Wywrota

PIT 2019. Rozliczenie PIT przez urząd skarbowy online

Od bieżącego roku czekają na nas rewolucyjne zmiany w zakresie składania zeznań podatkowych. Po raz pierwszy w historii zeznanie podatkowe zostanie wypełnione za nas przez fiskus. Urzędy skarbowe w Polsce przygotowały za część podatników propozycje ich deklaracji podatkowych za ubiegły 2018 rok. Dokumenty dostępne są w Internecie za pośrednictwem usługi "Twój e-PIT". Zeznania w wersji elektronicznej będą udostępnione podatnikom od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 roku. Więcej informacji na temat zmian dotyczących zeznań podatkowych znajdziesz w dalszej części tego artykułu.

Skarbówka rozliczy za nas PIT

Od 1 stycznia 2019 roku obowiązek wypełnienia rocznych rozliczeń podatkowych przejmuje Krajowa Administracja Skarbowa. Organ ten będzie zobowiązany wypełnić zeznania podatkowe dla podatku dochodowego od osób fizycznych. Będzie bazował na danych, które dostarczono w poprzednim roku. Komfort ten jednak dotyczy podatników, którzy zobowiązani są wypełniać formularze PIT-37 i PIT-38. Pozostali nadal muszą rozliczyć się z fiskusem.

W przyszłym roku ma zostać poszerzony katalog podatników, którzy będą mogli skorzystać z usługi "Twój e-PIT". Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Finansów, od 2020 roku "Twój PIT” będzie obejmować PIT-36, PIT-36L i PIT-28. Więcej informacji na temat rozliczeń podatkowych z pomocą portalu Twój Pit można znaleźć na platformie edukacyjnej Kapitalni https://kapitalni.org/pl/artykuly/jak-samodzielnie-rozliczyc-i-wypelnic-pit,73,290.

Jak zalogować się do portalu podatkowego?

Aby uzyskać dostęp do swojego zeznania podatkowego za rok 2018, nie musimy przynosić do urzędu skarbowego żadnych dokumentów czy składać dodatkowych wniosków. Chcąc to zrobić będziemy potrzebować danych do uwierzytelnienia: nasz PESEL, kwotę przychodu z deklaracji za 2017 rok oraz kwotę przychodu z informacji od pracodawcy (PIT-11) za ubiegły rok. W tym wypadku można użyć również profilu zaufanego.

Wypełnione rozliczenie PIT będzie zawierało informacje o pracodawcy, dane z ubiegłorocznych zeznań podatkowych, czyli informacje o przekazanych środkach na organizacje pożytku publicznego, numer rachunku bankowego czy ulgi. Na portalu będziemy mogli uaktualnić te informacje i np. zdecydować, która organizacja otrzyma nasz 1%.

Zeznanie podatkowe przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową możemy zaakceptować, zaktualizować np. o numer konta bankowego do zwrotu nadpłaty podatku, uzupełnić o dodatkowe dane których nie ma. Przygotowane przez KAS zeznanie możemy również odrzucić i rozliczyć się samodzielnie.

PIT-37 - kogo dotyczy?

Zeznanie podatkowe PIT-37 to najpopularniejsza deklaracja, w której wykazujemy przygody jakie osiągnęliśmy w danym roku podatkowym, nie prowadząc działalności gospodarczej. Deklaracja dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, dzieło i zlecenie. Dotyczy ona również tych, które pobierają świadczenia z ubezpieczeń społecznych, a także otrzymują dochody z świadczeń emerytalnych lub tytułu praw autorskich. Rozliczenie z fiskusem można złożyć indywidualnie oraz ze współmałżonkiem.

PIT-38 - dla kogo?

Formularz podatkowy PIT-38 dedykowany jest dla prywatnych przedsiębiorców, którzy mogą wykazać w nim przychody niezwiązane z działalnością gospodarczą. Dotyczy, więc on osób które: obejmują udziały w spółkach, wkłady w spółdzielniach w zamian za niepieniężny wkład w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, uzyskały przychody z tytułu odpłatnego zbycia: udziałów w spółkach, pożyczonych papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych i realizacji praw, które z nich wynikają. Z formularza PIT-38 powinni skorzystać również inwestorzy, którzy uzyskują przychody kapitałowe poza krajem.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: 777
przysłano: 3 kwietnia 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca