Wywrota

Teatr Szekspirowski w Gdańsku – jedyny taki w Polsce

Gdański Teatr Szekspirowski zachwyci Cię sztukami najpopularniejszego dramaturga w historii, a magiczne drewniane wnętrza przeniosą Cię do czasów elżbietańskich. GTS jako jedyny teatr na świecie posiada też otwierany dach, dzięki czemu spektakle mogą odbywać się pod gołym niebem. Zaskoczony?

Takiego teatru w Polsce jeszcze nie było! Tutaj nowoczesność przeplata się ze scenografią żywcem wyjętą z drugiej połowy XVI wieku. Niezwykłą budowlę docenił nawet australijski magazyn „Traveller”, ogłaszając GTS jednym z turystycznych odkryć roku 2016. Sztuka działa na Ciebie jak magnes? Wybierz się w przesyconą artyzmem podróż do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego wspólnie z AccorHotels!

Ruchomy dach i drewniane balkony – architektoniczny majstersztyk

Kto by pomyślał, że ciemnoszary, monumentalny kolos usytuowany niedaleko gdańskiej Starówki skrywa w sobie tyle architektonicznych tajemnic? Budynek Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego pokrywa ponad milion antracytowych cegieł i ceglanych kostek brukowych. Największą atrakcją dla turystów i widzów (widownia może pomieścić ich nawet tysiąc!) jest jednak otwierany dach – to jedyny taki teatr na świecie. Przedstawienia za czasów elżbietańskich odbywały się na świeżym powietrzu, a zarządcy teatru w Gdańsku doskonale wiedzieli, jak wykorzystać ten fakt. Otwarcie dachu zajmuje zaledwie 3 minuty! GTS jako jedyny teatr w Polsce posiada też scenę elżbietańską, a drewniane wnętrze z balkonami doskonale oddaje klimat czasów Szekspira.

Teatr znajduje się przy ulicy Wojciecha Bogusławskiego 1. Wybudowano go w miejscu dawnej Szkoły Fechtunku, która była pierwszym teatrem publicznym w Polsce. Podobnie jak ona GTS także nie posiada własnego zespołu aktorskiego, za to zaprasza do okresowej współpracy artystów z całego kraju i ze świata.

Nie tylko Szekspir. Co jeszcze można obejrzeć w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku?

Co roku latem GTS oraz fundacja Theatrum Gedanense organizują festiwal szekspirowski – jedną z największych tego typu imprez w Europie. To gratka dla wszystkich miłośników sztuki teatralnej. Festiwal ma formę przeglądu spektakli z całego świata, podczas którego odbywają się również warsztaty oraz spotkania z artystami. Wydarzeniu zawsze towarzyszy konkurs na najlepszą inscenizację sztuki Szekspira, w którym nagrodą główną jest Złoty Yorick.

Teatr nie ogranicza się jednak do Szekspira. W placówce odbywają się różne spektakle, koncerty i wystawy. Wszystkie bieżące wydarzenia można śledzić na stronie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w zakładce „Aktualności”.

Można także zwiedzać sam budynek teatru: bilet kupisz online lub na miejscu – kasa czynna jest codziennie w godzinach 14.00-19.00. Można także skorzystać z godzinnej wycieczki z przewodnikiem w języku polskim, angielskim lub niemieckim.

Chemia teatru i lekcje szekspirowskie, czyli nauka w GTS

Edukacja dzieci i młodzieży to jeden z filarów działalności Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Zajęcia odbywają się zarówno cyklicznie, jak i jednorazowo. Jakie warsztaty oferuje GTS? Poniżej kilka przykładów:

  • Chemia Teatru – podczas tych zajęć można wykonać własne rekwizyty sceniczne i dowiedzieć się, jak powstaje dym do efektów specjalnych czy niewidzialny list.
  • Lekcje i Warsztaty Szekspirowskie – bo w końcu jest to teatr szekspirowski. Podczas tych zajęć można m.in. zgłębić historię czasów elżbietańskich lub poznać tajniki analizy i interpretacji tekstu. Wykłady są prowadzone w języku polskim lub angielskim.
  • Teatralny Pasjans – w ramach tego projektu grupy seniorów, młodzieży oraz osób z niepełnosprawnościami mogą zrealizować własną adaptację sceniczną wybranych dzieł Szekspira.

Jeśli planujesz wypad do Gdańska, pamiętaj o wizycie w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim! Już teraz wejdź na hotele Gdańsk i zarezerwuj wybrany hotel, a potem wyrusz na fascynujące spotkanie ze sztuką!


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: 777
przysłano: 15 marca 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca