takich jak wapń i magnez. Jak to się dzieje, że czasem woda w danej lokalizacji jest miękka, nawet bez użycia zmiękczacza, a gdzieniegdzie problem twardości wody jest widoczny gołym okiem i utrudnia codzienne życie? Wyjściowy stopień twardości wody wynika z tego, ile woda ma w sobie wapnia i magnezu. Oba te pierwiastki woda pobiera z gleby i skał. Naturalnie deszczówka jest miękka i twarda może stać się dopiero po kontakcie z ziemią. Im więcej magnezu i wapnia napotka na swojej drodze po spadnięciu z nieba, tym twardsza się staje. W takiej formie woda gromadzi się pod ziemią i jest wydobywana przez wodociągi lub właścicieli prywatnych ujęć wody. Wodociągi nie pozbawiają wody wapnia ani magnezu, ponieważ nie jest to zabieg wymagany do spełnienia norm jakościowych dla wody pitnej. Pozostaje więc samodzielne zmiękczanie wody, która trafia do domu.

Twardość wody wyrażamy w stopniach niemieckich (°dH). Jest kilka przedziałów twardości wody:

  • 0-3°dH – woda miękka
  • 4-7°dH – woda średnio miękka
  • 8-15°dH – woda średnio twarda
  • 16-21°dH – woda twarda
  • Powyżej 21°dH – woda bardzo twarda

Wbrew pozorom, woda 0°dH wcale nie jest wskazana, z uwagi na jej skrajne właściwości fizykochemiczne i kontakt z urządzeniami działającymi na bazie wody. Producenci urządzeń zmiękczających wodę zalecają utrzymanie twardości wody na poziomie nie niższym niż 3°dH, a nawet 6°dH w przypadku instalacji wodnych, wykonanych z miedzi.

 

Na czym dokładnie polega zmiękczanie wody?

W trybie zmiękczania przez kolumnę ze złożem jonowymiennym przepływa twarda woda. Żywica jonowymienna, naładowana ujemnie, ułożona ściśle wewnątrz butli, przyciąga i zatrzymuje na swojej powierzchni jony wapnia i magnezu naładowane dodatnio. Jony wapnia i magnezu zabrane z wody muszą być czymś zastąpione i tak też się dzieje – do wody trafiają jony sodu. Ich obecność w wodzie jest dla większości z nas obojętna, ale osoby będące na diecie bezsolnej, powinny uwzględnić ten fakt w swoim jadłospisie. Tak zmiękczona woda trafia do wszystkich kranów w domu i można jej z powodzeniem używać do wszelkich celów gospodarczych. Dzieje się tak, ponieważ zmiękczacz wody montuje się jednorazowo na głównym przyłączu wody zimnej w domu. To wystarcza, aby każda kropla wody płynąca w instalacji, została pozbawiona jonów wapnia i magnezu.

 

Tryb REGENERACJA

Urządzenie jest również zaprogramowane do regenerowania się. Co to dokładnie oznacza? Regenerowane jest złoże jonowymienne w zmiękczaczu. W tym procesie, który w wysokiej jakości urządzeniach zachodzi samoczynnie, żywica jonowymienna w butli zostaje przepłukana solanką, czyli roztworem złożonym z surowej wody i soli tabletkowanej. Ten drugi składnik musi być okresowo uzupełniany w zmiękczaczu, aby proces regeneracji mógł zachodzić prawidłowo.

 

Jak często żywica musi być przepłukiwana? To zależy od kilku czynników:

  • Wyjściowej twardości wody (im wyższa, tym konieczna częstsza regeneracja)
  • Liczbie ujęć wody w domu (im więcej, tym częstsza regeneracja)
  • Liczbie domowników (to wpływa na zużycie wody – im wyższe, tym częstsza regeneracja)

Można uśrednić, że regeneracja zachodzi co ok. kilkanaście dni. Podczas płukania solanką, od złoża „odczepiają się” wcześniej zatrzymane jony wapnia i magnezu, a żywica ponownie zostaje naładowana jonami sodu. Zachodzi więc proces odwrotny do zmiękczania. Trwa to ok. 2 godziny, standardowo zachodzi w nocy, a w trakcie regeneracji urządzenie nie zmiękcza wody.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: 777
przysłano: 24 stycznia 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca