Faktoring. Na czym polega faktoring oraz dla kogo jest on dobry?

Nie zawsze przedsiębiorcy poszukujący zewnętrznego finansowania mogą liczyć na pozytywną ocenę swojej zdolności kredytowej, a co za tym idzie - na uzyskanie kredytu z banku. W takiej sytuacji powinni rozpatrzyć skorzystanie z innych form finansowania, m.in. faktoringu. Daje on gwarancję poprawienia płynności finansowej.

Jak wynika z marcowej fali badania Bibby MSP Index, cyklicznie prowadzonego przez Bibby Financial Services, aż 62% respondentów badania posiada przeterminowane należności. Co prawda jest ich mniej niż w poprzedniej, wrześniowej, fali badania (71%), ale ich liczba mimo wszystko jest dalej niepokojąco wysoka. Dodatkowo aż 38% firm potwierdza, że ich kontrahenci płacą mniej regularnie niż dotychczas. Więcej przedsiębiorców niż jesienią zeszłego roku spotyka się z problemem niewypłacalności kontrahentów.

Następstwem złej dyscypliny płatniczej mogą być zatory płatnicze, a następnie – nawet i upadłość firmy. Przedsiębiorstwa, które na co dzień borykają się z nieterminowością kontrahentów lub czekają długo na spłatę wystawionych faktur, powinny skorzystać z faktoringu. Choć wiedza na jego temat nieustannie rośnie (aż 93% respondentów marcowego badania Bibby MSP Index zna to pojęcie), wciąż wiele firm nie ma wystarczającej wiedzy na jego temat i zadaje pytanie, co to właściwie jest za rodzaj finansowania.

Na czym polega faktoring?

Podstawową funkcją firmy faktoringowej, zwanej inaczej faktorem, jest zapewnienie sprawnego przepływu pieniędzy w firmie klienta. W jaki sposób? Uwalniając pieniądze „zamrożone” w fakturach z długim terminem płatności. Jest to tzw. finansowanie faktur. Otrzymanie pieniędzy za fakturę jest możliwe, gdy faktorant - czyli firma, która chce uzyskać finansowanie - spełni stawiane przez faktora warunki. Ważna w tym kontekście jest przede wszystkim pozytywna ocena kontrahentów firmy. Dzięki faktoringowi zapłatę za sprzedany towar lub wykonaną usługę firma otrzymuje wcześniej niż wynika to z umowy z kontrahentem.

Dla kogo jest faktoring?

Faktoring kierowany jest do przedsiębiorstw, którym zależy na zwiększeniu płynności finansowej. Pozwala on na bieżące finansowanie działalności i spłatę należności, a co za tym idzie – także na rozwój. Faktorant może skorzystać również z szeregu dodatkowych świadczeń, takich jak np. skuteczna weryfikacja potencjalnych partnerów, monitoring i administrowanie płatności czy opcja przejęcia ryzyka niewypłacalności partnera.

Z faktoringu korzystać powinny organizacje handlowe lub produkcyjne, które mają wysoki poziom należności i z tego tytułu mogą mieć problem z kapitałem obrotowym na bieżącą działalność. Trzeba jednak pamiętać, że faktoring wyklucza uzyskanie finansowania pod kontrakty czy pod produkcję w toku.

Faktoring jest dobrym rozwiązaniem również dla firm prowadzących działalność za granicą, eksportujących lub importujących produkty. Faktor ma większe możliwości radzenia sobie ze stroną prawną i techniczną dochodzenia należności na terytorium innego kraju. Może również doradzić w kwestiach związanych ze zwyczajami płatniczymi panującymi na rynkach obcych. Dodatkowo przedsiębiorca może skorzystać z ubezpieczenia swoich należności. Faktoring pozwala przy tym budować wiarygodność finansową wobec kontrahentów. Dzięki dysponowaniu gotówką i płatnościom w terminie przedsiębiorca może negocjować u swoich dostawców rabaty za szybką płatność.

Firmy wyłączone z faktoringu

Trudno uzyskać finansowanie z faktoringu będzie firmom, które mają negatywne doświadczenia płatnicze z odbiorcami, współpracują z nierzetelnymi firmami, u których występuje duże zagrożenie niewypłacalności. Przeszkodą mogą też okazać się faktury z krótkim terminem płatności. Niełatwo zostać faktorantem będzie również tym organizacjom, które nie przekazują towarów lub usług w formie umowy sprzedaży lub rejestrują ich częste zwroty, nie mają stałych odbiorców, a także tym, które otrzymują zapłatę w gotówce. Warto zaznaczyć, że warunkiem jest rozproszony portfel partnerów, z zasady zatem odpadają też organizacje, które posiadają wyłącznie jednego odbiorcę. Faktorzy zazwyczaj nie zawierają umów o współprace z organizacjami z grupy kapitałowej.

Jeśli w umowach pomiędzy potencjalnym faktorantem a jego partnerami zawarty jest zakaz cesji, podpisanie dokumentów z faktorem dotyczącej tego konkretnego kontrahenta jest niemożliwe. Zakaz cesji dotyczy przede wszystkim dużych graczy na rynku, w tym m.in. sieci handlowych wykorzystujących swoją pozycję. Zakaz cesji w dokumentach z jednym z odbiorców nie dyskwalifikuje jednak organizacji całkowicie. Dalej może podpisać on umowę współpracy w ramach faktoringu, pod warunkiem, że wykluczone zostaną wierzytelności objęte zakazem cesji.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Deno
Deno
faktoring brzmi ciekawie bo bank to dla mnie ostateczność ale czy macie jakąś sprawdzoną firmę zeby się nie naciąć?
Hubert
Hubert
ja tylko słyszałem o idea money od znajomych z niewielka firmą. na doradcę nie narzekają a to chynba najważniejsze
Irmina
Irmina
Do utrzymania płynności finansowej najlepsze rozwiązanie.
Eliza
Eliza
Jak dla mnie faktoring jest właśnie bardzo korzystną usługą, szczególnie dla małych przedsiębiorców czy tych co dopiero zaczynają, głównie ze względu na łatwość i szybkość uzyskania a przy okazji po prostu, korzystną ofertę
Tadek
Tadek
najważniejsze to trafić na porządnych ludzi jak to się mówi bo w tym środowisku łatwo się sparzyć. Jak doradca ludzki to i oferta przystępniejsza
Inga
Inga
@ Hubert ja też mogę polecić idea money. Rzetelni i bardzo pomocni z fajnymi ofertami
Irmina
Irmina
@Deno, ja korzystam z Idea, z faktoringu kupieckiego.
rss
źródło: 777
przysłano: 16 kwietnia 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło